sanalbasin.com üyesidir

‘Teşekkürler Kılıçdaroğlu’ sesleri boşuna değil...

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İz Dergi’ye özel yaptığı açıklamada, "Türkiye’de psikolojik iktidar el değiştirmiştir. Daha doğrusu politika üretemediklerinden ve halkın arasına inip dertlerini dinleyemediklerinden Genel Başkanımızın temeli sağlam, toplumu kucaklayıcı, çözüm odaklı politikalarına sarılıyorlar. Binlerce gencimizin, emeklimizin, işçimizin, esnafımızın, ailemizin umudu oldu Genel Başkanımız. Bu noktada milyonların ‘Teşekkürler Kılıçdaroğlu’ diye ses vermesi boşuna değil" ifadelerini kullandı.

POLİTİKA 26.09.2022, 09:30 26.09.2022, 10:53
‘Teşekkürler Kılıçdaroğlu’ sesleri boşuna değil...

SÖYLEŞİ: YAĞIZ BARUT- CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İz Dergi’ye özel açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin yaşadığı sorunları, ‘tek adam rejimi’nin ülkeye verdiği tahribatı ve CHP’nin reçetesini anlatan Bayraktutan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıl önce çok sağlam temellere oturtulduğunu ve bu yüzden karamsarlığa asla yer verilmemesi gerektiğini, ne kadar kötümser olursa olsun bu siyasal iklimin değişeceğini ve hatta iktidarın psikolojik olarak çoktan yer değiştirdiğini söyledi. Bayraktutan, bir iktidar değişikliğinde tek adam rejimine karşı neler yapılacağını da tek tek saydı.

‘UCUBE SİSTEMİN TAHRİBATLARINI HERKES GÖRÜYOR’

Türkiye, özellikle son 3 yıldır hukuktan bürokrasiye, ekonomiden sosyal yaşama kadar her alanda cumhuriyet tarihinin en derin krizlerini yaşıyor… Tüm muhalefet kanadı ve partiniz CHP, bu durumu ‘Tek Adam Rejimi’ne bağlıyor… Siz bu sistemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye sizin de söylediğiniz gibi ciddi krizlerle karşı karşıya… İşsizlik almış başını gidiyor, dünyada itibarı sıfırlanan, yargının siyasallaştığı, hukukun üstünlüğünün hiçe sayıldığı, güçlerin bir kişinin elinde toplandığı bir Türkiye var. Açlık sınırı ve yoksul sınırı verileri tıraşlanmış TÜİK rakamlarıyla bile ortada! İnsanlar kira ödeyemez durumda. Hakkın, hukukun, adaletin bir kişinin iki dudağı arasında olduğu ucube tek adam rejiminin hiçbir işe yaramadığını ve sonunun bir an önce gelmesi gerektiğini herkes görüyor… Gerçekten de halkta büyük bir değişim arzusu gözlemliyoruz. İşçisinden emeklisine, çiftçisinden öğrencisine, esnafından gençlerine kadar artık herkes değişim istiyor.İZ DERGİ'NİN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZİşte Millet İttifakı da bu ihtiyaç adına kuruldu. Bu ittifakı oluşturan siyasi partilerin her birinin farklı siyasi görüşleri, farklı temelleri, ideolojileri olabilir ama demokrasi, yargı bağımsızlığı, düşünce özgürlüğü, adalet, parlamentonun daha güçlü olması gibi ortak paydalar çerçevesinde, yarının Türkiye’sinin inşası için birleşildi.

Tüm çabamız, tüm gayemiz tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmeyeceği ve karanlıkta kalmayacağı adaletli bir düzeni kurmak içindir. Erdoğan çok açık biçimde önümüzdeki ilk seçimi kaybediyor. Kral çıplak denilen nokta çoktan geçilmiştir. Türkiye bu travmayı atlatacak. Tek adam rejimini, dünyaya örnek olacak şekilde demokrasinin sınırları içinde ve sandık yoluyla ortadan kaldıracak, Cumhuriyetin ikinci yüzyılını demokrasiyle taçlandıracağız.

