'Tunç Soyer dersini iyi çalışmış'

Haluk Tekeli yazdı: 'Tunç Soyer dersini iyi çalışmış'

'Tunç Soyer dersini iyi çalışmış'

Haluk Tekeli yazdı: 'Tunç Soyer dersini iyi çalışmış'

06 Aralık 2018 Perşembe 10:21
'Tunç Soyer dersini iyi çalışmış'
banner10

İzmir yerel seçim sonuçları ile ülke çapında etkide bulunacak illerin başında geliyor. 2019 Mart ayında ortaya çıkacak olan tablo sadece oy kullanılan kent adına değil ülkenin geleceği adına ya umut verecek, ya umut kıracak.

Ne yazık ki yerel iktidarı elinde bulunduran CHP içindeki gelişmeler umuda yelken açacak rüzgarlardan yoksun görüntü çiziyor.

Kerameti kendinden veya arkasına aldığı sermayeden menkul bir sürü isim görücüye çıktı. Yeni satın alınan Yarımada'daki 300 dönüm arazisine mutemet başkan arayandan, Kemeraltı'nı kapatmak isteyenden, 3 milyon TL para ayırarak sürece dahil olandan, yeni kent bölgesinden Çeşme'ye kadar olan alanda dikey bina peşinde koşarak ortaya çıkacak rantı ele geçirmek isteyenden, başkanlık topu oradan oraya ortada dolansın ama yine benim önüme gelsin diye bekleyenden, Kültürpark'ı, Basmane'deki çukuru, Körfez'i, kuş cennetini nakde dönüştürmek isteyene kadar bir çok isim ortaya saçılmış durumda.

1999 seçimlerinden önce S.Sabancı'ya mealen sorarlar , "hangi partinin kazanmasını isterseniz?" Sabancı kendine has üslubu ile "tek parti olsun da hangisi olursa fark etmez" der. Bunun da meali "kim kazanırsa bize hizmet eder, ama yeter ki tek başına gelsin."

İzmir seçimlerinde de kenti kuşatan varlığını kamu yatırımlarını kendi yandaşlarına yönlendirmeye, yeni inşaat, yol, köprü, hava alanı gibi yatırımlar ile geliri paylaşan sermaye çevreleri merhum Sabancı ile benzer hissiyatı taşıyor olmalılar. Onlar için seçimi AKP-MHP bloğunun kazanması ile CHP içindeki truva atlarının kazanması arasında bir fark yoktur. Yeter ki tek başlarına gelsinler ve her türlü denetimden uzak icraat yapsınlar.

Bu akşam Tepekule'de İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin düzenlediği toplantıya konuşmacı olan Tunç Soyer'i dinlemeye bu düşüncelerle gittim. Seçim tartışmalarının başladığı günden bu yana ilk kez bir aday adayının insanlık sorununa dönüşen küresel gelişmelere, iklim değişikliklerinin önemine, dünyadaki "büyük gerileme" ve otoriterleşmenin getirdiği tehditlere, nüfus hareketlerine, gelir dağılımındaki olağan dışı ve gayrı insani eşitsizliklere karşı düşüncelerini dinledik. T.Soyer geniş bir dünya vizyonu içinde bir Akdeniz havzası bakış açısına, bu havza içinde İzmir'e dair düşüncelerini, özlemlerini, heyecanını açık ve anlaşılır dille ifade etti.

İzmir'in üzerinde yükseldiği, tarihsel, ekonomik, toplumsal kültürel değerlerin kendi bakış açısı ile nasıl oluştuğunu, bu liman kentinin tarihten günümüze nelere öncülük ettiğini ve bugünden geleceğe nasıl yürümesini öngördüğünü oldukça heyecanla aktardı. Sosyal demokrasi 4.0 adını verdiği bakış açısı ile bir kenti ortak akıl ile nasıl dünya kenti yapmanın mümkün olduğunu, bunun için kentin bütün dinamiklerinin enerjisini alarak digital demokrasi hedeflediğini söyledi.

Tepekule'deki toplantı ile İzmir seçiminde Tunç Soyer çıtayı yükseltmiştir. Kadınların, gençlerin, engellilerin, dezavantajlı grupların, kooperatifçilerin, işçilerin, işsizlerin ve kentin arkasındakileri adına göreve talip olduğunu açıklamıştır. Belli ki Tunç Soyer dersini iyi çalışmış ve kişisel olarak hazır görünüyor.

