Protestoda yer almayan öğrenciye soruşturma açıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Sibel Ünli’nin intiharının depresyondan değil ‘kapitalizmden’ olduğunu söyleyerek alkışlı protesto gerçekleştiren öğrencilere soruşturma açıldı. Fakat soruşturma açılan öğrencilerden biri orada dahi değildi.

POLİTİKA 20.02.2020, 16:56
Protestoda yer almayan öğrenciye soruşturma açıldı

ASYA YAŞARİKİZ / İZ GAZETE - İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli’nin intiharının ardından 7 Ocak’ta DEÜ İBF D Blok Okuma Salonu’nda bir grup öğrenci, ‘İntiharların sebebi depresyon değil, kapitalizmdir’ diyerek salondaki öğrencileri alkışlı protestoya davet etti. Öğrenciler de gruba alkışlarıyla destek verdi. Bu anların görüntüleri sosyal medyada Öğrenci Kolektifleri hesaplarında paylaşıldı. Protesto sonrası DEÜ Rektörlüğü Koruma ve Güvenlik Müdürlüğü tarafından bir tutanak hazırlandı ve saat 14:52’de 8 kişilik bir öğrenci grubunun salona geldiği, bir öğrencinin konuşma yaptığı, 3 öğrencinin de kimliğinin kameralar tarafından tespit edildiği iddia edildi. Kimliği tespit edildiği iddia edilen 3 öğrenci hakkında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 54. maddesi ve Yükseköğretim Öğrenci Disiplin Yönetmeliğinin m. 12-d uyarınca soruşturma açıldı.

‘OLDU OLACAK MAHKEME KURULSUN’

Daha önce, hakkında tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı ile fotoğraf çektiği ve bir sosyal medya paylaşımından dolayı ‘Rektör Nükhet Hotar’ın şeref ve haysiyetini zedelediği’ gerekçeleri ile soruşturma açılan Serenay Sevimli’ye de soruşturma açıldı. Fakat Sevimli’nin alkışlı protestoda yer almadığı ortaya çıktı. ‘Şüpheli’ olarak savunmaya çağırılan öğrenci Sevimli, okulun kendisini ‘şüpheli’ sıfatıyla çağırma yetkisinin olmadığının altını çizerek üniversitelerin emniyet ya da savcılık makamları gibi çalışamayacağına dikkat çekti. Sevimli şöyle konuştu; “Soruşturmacı ceza kanunundan söz ediyor, halbuki okul içerisindeki herhangi bir eylemlilik disiplin yönetmenliği kapsamında değerlendirilebilir. Mahkeme kurulsun oldu olacak. Muhtemelen polis, ÖGB işbirliğinde bazı öğrenciler fişlenmiş. Yeni bir uygulama değil bu tabii. Okulda boru patlasa bizden bilecekler. Söz konusu protestoda yokum, dört tane güvenlik görevlisi görüntülerde tespit edildiğime dair tutanak imzalamış. Her gün yeni intihar haberlerine uyandığımız bir düzen bu, arkadaşlarımızın yaptığı konuşma son derece yerinde. Protesto esnasında kütüphanede bulunan öğrencilerin ekserisinde de karşılığını bulmuş, korkulan şey bu olsa gerek.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
27°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?