Serdaroğlu uyardı: Fabrikalar tam kapasite çalışmaya hazır değil

DİSK Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, normalleşme süreci kapmasında tam kapasite çalışmaya başlayacak olan fabrikalar için ‘hazır değil’ uyarısında bulundu.

POLİTİKA 22.05.2020, 17:12
Serdaroğlu uyardı: Fabrikalar tam kapasite çalışmaya hazır değil

NİL KAHRAMANOĞLU/ İZ GAZETE - Normalleşme yolunda adım adım ilerleniyor. İşyerleri açılmaya, fabrikalar tam kapasite çalışmaya başlayacak. Peki, fabrikalarda koşullar yerine getirildi mi? İşçileri virüsten koruyacak düzenlemeler yapıldı mı? DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’na fabrikalardaki durumu sorduk. Serdaroğlu, fabrikaların tam kapasite çalışmaya hazır olmadığını dile getirerek, “Aylardır çarklar dönsün diye insanlar ateşin içine atıldı. Fabrikalar elbette çalışsın ama önce insan densin. Önce iş denilirse sonuçları acı olur” dedi.

"FABRİKALARI UYGUN HAL GETİRİN"

Avrupa ülkelerindeki normalleşme sürecine göre hareket etmenin doğru olmadığını ifade eden Serdaroğlu, “Avrupa’da virüs salgını hafiflemeye başlayınca üretim alanlarını hızlı bir şekilde faaliyete sokmaya başladılar. Ancak Avrupa Birliği ülkelerinde sendikalarla koordineli bir şekilde yapılıyor. Karşılıklı olarak yasal durum haline dönüştürülmüş bir anlaşma mekanizması sağlandı. Avrupa’da böyle bir adım atılınca Türkiye’de yarım yamalak işleyen üretim normalleşme sürecine girdi. Türkiye’de bir kuralsızlık hâkim olduğu için ortaya çıkacak gelişmeleri tereddütle izliyoruz. O yüzden şimdiden uyarıyoruz; tam kapasite çalışacaksanız fabrikaları buna uygun hale getireniz gerekiyor. Ancak bu pek mümkün değil. Çünkü fabrikanın genel yapısı daha önceki çalışma biçimlerine uygun bir şekilde dizayn edilmişti. Fabrikayı iki katı büyütmeleri gerekiyor, yemekhaneleri ona göre dizayn etmeleri gerekiyor, çok sık aralılarla yemek vermeleri gerekiyor, servisler hiç müsait değil. Servislerin iki misli yükseltmeleri gerekiyor. Çalışma saatleri de mutlaka düşürülmeli” dedi.

NORMALİN 2 BUÇUK 3 KATI POZİTİF VAKA

Türkiye’de büyük bir sendikasız kesim olduğuna dikkat çeken Serdaroğlu, “Kayıt dışı çalışan var. Bunları kimse kontrol etmiyor. İşçilerin tam kapasite çalışması halinde başa dönme riskiyle karşı karşıya. Zaten işçilerin içerisindeki pozitif vaka sayısı normalin 2 buçuk 3 katı daha fazla. Böyle bir ortamda tam kapasiteyle çalışırsanız ikinci dalganın ortaya çıkmasına meydan vermiş olursunuz. O nedenle Avrupa düzlemi içindeki bütün uygulamaları yapma şansları varsa fabrikalar tam kapasite üretime geçebilir” diye konuştu.

"BİRKAÇ AYLIK KADEMELENDİRME YAPILMALI"

Serdaroğlu, Türkiye’de kademeli olarak üretime geçilmesini söyleyerek, sürecin birkaç aydan önce tamamlanmamasının daha sağlıklı olacağını belirtti. Pandemi koşullarına uygun bir koruma sistemini hayata geçirmelerini gerektiğini söyleyen Serdaroğlu, şöyle konuştu: “Belki birkaç ay sürecek kademelendirme yapılmalıdır. Bu anlamda fabrikalardaki uyarılarımız dikkate alınarak bir takım değişiklikler yapılıyor ama sadece sendikalı yerlerde yapılması bir şeyi değiştirmiyor. Zaten sendikalı alan metal iş kolunda yüzde 15. Türkiye genelde sendikalaşma oranı yüzde 10’lar civarında. Onun için sadece yüzde 10-15’lik kısmı kurtararak da bu işin içinden çıkamayız. 11 Mayıs itibariyle kademeli olarak normalleşmeye başladılar. Bayramdan sonra 1 Haziran’da da tam kapasite çalışmayı hedefliyorlar. Burada tam kapasite diyorlar ama Pazar var mı? Tedarik zincirinde aksama ortaya çıkacak mı? Brezilya’da yeni başladı. Her gün birkaç bir insan yaşamını yitiriyor. Brezilya ile bağlantılı da bir sürü iş yapılıyor. Bu salgın sadece Türkiye’de her şeyin yolunda gitmesiyle sürdürülemez ki. Bunları söylüyorlar ne kadarını hayata geçirirler bilemiyoruz ama hayata geçirmeleri halinde bile mutlaka pandemi koşullarına uygun bir koruma sistemini hayata geçirmeleri lazım. Aylardır çarklar dönsün diye insanlar ateşin içine atıldı. Fabrikalar elbette çalışsın ama önce insan densin. Önce iş denilirse sonuçları acı olur.”

"SENDİKALARLA BİRLİKTE KARAR ALINSIN"

Sendikaların muhatap alınmamasını da eleştiren Serdaroğlu, “Sendikalarla mutlaka görüşülmesi gerekiyor. Birtakım kararlar birlikte alınmalıdır. Hükümet de buna mutlaka destek vermeli. Yoksa yaptık oldu dediğiniz zaman sıkıntıyı yeniden yaşamak zorunda kalırız. Şu ana kadar sendikaları çok dikkate almadılar. Birkaç defa Çalışma Bakanlığı’ndan randevu istedik, verilmedi. Bu şunu gösteriyor; doğruları söyleyen, hükümetin eksiklerini, yanlışlarını dile getirmeye çalışan kurumlara karşı baskı uygulanıyor. Dediklerimizi salgın süreci başladığında hayata geçirselerdi bugüne kadar yaşananların çok daha azı yaşanırdı” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
26°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?