Seyit Torun’dan İlkay Girgin Erdoğan’a: ‘Gereğini yap!’

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ı arayarak arayarak “Gereğini yap, şirketin müdürlüğünden istifa et” dediğini öne sürdü.

POLİTİKA 24.07.2019, 11:09 24.07.2019, 13:07
Seyit Torun’dan İlkay Girgin Erdoğan’a: ‘Gereğini yap!’

İZ GAZETE - Karaburun Belediye Başkanı CHP’li İlkay Girgin Erdoğan’ın Karaburun Belediye Meclisi’nde aldığı karar ile kendisini belediyeye ait şirkete müdür olarak atamasının yankıları devam ediyor. Konuya ilişkin kamuoyunda yoğun bir baskı etkili olurken Hürriyet Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz, gazeteci Levent Gültekin ve Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Erdoğan’a a ilişkin tepkilerini dile getirmişlerdi.

SEYİT TORUN’DAN İLKAY GİRGİN ERDOĞAN’A…

Konuyu bir diğer Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de köşesine taşıdı.

Selvi, konuya ilişkin kaleme aldığı yazıda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ı arayarak “Gereğini yap, şirketin müdürlüğünden istifa et” dediğini öne sürdü.

Selvi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile gerçekleşen görüşmesini ise şöyle aktardı:

“Seyit Torun dünkü görüşmemizde ‘Maalesef böyle bir olay yaşanmamalıydı ama yaşandı. Kendisine istifa etmesini söyledik, belediye başkanımız şirketteki görevinden istifa etti’ dedi.

‘KILIÇDAROĞLU’NUN TAVRI BELİRLEYİCİ OLUYOR’

Selvi ayrıca süreç içerisinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tavrının belirleyici olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Kılıçdaroğlu 2019 başarısını iyi değerlendirerek 2023’te iktidar olmak istiyor. O nedenle bu süreç CHP’li belediyeler açısından bir test dönemi olacak. İlk baştaki refleks çok önemli. Karaburun Belediye Başkanı’nın çifte maaşına ses çıkarmadığınız zaman yarın onu başka bir belediyenin yanlış bir uygulaması takip eder. Ancak çifte maaş olayı karşısındaki kararlı tutum, bundan sonra bu tür işleri aklından geçirenler için ibret olur. Karaburun olayında Kılıçdaroğlu gömleğin ilk düğmesini doğru ilikledi. Bu duruşun devam etmesi lazım”

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı ise şu şekilde:

Karaburun Belediye Başkanı’nın bu icraatına en büyük tepki, sosyal medyada CHP’ye yakın kesimlerden geldi. Belediye başkanının yaptığı işi yanlış bulduklarını belirtip, ikinci maaş aldığı şirketten istifa etmesini istediler. Kendi mahallesinden ilkeli tavır gelmesi sevindiriciydi. Belediye başkanı yazılı bir açıklama yaptı, alacağı maaşı bir hayır kurumuna bağışlayacağını söyledi ama ikna edici olmadı. Tam da olayın üstü örtülüyor mu derken, cuma günü bir gelişme yaşandı. CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ı arayarak “Gereğini yap, şirketin müdürlüğünden istifa et” dedi. Seyit Torun dünkü görüşmemizde “Maalesef böyle bir olay yaşanmamalıydı ama yaşandı. Kendisine istifa etmesini söyledik, belediye başkanımız şirketteki görevinden istifa etti” dedi. Torun, belediye başkanının bu süre zarfında tahakkuk eden ikinci maaşı almayacağını, bir hayır kurumuna bağışlayacağını ifade etti. Belediye başkanı İlkay Girgin Erdoğan da yazılı açıklamasında 1 Haziran itibariyle Karaburun Belediyesi Personel Limited şirketinden şahsına “huzur hakkı” olarak bağlanan 7 bin 500 lirayı Karaburun Ortaokulu’nun aile birliği hesabına bağış olarak yatırdığını ilan etmişti. Karaburun Belediye Başkanı’nın belediyeye bağlı şirkete kendini müdür olarak atayıp maaş bağlatması ne kadar yanlışsa, CHP Genel Merkezi’nin derhal harekete geçip başkanın istifasını istemesi de o kadar doğru.

KILIÇDAROĞLU’NUN TALİMATI

Burada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tavrı çok belirleyici oluyor. Kılıçdaroğlu, çifte maaş olayından dolayı büyük bir rahatsızlık hissediyor. Süreci takip ediyor. Seyit Torun’a “Belediye başkanı ile görüşün. Hemen bu işi düzeltin. Kendisi şirketteki görevinden derhal istifa etsin” diyor. Seyit Torun da aynı kanaatte. Bunun üzerine cuma günü Karaburun Belediye Başkanı’nı arıyor, Kılıçdaroğlu’nun talimatını iletiyor ve şirketteki görevinden istifa etmesini istiyor. Karaburun Belediye Başkanı’nın yanlışı karşısında gösterilen tavrı önemsedim. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde CHP önemli bir başarı gösterdi. 25 yıl aradan sonra halkımız CHP’ye yerel yönetimlerde bir şans tanıdı. Seçim gecesi CHP Genel Merkezi’nde büyük bir sevinç yaşarken Kılıçdaroğlu, “89 travmasını yaşatmayacağız” dedi. Önceleri bunun ne denli önemli olduğunu fark edilmedi. 89 seçimlerinde SHP büyük bir zafer kazanmıştı. Ancak o zafer aynı zaman da bir felaket oldu. İstanbul’da yaşanan başarısızlık, İSKİ skandalıyla birleşince SHP, 25 yıl seçim kazanamadı. Kılıçdaroğlu, bu kez bir 2019 travmasının yaşanmasına izin vermek istemiyor. Çünkü bunun neye mal olduğunu iyi biliyor. Bir de madalyonun öteki yüzü var. Eğer CHP, yerel yönetimlerde bir başarı öyküsü yazabilirse, Türkiye’de iktidar olma şansını yakalayabilir. Kılıçdaroğlu 2019 başarısını iyi değerlendirerek 2023’te iktidar olmak istiyor. O nedenle bu süreç CHP’li belediyeler açısından bir test dönemi olacak. İlk baştaki refleks çok önemli. Karaburun Belediye Başkanı’nın çifte maaşına ses çıkarmadığınız zaman yarın onu başka bir belediyenin yanlış bir uygulaması takip eder. Ancak çifte maaş olayı karşısındaki kararlı tutum, bundan sonra bu tür işleri aklından geçirenler için ibret olur. Karaburun olayında Kılıçdaroğlu gömleğin ilk düğmesini doğru ilikledi. Bu duruşun devam etmesi lazım.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!!

Yorumlar (1)
KAZIM EMİR 1 yıl önce
BU OLUMSUZ TAVIR HERZAMAN SİYASİ OLARAK KULLANILACAK ONUN TEK ÇÖZÜMÜ PARTİYLE BAĞI KESİLMELİ
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
27°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?