‘Silikozis vakaları araştırılsın’

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, silikozis hastalığına yakalanan işçilere yönelik, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bir araştırma önergesi verdi.

POLİTİKA 13.09.2019, 12:20 13.09.2019, 12:26
‘Silikozis vakaları araştırılsın’

İZ GAZETE- Aydın Çine ve çevre illerde faaliyet yürüten maden ocaklarında ortaya çıkan iş hastalıklarına dair araştırma önergesi veren HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Serpil Kemalbay yaptığı açıklamada, “Türkiye’de giderek yok edilen demokratik kazanımlar, fiili OHAL süreci, artan otoriterleşme, anayasa ve hukukun tamamen rafa kaldırılması, cezasızlık pratiği, örgütlenme ve ifade özgürlüklerinin yok edilmesi, hak mücadelelerine yönelik devlet şiddeti, keyfileşen yönetim anlayışı çalışma yaşamındaki sorunları daha da ağırlaştırmaktadır. Bu koşullar sermayedarlar için daha güvenli, daha kârlı bir çalışma rejimini garantilenirken, işçilerin-emekçilerin çalışma hakları, güvenlikleri, sağlıkları, yaşamları hiçe sayılabilmektedir. Çok değil bir süre önce kot kumlamaya bağlı silikozis hastalığına yakalanan çoğu aynı köyden, bazıları aynı aileden onlarca işçi genç yaşlarında yaşamlarını yitirmişlerdir. Kot pantolonlar daha beyaz olsun diye insan canına kıyan vahşi sömürü atölyelerinde çalışıyorlardı” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
30°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?