Sertel: Depremi iç siyasete malzeme ettiler!

Elazığ depreminde yaşanan olayları İz gazeteye değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çürük malzeme kullanan müteahhitlerin yargılanmadığınI ve 1999 depreminden ders alınmadığını belirten Sertel, iktidarın birlik ve bütünlük içinde olunması gereken bir günde, ayrımcılık yaparak deprem felaketini iç politika malzemesi yapmasına tepki gösterdi.

POLİTİKA 28.01.2020, 14:50
Sertel: Depremi iç siyasete malzeme ettiler!

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - Elazığ’da yaşanan deprem sonrasında kurtarma çalışmalarında yaşanan, “ Depremzede Erdoğan için bekletildi ” iddiasını değerlendiren Sertel, birlik ve bütünlük içinde olunması gereken bir günde, HDP’lilerin yardım desteğinin reddedilmesinin toplumu ayrıştırıcı bir tavır olduğunu belirtti. 1999 Depreminde Yunanistan dahil bir çok ülkenin yardımını hatırlatan Sertel, “ AKP iktidarları yaşanan olumsuz olayları iç politika malzemesi yapması ilk defa başımıza gelen bir hadise değildir. Geçmiş dönemlerde de Erdoğan’ın dış politikaları bile iç siyaset malzemesi yaptığını çok gördük. Deprem gibi felaketleri iç siyaset malzemesi yapmak, kullanmak ise çok kötü bir şey. Kurtarma ekibinin önünde koruma ordusuyla olmak seyir haline getirilmiş belli ki. Yaralının Cumhurbaşkanının önünden geçirilmesi bu iddiaların doğru olduğunu gösteriyor. Elazığ valisinin, “algı çok iyi gidiyor” sözü ayrı bir skandal. HDP’nin yardımlarını ihtiyaç sahiplerine verilmemesi ayrı bir skandal. Geçmiş depremlerde bir çok ülkeden yardımı kabul edip, kendi ülke insanının yardımlarını geri çevirmek kabul edilemez. Bütün belediyeler yardım yolluyor. Dün İzmir büyükşehir belediyesinin yardımları gitti. Burada birlik ve bütünlük içinde olmamız lazım. Toplumu ayrıştırıcı yaklaşımlara izin vermememiz gerekiyor. AK Partili belediye ye evet, HDP’li belediye ye hayır diye bir şey olamaz” sözleriyle tepki gösterdi.

MÜTEAHHİTLER YARGILANMIYOR

Türkiye’nin 1999 depreminden ders çıkartmadığını söyleyen CHP’li Sertel, deprem paralarının nerelere harcandığını soranlara kötü sözler söyleyen iktidara yüklendi. Sertel şöyle konuştu: “ 1999 depreminde göstermelik 1 kişiyi yargıladılar o kadar. Başka kimse ne sorgulandı ne yargılandı. Sorumlu olan müteahhitler sorgulanıp yargılanmadığı için, Elazığ’da bazı binaların tamamen yıkılmasının tesadüf olmadığı ortaya çıkıyor. Yanındaki bina ayakta dururken, tamamen un ufak olan binayı yapan müteahhitler sorgulanmalıdır. Bir yaptırım olmazsa bu yanlışlar sürer gider. Bir diğer sorun imar affı konusu. Kaçak binalara imar affı getirildi. İmar affı nedeniyle bir çok insanlar sağlıksız bir ortamda yaşıyorlar. Buradan toplanan paralar nereye harcandı? 17 yıl içerisinde 65 milyar lira toplanmış. Bunu soranlara tepki gösterip kötü sözler söylüyorlar. Bu parayı toplayıp, o parayı buralara değil başka yerlere harcıyorsun. AKP’nin eski Bakanı Mehmet Şimşek açık açık nerelere harcadığını söyledi. Van depreminde aynı skandallar yaşandı. Böyle bir çok deprem yaşadık ama hiç birinden ders almadık. Depremzedeler için ev yapıyorsun kötü malzeme kullanıyorsun. Van’da yaşanan rezaletler Elazığ’da inşallah yaşanmaz. Bunu sorgulayanlara hakaret ve saldırılar yapıyorlar. Böyle bir rezalet olamaz. Biz fay hatları üzerinde yaşıyorsak bu gerçeğe göre binalarımızı inşa etmeliyiz. Japonya’da insanlar daha şiddetli depremler yaşamasına rağmen bir şey olmuyor. Bizde ise tam bir felaket yaşanıyor.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
30°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?