Musa Çam: 'Bakan'ın istifası çözüm olmadı, vatandaş gereken cevabı verecek'

Barış Özdil ile Şeffaf Dosya programının konuğu 24. 25. ve 26. dönem CHP İzmir Milletvekili Musa Çam oldu. Çam gündeme dair değerlendirmelerde bulundu

POLİTİKA 25.11.2020, 17:41
Musa Çam: 'Bakan'ın istifası çözüm olmadı, vatandaş gereken cevabı verecek'

Barış Özdil’in sunduğu Şeffaf Dosya programının konuğu olan 24. 25. ve 26. dönem CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Depremin olduğu gün Seferihisar’da bulunduğunu belirten Çam, “ Esnafın sorunlarını dinlemek için ilçe örgütümüzle birlikte alandaydık. Deprem olduktan sonra yıkım ve hasar olmadığını gördük ancak 10-15 dakika sonra tsunami felaketi yaşandı. Tabii alana girmek mümkün olmadı. Daha sonra asıl felaketin Bornova ve Bayraklı ‘da olduğunu öğrendik. Biz de felaketin yaşandığı bölgeye gittik. Partimizin tüm yöneticileri, örgüt ve şehir dışından yardıma gelenlerle 1 hafta süren enkaz kaldırma çalışmalarına büyük güç verdi. Bu siyaset üstü bir olay. Böyle durumlarda herkesin parti kimliğini bırakması gerekirken maalesef iktidar yetkilileri tarafından bazı engellemelerin olduğuna şahit oldum. Böyle şeylerin yapılmaması gerekiyor. Mesela orada birçok sivil toplum örgütünü gördüm. Bunlara her yol açıkken İzmir’deki STK’ların alana sokulmamasına tanık oldum. Böyle bir dönemde ayrı gayrı yapmak olmaz. Acıları paylaşmamız gerekiyor diyerek ortak aklın egemen olması için çaba sarf ettik” diye konuştu.

‘BİLGİLER ŞEFFAF PAYLAŞILMALIYDI’

Pandemi döneminde bilgilerin şeffaf şekilde paylaşılmadığını dile getiren Çam, “Tüm dünya böyle bir tehlikeyken karşı karşıyayken bilgilerin şeffaf olarak paylaşılması gerekiyordu. Ama bunlar yapılmadı. Gerekli tedbirler savsaklanmadan alınsaydı bu kadar zayiat olmazdı. Bizlerin de bu konuda biraz sorumsuz davrandığımızı, kurallara tam anlamıyla uymadığımızı söylemek gerekir. Çok daha ciddi tedbirler alınabilirdi. Son birkaç haftadır vaka sayısı yine pik yaptı. İşte bu rakamlar gizlenmeden saklanmadan verilse insanlar da işin vahametini daha net anlayacaklar ve ona göre önlem alacaklardır. Sağlık Bakanlığı bu konu ile ilgili bir ilde toplantı yaptığında o ilin belediye başkanını çağırmaz ve bilgileri paylaşmazsa bu doğru değildir. Tüm seçilmişlerin ve kamu kurum ve kuruluşlarının bir arada çalışması gerekiyor” dedi.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Tutuklanan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy hakkında da konuşan Çam, “Son 20-25 yılda Türkiye’de görevi kötüye kullanma, suiistimal etme tüm kamu kurumlarında gözüküyor. Fakat 1950 yılından beri yolsuzlukların bu kadar gün yüzüne çıktığı görülmemiştir. Son 18 yıldır bu ülkede yaşanana yolsuzluk, hukuksuzluk ve israf hiçbir dönem yaşanmamıştır. Serdar Aksoy istifa etmeden önce partimiz kendisini ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk etmiştir. Sonuç açıklanmadan da partiden istifa etmiştir. Cumhurbaşkanı tasarruf yapamam derse, 1100 odalı sarayda oturursa altta görev yapan yöneticiler de yukarıdaki bunu yapıyorsa ben niye yapmayayım diye bunu hak görüyor, usulsüzlüklere başvuruyor. Ama inanıyorum ki bu arkadaşlarımıza ders olsun. Serdar Aksoy’un da adil yargılanmasını, eğer suçsuzsa beraat etmesini, suçu varsa da cezasını çekmesini isteriz. Takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

‘DERS ALMAMIZ GEREKİYOR’

Kurultay sonrası partinin performansını değerlendiren Çam, “1972’den beri tüm kurultaylarda ya kurultay delegesi ya da izleyici olarak katıldım. Sadece 2 kurultaya gitmedim. Deniz Baykal ve Mustafa Sarıgül’ün yarıştığı kurultaya gitmek içimden gelmedi. Bir de 37. Kurultay’a gitmedim. Hem düzenleniş biçimi itibariyle hem de katılımcılara birtakım yasaklar gelmesi hem de çok mutlu olmadığım için buraya gitmedim. Ekranda izledim ve içim cız etti. Kurultayımızın o hali beni çok rahatsız etti. Genel Başkanımız ikinci yüzyıla giderken partimizin yeni manifestosunu okudu. Sonra da onaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Genel Başkanın salonu terk etmesinden sonra salonun boşalması beni üzdü. 18 arkadaşımız konuşma yaptı ve eleştirileni sundu. Bir tek kişi bunlara cevap vermeden kurultay sonlandı. Seçimlere geçildi. Bence doğru bir zamanlama değildi. Daha iyi organize edilebilirdi. Bunlardan ders almamız gerekiyor. Daha adil, demokratik, vicdanlı kurultaylar yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

‘VATANDAŞ GEREKEN CEVABI VERECEK’

Eski Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ekonomide bir değişiklik yaratmadığını sözlerine ekleyen Çam, “Türkiye ekonomisi yönetim şekli itibariyle son derece yanlıştır. Berat Albayrak bir ekonomi uzmanı değildir. Sadece damat olduğu için maliyenin başına oturdu. Gezdiğim tüm alanlarda esnafı sanayicisi kan ağlıyor. 1 buçuk yıldır zaten ekonomik kriz vardı Kovid-19 ile ikiye katlandı. Ama asıl tetikleyici israf ve kaynakların çok kötü kullanıldı. Bunun bir bedeli var. Bunu yurttaşın değil AKP hükümetinin ödemesi gerekiyor. Sandık vatandaşın önüne geldiğinde gereken cevabı vereceğini düşünüyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
12°
hafif yağmur
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208