TBMM yeniden çalışmaya başlıyor! Gündemde neler var?

TBMM, Berberoğlu, Yargı Reformu, Teknoloji ve Teskere gündemleriyle yoğun bir çalışma sürecine giriyor.

POLİTİKA 25.01.2021, 13:20 25.01.2021, 13:22
TBMM yeniden çalışmaya başlıyor! Gündemde neler var?

Çalışmalarına yarın başlayacak TBMM’nin gündeminde bakın neler varÇalışmalarına bir aylık ara veren TBMM, yarın yoğun bir gündemle çalışmalarına başlayacak. 26 Ocak Salı günü açılacak olan Meclis’te grubu bulunan bazı partiler grup toplantıları yaparken, grubu olmayan parti üyeleri ise basın toplantıları yaparak mesaiye başlayacak. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Çarşamba günü AKP grubunu toplayacak.

CHP’NİN GÜNDEMİ BERBEROĞLU

CHP, Enis Berberoğlu’nun AYM kararıyla mahkumiyet kararının yok hükmünde olduğunu belirterek, Berberoğlu’nun milletvekilliğine dönüşünü talep ediyor. Taleplerini meclis mesaisine taşımaya hazırlanan CHP grubu, Berberoğlu’nun Milletvekilliği için yargıyı ve TBMM Başkanını göreve davet etmeye hazırlanıyor.

AKP’DEN YENİ YARGI REFORMU VE TSK TEKLİFİ

İktidar kanadı ise Yargı Reformunu yeniden gündeme getirmeyi planlıyor. AKP ayrıca Meclis Başkanlığı’na sunduğu TSK Teklifini, görüşülmek için komisyona gönderilecek. Teklif, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yürürlüğe girmesiyle Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığının teşkilatlarında yapılan değişikliklere uyum sağlanmasını hedefliyor. Öte yandan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından Kabine toplantısında sunumu yapılan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin de bu dönemde Meclis’e sevk edilmesi bekleniyor. Pakette, Yüksek Mahkeme kararlarına uymayan hakimlere yaptırım uygulanması, tutukluluk sürelerinin en aza indirilmesi başta olmak üzere bir dizi düzenleme bulunduğu öğrenildi.

TEKNOLOJİ VE TESKERE GENEL KURULDA

Pandemi salgını yüzünden havalandırma ve ilaçlama temizliği yapılan Meclis Genel Kurulu’nda ise Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlanacak. Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi de bu hafta Meclis Başkanlığına sunulacak.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?