Polat: 'Çevre Ajansı teklifi, bilimsellikten uzak, çevre ve memlekete ihanet teklifi'

Türkiye Çevre Ajansı teklifinin bilimsellikten uzak vahşi rant, çevre ve memlekete ihanet teklifi olduğunu söyleyen CHP’li Polat, daha önce FETÖ terör örgütüne peşkeş çekilen kaynağı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’a uyuşturucu kaçakçılığı tutanağını hatırlattı.

POLİTİKA 23.12.2020, 23:45 23.12.2020, 23:52
Polat: 'Çevre Ajansı teklifi, bilimsellikten uzak, çevre ve memlekete ihanet teklifi'

CENGİZ ALDEMİR/ ANKARA- Meclis Genel Kurulu'nda Türkiye Çevre Ajansı teklifi üzerine konuşan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Ajansıyla depozito uygulamasının zorunlu hâle getirileceği, çevreyi kirleten insanlara karşı ağır cezaların ön görüleceği algısının doğru olmadığını söyledi. Polat, Anayasa'ya göre torba yasa yapma mantığı aykırı olmasına rağmen, Çevre Bakanlığının torbasına Çevre Ajansı'nın girdiğini söyledi.

DENETİMDEN MUAF BAKANLIĞA RAKİP  

Çağdaş devletlerin yükümlülüğünün çevreye saygı göstermek, korumak ve geliştirmek olduğunu, bu anlamda ÇED süreçlerinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Polat, “Çevre kirliliğini önlemek, ulusal ölçekte depozito sistemi kurulması, işletilmesine yönelik faaliyetlerde bulunmak amacıyla, sorumluluk almadan fazlaca yetki, kadro ve bütçe alan mali muafiyetleri olan, denetim yetkisiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına rakip hatta paralel bir yapı kurulmak isteniyor. İç ve dış denetimden muaf olan yeni bir kamu kurumu kurulmak isteniyor” sözleriyle tepki gösterdi.

RANT PAYLAŞIM SİSTEMİ

Çevre Ajansı’nın organlarının bilimsel ve objektif kriterlerden uzak, siyasi saiklere göre belirlenecek, organ ve birimlerin nasıl denetleneceğinin belli olmadığı, kendi bütçe mali muafiyetleri ve denetim yetkisi olan depozito yönetim sistemini kuran işleten, işlettiren, izleyen, denetleyen bir yapı olduğunu söyleyen CHP’li Polat, “Çevre Ajansı Kamu İhale Kanunu'na tabi değil. İhale Kanunu'na tabi olmayan kamu kurumu olur mu? Ajansın faaliyet görme biçimiyle şirket görüntüsünde olduğunu ve muafiyetleriyle bir rant paylaşım sistemi yaratacağı aşikârdır. Dolayısıyla kamu kaynaklarının peşkeş çekileceği yeni bir kurum oluşturulacaktır” eleştirisinde bulundu. Ajans teklifinin, çevre denetimi süreçlerinin özelleşmesinin önünü açacak bir adım olduğunu, aralara sempatik, faydalı maddeler serpiştirilmiş vahşi rant, çevreye ve memlekete ihanet teklifi olarak değerlendirdi. 

FETÖ’YE PEŞKEŞ ÇEKİLEN KAYNAK

Bazı basın organlarında GÜBRETAŞ'ın Bilecik Söğüt'teki maden ocağında 6 milyar doların üzerinde bir kaynak bulunduğu ile ilgili haberlerin doğru olmadığını, kaynağın, 2008'den önce bulunduğunu belirten Polat, Türkiye'nin kaynaklarının bir dönem FETÖ terör örgütüne peşkeş çekildiğini vurgulayarak “2008'de bu kaynak o zamanın prensi, bugünün teröristi Akın İpek'in şirketi olan Kozaya devredilmiş, bugün mahkeme kararlarıyla geri dönmüş. Söylendiği gibi 6 milyar dolar değil, bahsedilen kaynağın üçte 1'i üretilebilme kapasitesine sahip kaynaktır” hatırlatmasında bulundu.

PERGOLACI FAHRETTİN DERSİNE İYİ ÇALIŞ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve partisine yönelik gerçek dışı komplolar kurduğunu ifade eden Polat, Altun’u sert bir dille eleştirerek şöyle konuştu: “Genel Başkanımızın konuşmalarından mal bulmuş Mağribî gibi cımbızlanan, seçilen kopyala yapıştırla bir şekilde partimize saldırılmaya başlandı partinizin her kademesinden, Genel Başkanınızdan yöneticilerine kadar; en son pergolacı Fahrettin de bunu kullanmaya mal bulmuş Mağribî gibi saldırdı. Ben size bir şey okumak isterim bu, devlete ait bir tutanak; 8 Aralık gece 20.25'te Hamzabeyli Gümrük Kapısı'na bir araç girer 34 plakalı, şoförünün adı Veysel Filiz. Şahıs aranmak istemez, diplomatik dokunulmazlığı olduğunu söyler fakat pasaport ibraz edemez, kimlik gösterir, o kimlikle birlikte itibar etmez gümrük görevlileri. Tam tespiti aldıklarında zula yakalanır; zulada 182 paket içerisinde 98.740 gram eroin yakalanır.
Şimdi, Pergolacı Fahrettin, dersine iyi çalış. Her şeyi bilecek durumda olan devletimiz bu zulanın kaç defa kullanıldığını, 08/12 tarihinden bugüne bunun neden açıklanmadığını, bu vatandaşı kimlerin koruduğunu ve sonra kimlerin uyuşturucuyu sakladığını savunduğunu bize bir anlat diyorum.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
29°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?