‘DIŞ GÜÇLERLE İLGİLİ VERİLERİ AÇIKLASINLAR BİZ DE BİLELİM!’

Peki, AKP-MHP koalisyonunun bu saydığınız sorunları devamlı olarak dış güçlere bağlamasını nasıl yorumluyorsunuz? Dünyanın pek çok yerinde yaşanan göçleri, savaşları ya da diğer küresel sorunları düşündüğümüzde Türkiye’de yaşanan krizlerin ne kadarı dış güçlerden kaynaklanıyor?

Rusya’nın parası savaş halinde olmasına rağmen Türk Lirası ile kıyaslayınca değer kaybı bakımından en minimal düzeyde. Savaşa rağmen bu nasıl oluyor! Peki göçleri yaratan etkenler neler? Mesela; Türkiye’de sayıları 5 milyonu bulan sığınmacıları ülkeye kim soktu? Ya da bile bile lades diyen, yanlış ekonomi politikalarını ‘Nas’ diyerek millete yutturmaya çalışanlar dış güçler mi? Bilimden, gerçeklikten yoksun faiz politikalarıyla, kur korumalı mevduat çıkmazıyla ülkeyi içinden çıkılmaz bir buhrana sürükleyenler dış güçler mi? Hangi küresel güçler Türkiye’ye operasyon düzenliyor? Türkiye’nin böyle bir finansal saldırı altında olduğuna dair hangi resmi veriler var ellerinde onları açıklasınlar da biz de bilelim! İnanın halk, 20 yıldır iktidar olan AKP’nin bu masallarına inanmıyor.

‘MİLYONLARIN TEŞEKKÜR ETMESİ BOŞUNA DEĞİL’

Sayın Kılıçdaroğlu’nun son dönemde, ‘iktidara gelmeden bile vaatlerini yaptıran bir Genel Başkan’ olarak anılmaya başlanmasını siyaseten nasıl okuyorsunuz? Türkiye’de gerçekten de psikolojik olarak iktidar el mi değiştirdi?

Seçim rüzgârıyla birlikte; hükümet beceriksiz politikalarının sonuçlarından sıyrılmak düşüncesiyle, Partimizin ve Sayın Genel Başkanımızın projelerine sarılmıştır. Gerçekten de Genel Başkanımız, daha iktidara gelmeden bile vaatlerini hayata geçiren bir siyasetçi olarak dünya siyaset tarihindeki yerini almıştır. ‘Emekliye iki ikramiye’ dedi, önce “Olmaz, kaynak yok” dediler. Sonra kısmen de olsa yaptılar. ‘3600 ek gösterge’ dedi, önce direndiler sonra eksik de olsa yaptılar. ‘Elektrikte TRT payı kalkmalı’ dedi, yine önce itiraz ettiler, ondan sonra yaptılar. ‘Elektrikte kademeli tarife gelmeli’ dedi, olmaz dediler; direnemeyip yaptılar. ‘Gıdada KDV’yi sıfırlayın’ dedi, sıfırlamadılarsa da temel gıdada yüzde 1’e indirdiler. ‘Asgari ücreti yıl ortasında artırın’ dedi, yetersiz de olsa yaptılar. Genel Başkanımız gençlere, ‘KYK borçlarının faizini ödemeyin, biz gelince bu faizleri sileceğiz’ dedi. Son olarak hemen bunu da hayata geçirdiler. Türkiye’de psikolojik iktidar el değiştirmiştir. Daha doğrusu politika üretemediklerinden ve halkın arasına inip dertlerini dinleyemediklerinden Sayın Genel Başkanımızın temeli sağlam, toplumu kucaklayıcı, çözüm odaklı politikalarına sarılıyorlar. Binlerce gencimizin, emeklimizin, işçimizin, esnafımızın, ailemizin umudu oldu Sayın Genel Başkanımız. Bu noktada milyonların ‘Teşekkürler Kılıçdaroğlu’ diye ses vermesi boşuna değil.

