Özcan Purçu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı

Özcan Purçu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için açıklamalarda bulundu.

POLİTİKA 09.01.2020, 13:30 09.01.2020, 13:36
Özcan Purçu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - Türkiye'de gazetecilere yapılan baskılar devam ediyor. 2019 yılında 500 gazeteci işsiz kaldı. Basın emekçilerinin zor koşullara, engellemelere rağmen kamusal görevini yerine getirmeye, toplumun “gözü, kulağı, sesi” olmaya çalıştığını belirten  CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Halkın doğru bilgi edinme hakkı için mücadele veren gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

CHP'li Purçu yaptığı açıklamada şöyle dedi: " Ülkemizde basının, hem içsel hem de toplumsal düzeyde ‘dışsal’ diyebileceğim birçok yapısal sorunu söz konusudur ve sorunlar yıllardır devam ettiği için adeta nasırlaşmış durumdadır. Haberin nesnelliği sorunu başta gelmektedir. Ne yazık ki Türkiye’de gazetecilik, mesleki varlık nedenini yok edecek kadar nesnelliğini yitirmiştir. Belli güç odaklarına ya da arkasındaki ‘holding sermayesi’ne dayanarak yapılan yanlı ‘habercilik’, AKP iktidarıyla birlikte tavan yapmış ve ‘yandaş gazetecilik’ adı altında, aslında mesleğimizi toplumsal sorumluluğundan uzaklaştıran, propaganda aracı haline getirmiştir. Gazetecilik, özü ve sözü itibariyle halk adına kamu otoritesini denetleme görevini üstlenmiş bir iştir. Başta kamu otoriteleri olmak üzere sermaye gruplarının kontrolündeki bir gazeteciliğin, bıraktık faydalı olmasını toplumu zehirlediği görülmektedir. Türkiye, basın özgürlüğünde Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) dünya basın indeksinde 180 ülke içinde 157. sırada olması ülkemiz açısından utunç vericidir.
Hak, hukuk, adalet anlayışının kaybolduğu bu dönemde yandaş olmamış, kalemini satmamış bütün emekçi basın mensuplarının 10 Ocak Çalan Gazeteciler Gününü kutluyor. başarılar diliyorum."

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
36°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?