Sertel: 'Brusella salgını sonrası hastalıklı etler TSK’ya mı satıldı?'

Dünyanın en büyük çiftliği olan Ceylanpınar’ın 24 bin dekar alanının maden şirketleri tarafından işgal edildiğini söyleyen CHP’li Sertel, hayvanlara tarihi geçmiş aşı yapıldığı, buğday tarla yangınları, yapılan hırsızlıklar, kadro sorunları ve brusella salgını sonrası hastalıklı etlerin TSK’ya satıldığı iddialarını dile getirdi.

POLİTİKA 02.12.2020, 00:11 02.12.2020, 00:12
Sertel: 'Brusella salgını sonrası hastalıklı etler TSK’ya mı satıldı?'

CENGİZ ALDEMİR/ ANKARA- Meclis Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda konuşan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TİGEM’in Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece’ye sunumu için teşekkür ederek, “Dileğim ve isteğim odur ki Türkiye Cumhuriyeti’nde hem yarı nüfusa sahip hem eğitim konusunda hiçbir eksikliği olmayan sizin gibi kadınlarımızın bizim için böyle çok önemli kurumların başında görev yapmasıdır” temennisinde bulundu.

MADEN ŞİRKETLERİNİN İŞGALİ

Cumhuriyetin kazanımlarından olan ve dünyanın en büyük çiftliği olan, modern şartlarda bitkisel üretim, bahçecilik, alet ve makine tesisleri, hayvancılık faaliyetleri, gen kaynaklarının korunması konusunda çalışmalar yürütülen Ceylanpınar’ın 24 bin dekar alanının uzun yıllardır maden şirketleri tarafından işgal edildiğini söyleyen Sertel, “Türkiye’nin başka bir yerinde böyle bir işgal söz konusu olsa yani Ceylânpınar dışında başka bir yerde bir işgal olsa, herhâlde çoktan çıkarılırdı. Yani maden için toprakları veriyor iktidar, orada köylüler diyor ki: “Buradan maden çıkarmayın.” Oraya gittiklerinde Jandarma ve polis dayağına ve müthiş bir çevirmeyle… Birçok yerde, Karadeniz’de HES’lerde, Kaz Dağları’nda madende, bütün köylerde, orman köylerinde bu tip yapılar gündeme geldiğinde Jandarma ve polis bu olayı önlüyor ve zorla da olsa maden ruhsatları çalışmaya başlatılıyor” eleştirisinde bulundu.

CEYLANPINAR İDDİALARI

2007 yılında 672 ailenin olduğu Ceylanpınar’da aile sayısının 1.072’ye çıktığını, göçer ailelerin bu işgali fazlalaştırdığını kaydeden Sertel, Nüfusun da 4.338’den 9.922’ye çıktığını belirterek, yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Buğday tarlalarında çıkan yangınları ve sık sık kabloların çalındığı ile ilgili kendi tespitini paylaşan Sertel, Büyükbaş hayvanlara tarihi geçmiş aşı yapıldığı ve çok sayıda çalışanın işten atıldığı, sürgün edildiği iddialarını da dile getirdi. Ceylanpınar’da yaşanan güvenlik sorularını TİGEM Genel Müdürü Işıkgeceye, soran Sertel, “Kuyu sayısının 300’den 2 bine çıktığı hâlde güvenlik görevlisi sayısının 164’te kaldığı söyleniyor. Yani orada bir güven sorunu da var. Güvenlik açısından hırsızlık olaylarının artması ve bu işgale yol açan noktalarda sanıyorum TİGEM’in de bir sorumluluğu var. Yine, işletme sınırları içerisinde üç yıl önce bir kenevir dikimi hadisesi de oluyor bu göçer aileler tarafından. Bu iddialara, bilmiyorum, ne diyorsunuz ama asıl önemli olan brusella hastalığının yaygın olduğu iddiasıdır. Bunu da siz konuşmanızda kısmen kabul ettiniz zaten” diye konuştu.

HASTA ETLER TSK’YA SATILDI İDDİASI

Brusella salgınının Ceylanpınar’da ne kadar olduğunu, son üç yılda hangi işletmelerde salgın yaşandığını, ölen hayvan sayısını Işıkgeceye soran Sertel, brusella salgınından sonra hastalıklı etlerin birtakım kişiler tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerine satıldığı iddiasını da dile getirerek şöyle konuştu: “Ben sanmıyorum ama buna katılır mısınız katılmaz mısınız bilmiyorum. Ceylanpınar’la ilgili, ayrıca, İstanbul Milletvekilimiz Mahmut Tanal bir soru önergesinde; Kadrolu işçilere siz kahvaltı veriyormuşsunuz, taşeron işçilere vermiyormuşsunuz. Doğru mu değil mi bilmiyorum yani kadrolu işçilerle taşeronlar arasında böyle bir ayrım söz konusu mu bilmiyorum ama bunu soruyorum. Ceylanpınar’da kurumda kadrolu olarak çalışan insan sayısını verirseniz, taşeron olarak çalışan insan sayısı da bilinirse ve taşeronların kadroya geçme noktasında bir çalışmanız varsa o konuda da sizden bilgi rica ediyorum. Bu, Ceylanpınar’la ilgili kısımdı. İster sözlü ister yazılı olarak verebilirsiniz ama yazılı olarak ayrıntılı bir biçimde söylediklerime yanıt verirseniz en azından hem Komisyon çalışmalarının içerisindeki raporlara girer hem de diğer arkadaşlarımız da o konuda bilgi sahibi olur.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
-3°
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208