Soyer MYK'dan geçti

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer olarak MYK'ya sunulmuştu. Soyer'in isminin MYK'dan geçtiği bilgisine ulaşıldı.

POLİTİKA 27.01.2019, 13:07 27.01.2019, 13:35
Soyer MYK'dan geçti

İZ GAZETE - CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer olarak MYK'ya sunulmuştu. Tunç Soyer'in ismi MYK'da herhangi bir tartışma yaşanmadan kabul edildiği öğrenildi.  MYK üyelerinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile ters düşmemek adına Soyer'e karşı durmadığı aktarıldı. Tunç Soyer, bugün saat 15.00'te toplanacağı duyurulan Parti Meclisi'nin onayına da sunulacak. Soyer, MYK gibi rötarlı başlaması beklenen Parti Meclisi'nde yapılan oylamadan da geçerse, CHP'nin İzmir Büyekşehir Belediye Başkan adayı olacak.

Genel Merkez kaynaklarından edinilen bilgiye göre buradaki oylamada da Tunç Soyer'in isminin herhangi bir tartışma yaşanmadan geçeceği görüşü ağırlık kazanmış durumda. Cumhuriyet Halk Partisi'nde gözler saat 15:00'te yapıalcak Parti Meclisi toplantısına çevirilmiş durumda. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının dışında ilçe belediyelerin de adaylarının açıklanması bekleniyor.

TUNÇ SOYER KİMDİR?

1959 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğundan itibaren İzmir’de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi’ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni iyi dereceyle bitirdi. Biri İsviçre Webster Koleji’nde “Uluslararası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.

BABASI FETTULLAH GÜLEN’İN CEZA ALMASINI SAĞLAYAN İLK SAVCIYDI

Tunç Soyer’in babası Nurettin Soyer, Fettullah Gülen’e ceza veren ilk isim olarak tarihe geçmişti. Nurettin Soyer, Gülen’in o dönem 3 yıl ceza almasını sağlamıştı. Tunç Soyer o günleri "Babam, Fethullah Gülen'in çok tehlikeli bir adam olduğunu, çok güçlü bir örgütlenme içinde olduklarını ve tamamen yasadışı yollarla örgütlendiklerini söylerdi. Kardeşimi her gün polis okula getirir götürürdü. Ben yatılı okuduğum için çok etkilenmedim. Hafta sonları eve geldiğimde o gerginliği teneffüs ettim" ifadeleriyle anlatmıştı.

Soyer, Üniversite yıllarında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen asistanı, Türk Haberler Ajansı’nda da muhabir olarak çalıştı.

Aynı yıllarda İngela Bendt ve James Downing’in mülteci kamplarında Filistin’li kadınların dramını anlatan “Geri Döneceğiz” isimli kitabını Türkçe ‘ye çevirdi.

Eğitimini tamamladıktan sonra turizm sektöründe çalışmaya başladı. Beş yıl boyunca turizm sektöründe görev aldı ve sektörün önde gelen tesislerinde genel müdürlük yaptı. 1991 yılında şirketiyle Seferihisar’da bir tatil köyü kurarak dokuz yıl boyunca yönetti.

Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı’nda yedi yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği, ardından üç yıl boyunca Başkanlık görevi yürüttü.

2003 yılında Avrupa Birliği’nden İzmir’e temin edilebilecek mali kaynaklar konusunda hazırladığı raporunu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’ya sundu ve teklifini kabul ederek Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başladı.

2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.

2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.

2013 yılında merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

Mayıs 2014’te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

Evli ve iki kız çocuk babası olan Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
13°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
Günün Karikatürü Tümü