'Suruç katliamı özgürlük mücadelesi yürüten siyasete karşı yapılan bir katliamdı'

HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni, Meclis Genel Kurulunda Suruç katliamı ile ilgili konuştu.

POLİTİKA 18.07.2019, 10:34 18.07.2019, 10:58

İZ GAZETE - HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, 18 Temmuz tarihinde Meclis Genel Kurulu'nda Suruç katliamı ile ilgili bir konuşma yaptı. HDP'nin Suruç katliamının araştırılması ile ilgili verdiği araştırma önergesinin gerekçesini açıklamak için söz alan Çepni, MİT'in katliamdaki sorumluluğuna dikkat çekerek "Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğünün, 17 Temmuz 2015 tarihinde, Suruç Emniyet Müdürlüğünün görevini yerine getirmediğine dönük yazısı var. Yine, İlçe Jandarma Komutanlığı 'Canlı bomba saldırısı olabilir.' diyerek 1-31 Temmuz tarihleri arasında arama yapma talep ediyor ve fakat bunlar yapılmıyor. Yine, dönemin Başbakanı 'Türkiye'de intihar eylemi yapabilecek kişilerin belli listeleri var, takip ediyorsunuz ama bunlara öyle bir eylemi gerçekleştirene kadar müdahale edemiyoruz.' açıklamasını hatırlarsınız. Yine, 7 Haziran seçimleri sonrasında "ya 400 vekil ya kaos" açıklamalarını hatırlarsınız. Dolayısıyla burada, bombanın pimine sizin basmanız gerekmez. O iklimin örgütlenmesinde yürütülen siyasetin çok doğrudan bir etkisi var" şeklinde konuştu.

"KATİLLERDEN HESAP SORULMALI"

Suruç Aileleri İnisiyatifi'nin 20 Temmuz'da İstanbul, Samsun, Ankara, İzmir, Amed gibi birçok kentte mücadele edeceklerini söyleyen Çepni, "Bizler de Halkların Demokratik Partisi ve tüm demokrasi güçleri olarak Suruç için adalet mücadelesinin yükseltilmesini ve katillerden mutlaka hesap sorulması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz. Bu konuda, katliamlarla hesaplaşmadan, gerçek suçlular ortaya çıkarılmadan yeni katliamları engelleyemeyeceğimizi söylüyorum." dedi.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
10°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?