Sındır: Sayın Hotar bu gücü kimden alıyor?

Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi sağlık emekçilerinin fazla mesai ödeneklerini kesmesine tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, sağlık çalışanları ve sendika yönetiminin tehdit edildiğini ileri sürdü. Yapılanların kabul edilemez olduğunu vurgulayan Sındır, “ Ülkeyi yönetemiyorsunuz… Gi-de-cek-si-niz” dedi.

POLİTİKA 21.04.2020, 17:27 21.04.2020, 17:35
Sındır: Sayın Hotar bu gücü kimden alıyor?

Cengiz Aldemir/ANKARA - AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğüne getirilen eski AKP İzmir Milletvekili Nükhet Hotar yönetimindeki DEÜ Hastane idaresi acil servis, ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinde görev yapan özel eğitimli sağlık işçilerinin fazla mesai ücretini vermeme kararı aldığı ileri sürüldü.

HAKLARI GASP EDİLİYOR

Sağlık çalışanlarının korona virüs sürecinde çok zorlu görevleri üstlendiğini vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, hastane yönetiminin aldığı karara tepki gösterdi. Gazetemize konuşan Sındır, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası’nın DEÜ Hastanesi Başhekimliği ile 11 Mayıs 2019'da protokol imzaladıklarını hatırlattı.

Sendikanın İzmir Şubesi Başkanı Adem Sarıçoban’ın, yapılan protokolde, “Yoğun Bakım ve Acil Serviste bulunan bu personeller kanunun uygun gördüğü en üst saate kadar mesai ücreti verilecektir” sözlerini hatırlatan Sındır, “ Evlerinden, eşlerinden ve çocuklarından uzak, aylardır hayatlarını ortaya koyarak çalışan, Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi, sağlık emekçilerinin kazanılmış hakları gasp edilmiş olması kabul edilemez” dedi.

TEHDİT EDİLİYORLAR

Düşük maaş ile çalışan sağlık işçilerinin fazla mesai ücretinin kesilmesinin, çalışanlarda yıkım etkisi yarattığını vurgulayan Sındır, haklarını arayan emekçilerin, hastane yönetimi tarafından, “ Pandemi nedeni ile bize özel yetki verildi, bunu kullanmak zorunda bırakmayın, yoksa sizi savcılığa sevk ederiz” diyerek tehdit edildiğini ileri sürdü.

Sındır, “Çalışanlar ve sendika yöneticilerinden bize gelen bilgilere göre, DEÜ Başhekimliği, imzalanan protokolün işçilerin ücretlerini belirleyen maddesine son bir aydır uymadığı, üye işçilere bu ücretlerin ödenmemesi ısrarına devam ettiği söyleniyor. Sendika yöneticileri ile hastane yönetiminin defalarca kez görüşmelerine rağmen işçilerin ücretleri geçen ay itibari ile kesilmiş ve işçiler mağdur edilmiş. Bu kabul edilemez. Tam bir skandal. Eski bir işçi ve sendika yöneticisi olarak sözleşmeleri iyi bilen birisi olarak söylüyorum, Başhekimliğin protokolden tek taraflı vazgeçme hakkı yoktur” uyarısında bulundu.

Sendika yöneticilerinin de tehdit edilerek, kazanılmış haklarından vazgeçilmesi istendiği iddialarına tepki gösteren Sındır, hem üyeler, hem de sendika yönetiminin bu tavizi kabul etmeyeceğinin altını çizerek, “ Bu tür davranışlar çalışanın motivasyonu açısından olumsuz bir durum teşkil eder. Sendika, hastane yönetimi tarafından alınan bu karara karşı hukuk mücadelesi vereceğini belirmiştir ve biz de CHP olarak emekçilerin yanındayız” sözleriyle destek verdi.

YÖNETEMİYORSUNUZ GİDECEKSİNİZ

Tepkiler üzerine başhekimliğin yaptığı yazılı açıklamanın gerçeği yansıtmadığını belirten Sındır, “ Çok klasik bir AKP anlayışı ile yine karşı karşıyayız. Sayın Hotar bu gücü kimden alıyor da garip gurabanın hakkını gasp etmeye kalkışıyor. İktidar her fırsatta emekçinin hakkına saldırıyor. Bunu salgın sürecinde açıkça gördük. Hiçbir zaman emekten yana olmayan bir zihniyete halkımız sandıkta hesap soracak ve anlatacaktır. Ülkenin bütün kurumlarında yaşatılan zulüm yönetimine dur diyecektir. CHP’li Belediyeleri kıskanan iktidar ve yandaşları ne yapacaklarını şaşırmışlar ve yanlış üzerine yanlış yapmaya devam ediyorlar. Son söz ülkeyi yönetemiyorsunuz…gi-de-cek-si-niz” diye konuştu.

Sındır, sağlık emekçilerinin onurlu hak mücadelesinin yanında olduklarını ve bu olayın takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (1)
Cumhuriyetin sağlıkçısı 1 yıl önce
Kesinlikle sayın vekile katılıyorum. Liyakattan uzaklaşılıp, sırf AKP İzmir eski vekili Hotar için yama yasa ile profesörlük sistemi esnetildi ve İİBF mezunu adı anılan şahıs, rektör yapıldı. Sonrasında yasa tekrar eski haline getirildi. Eyy gidi kargalara kalan dünya..
Günün Karikatürü Tümü
banner96
21°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?