'Seçime kadar kaç bitmemiş projeyi kullanıma açacaksınız?'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren faciasını Ulaştırma, Altyapı Bakanı’na sordu.

POLİTİKA 16.12.2018, 20:17
'Seçime kadar kaç bitmemiş projeyi kullanıma açacaksınız?'

İZ GAZETE - 13 Aralık'ta gerçekleşen kazada, Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, hareketinden dört dakika sonra Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz İstasyonu'nda yol kontrolü yapan kılavuz lokomotif ile çarpışması sonucu üçü makinist olmak üzere dokuz yurttaş hayatını kaybetmiş, 86 yurttaş da yaralanmıştı.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay,  Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren faciasını Meclis gündemine taşıdı. 

"Demiryollarına ilişkin dönemin en yetkili kişisi Süleyman Karaman, kazaya ilişkin sorumluluğuna karşın herhangi bir cezai işleme tabi tutulmamış, herhangi bir cezai yaptırımla karşı karşıya kalmamış ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AKP Erzincan Milletvekili olarak ödüllendirilmiştir." ifadeleri kullanılan önerge, Ulaştırma, Altyapı Bakanı'na Mehmet Cahit Turhan'a yazılı olarak yanıtlanması istemiyle sunuldu.

Önergede yer alan sorular

Demiryolundaki trenlerin işletmesini sağlayan ve kazaya sebep olan sinyalizasyon sisteminin tamamlanmadan seferlerin yapılıyor olduğuna yönelik iddialar doğru mudur?

Yaşanan faciayla ilgili Anadolu Ajansı, Ankara Valiliği ve Bakanlığınızca birbirinden farlı açıklamalar yapılmasının ve kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinin sebebi nedir?

Pamukova, Çorlu, Ankara gibi pek çok yerde yaşanan tren kazaları nedeniyle sorumlulara yönelik ne tür işlemler yapılmıştır?

Ulaşım güvenliğinin sağlanabilmesi için, bütün hatların altyapı, üst yapı çalışmalarının ciddi ve bütünlüklü bir tarzda olup olmadığı,  elektrifikasyon ve sinyalizasyon gereksinimlerinin karşılanıp karşılanmadığı, teknik gerekliliklerin uygun olup olmadığı konusunda gerekli denetimler yapılmış ve hatlar bu denetime göre mi trafiğe açılmıştır?

Sıkça yaşanan hızlı tren kazaları nedeniyle Bakanlığınızın kazaları önlemeye yönelik herhangi bir çalışması var mıdır?

Sıkça yaşanan hızlı tren kazaları nedeniyle Bakanlığınızca yüklenici firmalara yönelik herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?

Sinyalizasyon sistemi olmayan ve ulaşım hizmeti veren kaç km’lik demiryolu vardır?

Ankara-Konya seferini yapmakta olan hızlı tren kazası gerçekleştiği esnada basının olay mahalline girişinin engellenmesinin sebebi nedir?

Tren yollarından kaç tanesinin Bağımsız Sertifikasyon Kurulu denetim ve onay kararı bulunmaktadır?

Önümüzdeki seçim sürecinde daha kaç adet bitmemiş projeye açılış yaparak, kullanıma açacaksınız?

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?