Serter: 'Esnafımız içler acısı durumda'

Nil Kahramanoğlu ile Gün Ortası programının canlı yayın konuğu olan CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter gündeme dair önemli değerlendirmeler de bulunarak, salgında esnafın zor durumda olduğunun altını çizdi.

POLİTİKA 23.01.2021, 18:48 23.01.2021, 19:06
Serter: 'Esnafımız içler acısı durumda'

İZ GAZETE- İz TV ekranlarında Nil Kahramanoğlu ile Gün Ortası programının konuğu CHP İzmir milletvekili Bedri Serter oldu.Türkiye ekonomisini ve salgın döneminde esnafın durumunu değerlendiren Serter, “Salgın sürecinden dolayı da oldukça zor durumdayız. Ancak pandemiden öncede 18 yıldır iktidarız dediler ama ne yazık ki halkı bir topan ekmeğe muhtaç ettiler. Salgının ilk günlerinde iktidar beş tane maskeyi dağıtamadı, şimdiyse aşı sürecindeki hamaset sözlerle karşı karşıyayız. İnsanlar artık bıktılar” dedi

‘ESNAF ZOR DURUMDA’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, esnafın sorunlarının çözümü için esnaf bakanlığı kurulması sözüne ilişkin, “En son kapatmalarla birlikte yüzde 60’a yakın esnafımızın dükkanı kapalıdır. İçler acısı durumdalar. Kemeraltı Türkiye’nin mihenk taşıdır ve sadece İzmir’le sınırlı kalmıyoruz. Milletvekilleri olarak farklı şehirlerdeki esnaf ziyaretlerine bulunuyoruz. Esnaf aslında küçük bir kobidir. Türkiye’de yaşayan 900 bin yaşayan kobi var. Kobi dediğimizde yanında 1 ve 250 kişi çalıştıran işletmelere deniliyor. Bu anlayışla nüfusun yüzde 99’u ekmek yiyor. Hükümetin sağlık üzerinden siyaset yapması zühul geliyor. Esnafımızı kalkındırmak için hükümetin bedelsiz imkânlar sağlaması gerekiyor. Bunun için kira desteği verilerek, vergileri, SGK ve BAĞ-KUR’u bir sene sonraya ötelenmelidir. Esnafımızın bir an kalkınması lazım ve hükümetin aşıyı bir an önce ülkeye getirmesi lazım” açıklamasında bulundu.

‘TUNÇ BAŞKANI KUTLUYORUM’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in geçtiğimiz günlerde, Ödemiş’te İzmir’in yeni tarım politikalarına yönelik yaptığı açıklamalarına ilişkin,“Yeni kimlikle yeni bir tarım gerçekten mümkün. Başkanımız ‘Milli olmak kendi topraklarımızda üretmeyi yasaklamak, hayvancılığımızı köreltmek mi?’ gibi güzel açıklamalarda bulundu. Buradaki toplantı büyükşehir belediyelerimizin halkla kenetlendiğini göstermektedir. Milli tarıma dönülerek, tarımın nasıl yapılabileceğini göstermiş oldu. Ayrıca çeşitli alanlarda turizm alanları yaratarak insanların ekonomisine katkı sunulacak. Bu anlamda Başkanımız Tunç Soyer ve ekibini kutluyorum” değerlendirmesinde bulundu.  

‘LİMANI ÇİRKİNLEŞTİRDİLER’

Çeşme Limanı Projesi’ne ilişkin yaptığı incelemeleri de canlı yayında değerlendiren Serter, “ 30 yıldır Çiftlik köyde yaşıyorum ve bu limanın önünden geçiyorum.  Limana bu süreç içesinde birçok değişiklik getirildi. Buradaki ihaleyi alan beyefendiler limanı değil, Körfezi satın aldılar. Kendileri denizi doldurup üzerine 4 katlı iş merkezi yaptılar. Yapılanlarla Çeşme Limanı’nı o kadar çirkinleştirdiler ki… Eskiden feribotların yanaştığı alanlarda tırlar depolanıyor. İstihdam yaratılsın. Ancak biliyorum ki bu şirket Ovacık tarafında arazileri var. Oradaki depolama alanlarını kullansınlar. Neredeyse denizde 200 dönüm yer doldurdular. Yavaş yavaş denizi doldurarak Sakız Adası’na doğru otoban yapacaklar heralde. Tarım Bakanı’nı buraya davet ediyorum. Gelsin görsün. Bu liman İzmir’in kalbidir. Yatırımcıya karşı değilim ancak yatırımın doğaya karşı saygılı olması lazım” açıklamasında bulundu.

‘2 BİN OTEL SATIŞTA’

Turizm sektörünün salgınla beraber bittiğini söyleyen Serter, “ Dünyayı olduğu gibi ülkemizde de turizm sektörü etkilendi. Yatırımcı arkadaşlarımız kendi çarklarını borçla çeviriyorlar. Salgınla beraber oteller de kapanınca doluluk oranları azaldı. Şuan da  2 bin otel satışta yer alıyor. Turizm sektöründeki bu yarayı kapatmak kolay bir şey olmayacaktır” dedi.

Türkiye’deki aşılama sürecine ve Hıfızıssıhha Kurulu’nun kapatılmasına yönelik açıklamalarda bulunan Serter, “ Hükümet iktidara geldiğinden beri, Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana Cumhuriyet’in getirdiği fabrikaları yatırımları heba etti. Hıfızıssıhha’da o kazanımlardan birinin heba edilmesidir. Eğer bu kurul olsaydı ülkemizde aşıya çoktan kavuşmuş olacaktık. Yerli aşıyla vatandaşımızı tedaviye alacaktık. Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış bir kurulu neden yok ediyorsunuz? Sonuç, pandemi geldiğinde gördük. Vatandaşımız virüse karşı kendini koruma noktasında ne yapacağını şaşırdı” dedi.

Belediye Başkanlarının başarılı işler yaptığını da ekleyerek, “Kendi aralarında organize oldular ve birbirleriyle olan iletişimlerini hiç kaybetmiyorlar. Merkezi hükümet tarafından engellenmeye çalışılsa da bu süreçte her belediye başkanının kendi özel uygulaması oldu. İzmir depreminde sonrasındaki yardımlaşmalar çok güzeldi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
10°
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?
banner208