Bu söylenenler gerçeğe dönüşür mü? Seferihisar deneyimi ve şimdiye kadar aldığı sorumluluklar, yürüttüğü çalışmalar dikkate alındığında neden olmasın? CHP mevcut hali ile Tunç Soyer'i aday gösterir mi? İşin bam teli burası. Şunu çok rahatlıkla ifade etmek gerekir ki, CHP yönetimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Tunç Soyer'i işaret ederse yerel seçim sonrası başka bir parti ile karşılaşacağız demektir. CHP adına bir umuda, yeni bir başlangıca yelken açılmak isteniyorsa farklılıklar ile birlikte yaşamaktan, ortak akıldan, ilerici enternasyonalden, faşizme karşı mücadeleden, Paris sokaklarındaki direnenlerden yana olan, sokağa, meydanlara ve yeni kamusal alanlara sahip çıkmaktan söz eden bir aday adayı ile karşı karşıyayız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cumhur ERİŞ 2018-12-08 10:47:55

GÖRDÜNÜZ MÜ? İLGİLENENE!!
Sığacık'taki açık kanalizasyonu gördünüz mü?
Gece denetimsizlikten rahat çalışan bazı butik otelleri gördünüz mü?
Sığacık Pazarı'nda denetimsizlikten BİM'den alınan reçellerin küçük kavanozlarda organik diye satıldığını gördünüz mü?
Denetim olmadığından fiyatların fahiş olduğunu ve organik sertifikası olmayan ürünlerin organik diye satıldığını gördünüz mü?
Otopark işkencesini gördünüz mü?
Ucuza satılan belediye mallarımızı gördünüz mü?
Maaş alamayan belediye çalışanlarımızı gördünüz mü?
10 yılda belediyenin yapılamayan yatırımlarını gördünüz mü? Seferihisar'daki imar felaketini gördünüz mü?
Yürünemeyen kaldırımları, araçların geçemediği caddeleri gördünüz mü?
Hava kirliliğinin denetimsizlikten kaynaklandığını gördünüz mü? "Kendi enerjini kendin üret" projesi için kurulan kooperatifin Titan Mutluluk zincirine dönüşürken durdurulğunu gördünüz mü?
Birçok "yararlı, etkili" Hayali Küçük Ali, Zihni Sinir projelerinin yarım kaldığını gördünüz mü? Kurutulmuş mandalina gibi gelecek için umut veren projelerin BB'yi ödüllerle parlatıp, çöpe atıldıklarını gördünüz mü? Eşinin kooperatiflerine aktarılan paraları gördünüz mü?
Cami harabesinin üzerine mezbaha yapıldığını gördünüz mü?
Pekmez skandalını gördünüz mü?
Kırgızistan'daki malum okulların ziyaret edildiğini gösteren paylaşımları gördünüz mü? Seferihisar'daki haksız yere zenginleşenlere sebep olanları gördünüz mü?
İnşaatçı ve emlakçıların artması ile övünen bir BB gördünüz mü? Seferihisar'ın rantının 10 misli artması ile övünen bir BB gördünüz mü?
Barınaktaki hayvanları gördünüz mü?
İmar yasası ihlallerini gördünüz mü?
İmar affı fırsatçılarına göz yumulduğunu gördünüz mü? Aday adayı olupta BB'yi ziyarete giderek icazet alanları, güle güle diyenleri gördünüz mü? Büyükşehir Belediyesi ile yaşananların vatandaşa faturasını gördünüz mü?
İmar hatalarının yüksek bedelli zeytinyağı mezatları ile giderildiğini gördünüz mü?
Yetersiz altyapı ile dışarıdan gelenlerin yağmasına açıldığımızı gördünüz mü?
Belediyenin yaptığı hatalardan dolayı yaşanan trafik keşmekeşini gördünüz mü?
Yavaş Şehir kriterlerinin uygulanmadığını, yerlebir edildiğini gördünüz mü?
BB'nin 178 kere kamunun parası ile yurtdışına çıktığını gördünüz mü?
GELİN GÜZELLİKLERİN PERİŞAN EDİLİŞİNİ SİZLERE DE GÖSTERELİM. SEFERİHİSAR PERİŞAN, İZMİR'İ Soyar'dan KURTARALIM.

Avatar
Sığacıklı 2018-12-11 13:24:28

Tunç Soyer’in Seferihisar’a ne hizmeti oldu? Tunç Soyer’in sattığı yerlerden gelen paralar hangi banka hesabında? Yazıktır, ayıptır, günahtır. Övmeye devam edenler en az onun kadar suçludur.