‘EN DOĞRU ADAY ÇIKACAK’

Tam da bu sayede Kılıçdaroğlu’nun en güçlü aday olduğu dile getiriliyor… Cumhuriyetin ikinci yüzyılına doğru giderken tüm toplumu kucaklayacak, dürüst, güvenilir, kararlı ve tutarlı bir lidere ihtiyacımız olduğu da apaçık ortada… Siz bu kapsamda 6’lı masadan doğru bir adayın çıkacağına inanıyor musunuz?

Türkiye’nin geldiği noktada önemli olan adayın kim olduğu değil, belirlenen ilkelerin sağlanmasıdır. Hukuk devletinin yeniden tesisi, siyasetin normalleşmesi ve ekonomimizin tekrar refah üretmesi için gerçek anlamda güçlendirilmiş parlamenter sisteme bir an önce geçilmesi gerektiğine inanıyoruz. Sayın Genel Başkanımızın da dediği gibi “6’lı masanın Cumhurbaşkanı olacak kişinin ahlaklı olması lazım, erdemli olması lazım, devleti tanıması lazım, devlet aklının olması lazım, tecrübeli birinin olması lazım.” Bizim bu niteliklere uygun bir cumhurbaşkanı adayımız çıkacak ve inşallah bu aday Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacaktır.

‘KARAMSARLIĞA ASLA YER YOK’

Peki Türkiye’nin şu anda yaşadığı bu ağır koşullardan çıkışı mümkün mü?
AKP’nin yanlışlardaki ısrarı Türkiye’yi her alanda bir tıkanmışlığın içine sürüklemiştir. Kötü yönetimin, iş bilmezliğin, halkından önce kendi çıkarlarını düşünmenin, liyakatsiz kadroların, beceriksizliklerin sonucu ülkemizin ağır koşullar altında olduğu doğrudur. Ama içinde bulunduğumuz karamsar atmosferden Türkiye'yi çıkarmak zorundayız. Bu tablo ne kadar karamsar olursa olsun, bu tablo ne kadar kötümser olursa olsun, bu siyasal iklim değişecektir. Biz bunun formüllerini biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin çok sağlam temellere oturtulduğunu, tüm saldırılara rağmen, tüm bu ağır koşullara rağmen temelinin çok sağlam olduğunu da biliyoruz. Karamsarlığa asla yer yok… Bugünler geçecek…

‘GENİŞ TOPLUMSAL MUTABAKAT SAĞLANACAK’

Bu söylediğinizi hangi anayasa ile teminat altına alacaksınız? Sonuçta bir iktidar değişikliğinde de bahsettiğimiz o tek adam rejimi geçerli olacak!

Yeni bir Anayasa ile Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçilecek. Güçlü Demokratik Parlamenter Sistem için öncelikle geniş bir toplumsal mutabakat sağlanacak, her türlü vesayetten uzak, darbe hukukundan arınmış, gücünü milletten alan yeni bir Anayasa yapılacak. Cumhurbaşkanının tarafsız olması sağlanacak, Partili ve yanlı Cumhurbaşkanı uygulamasına son verilecek. Kuvvetler ayrılığı esas alınacak, gerekli denge ve denetim mekanizmaları kurulacak. Çok önemsiyorum; yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kesin olarak sağlanacak. Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Anayasa Mahkemesi, yüksek yargı organları ve mahkemeler üzerinde yasama ve yürütmenin doğrudan ya da dolaylı vesayetine son verilecek. Yasa tasarı ve teklifleri TBMM komisyonlarında görüşülürken, uzmanların, ilgili meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri mutlaka alınacak. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacak. Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları üzerindeki her türlü baskıya son verilecek, medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner240
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
banner241
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?