Skandal 30 Ağustos açıklamasına tepki: 'Kanı kırmızı akmıyor aklı beyaz düşünmüyor!'

Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın belediye meclis toplantısında Cumhuriyet Halk Partili üyelerin yapmış olduğu ‘30 Ağustos Zafer Bayramı’nda toplu taşıma ücretsiz olsun’ önerisine verdiği ‘Halkın tamamını ilgilendiren bir bayram değil' şeklindeki açıklamasına CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu tepki gösterdi.

POLİTİKA 22.07.2019, 10:56
Skandal 30 Ağustos açıklamasına tepki: 'Kanı kırmızı akmıyor aklı beyaz düşünmüyor!'

Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın meclis toplantısında yaptığı konuşmada 30 Ağustos' Zafer Bayramı'nda toplu taşıma ücretsiz olsun önerilerine verdiği cevap tepki çekti. CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, konuya ilişkin AKP’li yetkililerden cevap gelmemesi üzerine, Aktaş'ın konuşmasına sert tepki gösterdi.

"SÖZLERİ SARFEDEN ZATIN KANI KIRMIZI AKMIYOR..."

CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, AKP’li yetkililerden gelecek açıklamayı beklediğini ancak kamuoyunun tepkisine karşın kendilerinin sessiz kalmasının bir kez daha vicdanları yaraladığını belirtti. Gruşçu açıklamasında, " 30 Ağustos Zafer Bayramı halkın genelini ilgilendiren bir bayram değil’ diyen Alinur Aktaş şunu bilmelidir ki, yönettiği güzel şehrimiz Bursa 11 Eylül 1922 tarihinde işgalden kurtulduysa, al bayrağımız hala bu güzel memleketimizin semalarında dalgalanıyorsa ve kendisi bu şehrin belediye başkanıysa, bunu Büyük Taaruzda can veren aziz şehitlerimize borçludur. Ancak anlaşılıyor ki, bu sözleri sarfeden zatın kanı kırmızı akmıyor aklı beyaz düşünmüyor. Vatan, ülke, bayrak sevgisi nedir bilmeyen bu şahsın Büyük Taaruzun sonunda yakıp yıkarak kaçan işgalcilerden ne farkı var? En azından yol yakınken tarih ve vatan bilincinden uzak olan zihnini ve yüreğini de alıp  makamını işgal etmeyi bırakmalıdır." dedi.

"AYRIŞTIRICI DİLİ KINIYORUZ"

CHP'li Gruşçu, AKP zihniyetinin topluma aynı oyunu oynadığını söyleyerek, "17 yıldır AKP zihniyetinin tezahürü, toplumu birbirine çarpıştırmak ve bölmek üzerine kurulmuştur. AKP zihniyeti yine aynı oyunu topluma oynamaya çalışmaktadır. Toplumu çarpıştımaya yönelik bu düşüncelere asla prim vermememiz ve ortak değerlerimize daha fazla sahip çıkmamız gerektiğini belirtmek isterim. 30 Ağustos milletimizin ortak değeridir. CHP’li, AKP, MHP’li, HDP’li ve farklı görüşlerde olan; bu topraklar üzerinde kardeşçe, bir ve bütün olarak yaşayan yurttaşlarımızın ortak birlik ve bütünlük bayramıdır. Biliyoruz ki, yurttaşlarımız bu söylemlerden rahatsızdır . AKP Genel Başkanı, il başkanı ve ilçe başkanlarının bu duruma suskun kalması belediye başkanının söylemini onayladıkları anlamına gelmektedir. Bu ayrıştırıcı dili kınıyoruz. AKP Genel Başkanının gerekli açıklamada bulunarak, parti içi disiplin sürecini başlatmasını bekliyoruz. Aksi halde zan altında kalacaklar, belediye başkanının söylemlerini onayladıklarını beyan etmiş olacaklardır. Ülkemizin milli ve manevi değerlerine çarpık bakan, 17 yıldır ötekileştirme ve ayrıştırma üzerine siyaset yaklaşımı oluşturan bir anlayışın tezahürü olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı önce milletimizden özüre sonra da şehitlerimizin kanıyla sulanarak zaferle kazanılmış bu toprakların nimetleri sayesinde oturduğu büyükşehir belediye başkanlığı koltuğundan istifaya davet ediyorum."ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
14°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?