Şenol'dan 2B arazileri tepkisi: Vatandaşın cebindeki paraya göz diktiler

Şenol'dan 2B arazileri için biçilen metrekare başına fiyatlara tepki Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, ağırlıklı olarak Bulgaristan göçmeni vatandaşların yaşadığı Gaziemir Sarnıç’ta 2B arazilerinin kullanıcılara satışında belirlenen metrekare başına fiyatlara tepki gösterdi.

POLİTİKA 04.11.2018, 14:55
Şenol'dan 2B arazileri tepkisi: Vatandaşın cebindeki paraya göz diktiler

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, "Maliye Bakanlığı’ndan alınarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde çalışmaya başlayan Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı hazine arazileri satış rakamını kabul etmiyor, yetkilileri yeni bir düzenleme yapmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

METREKARE FİYATI 830 TL'YE KADAR ÇIKIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 6292 Sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkartılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun gereği vatandaşlara gönderdiği “tarımsal amaç dışı kullanılan taşınmazlara ait hesaplama tablosu”nun bölgede tedirginliğe neden olduğunu dile getiren Şenol, "Yıllardır bölgede yaşayan vatandaşlarımızın arsaları ile ilgili sorunun çözülmesi gerektiğini gündeme getirmiş, bu konuda Belediye olarak Bakanlığa gerekli çözüm önerileri sunarak çağrıda bulunmamıza rağmen duyarsız kalan hükümet, bölgede yaşayan biz kamu kuruluşlarının görüşlerine başvurmadan aldığı karar ile satış rakamlarını sormadan, danışmadan ilan etmiştir. Geçen yıl kaymakamlıkta askıya çıkartılan ve vatandaşın tepkileri nedeniyle durdurulan satış işlemleri için maksimum 600 TL belirlenmişken, Sarnıç’ta bir metrekare alan için belirlenen rakam bazı yerlerde 830’ye kadar çıkartılmıştır." diye konuştu.

VATANDAŞIN CEBİNDEYİ PARAYA GÖZ DİKTİLER

Şenol, yazılı açıklamada ayrıca, vatandaşların evlerinin, arsalarının yeniden onlara satılmasının yanlış olduğunu belirterek, "Bu konuyu ve daha önceki önerilerimizi defalarca iktidar partisinin temsilcilerine hem de hükümet yetkililerine aktarmamıza rağmen duyarsız kalmış, vatandaşın cebindeki paraya göz dikilmiştir. Bakanlık istese, bu arazileri bedelsiz olarak ilçe belediyesine devredebilir. Bu arazileri bize verin, üzerine bir bedel eklemeden vatandaşlara verelim önerilerimize rağmen ne yazık ki onlar gereği yapılmadı. ‘Arazileri bize tahsis ettikleri anda, vatandaşlarımıza tapuları ile birlikte geri vereceğiz’ sözümün arkasında duruyor, yetkilileri yapılan bu yanlıştan dönmeye davet ediyorum. Söz konusu arsaların Gaziemir’in merkezindeki imarlı arsalar ile bir tutulamaz" şeklinde ifadelere yer verdi.

MAKUL DÜZENLEME YAPILMALI

Vatandaşlar için hayati önem taşıyan bu sorunun seçim malzemesi yapılmak yerine ivedilikle çözüm beklediğini vurgulayan Şenol, "Gaziemir halkı adına buradan soruyorum; şimdi ne oldu? Bu durumu nasıl izah edeceksiniz? Bu yapılan, ekonomik krizin ortasında ki vatandaşın cebindeki parasına göz dikmek değil midir? Biz bunun hesabını soracağız. Hemşerilerim de elbette bunun hesabını sandıkta soracaktır. Derhal bu karardan vazgeçilmeli, belirlenen bedeller iptal edilmeli, gereken makul düzenleme yapılmalıdır" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner212
banner96
16°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?