Memleket Partisi İzmir İl Başkanı Oğuz'dan Deniz Yücel'in 'Tahir Şahin bekleseydi geri alacaktık' sözlerine tepki: Anlamış değilim!

CHP’nin alternatifi oldukları yönündeki eleştirilere yanıt veren Memleket Partisi İzmir İl Başkanı Cüneyt Oğuz, Türkiye’nin alternatifiyiz. Amacımız CHP ile uğraşmak, altını oymak değildir” diye konuştu. Menemen’in eski belediye başkanı Tahir Şahin’in partilerine transferi konusunda değerlendirmelerde bulunan Oğuz, Deniz Yücel'in Tahir Şahin için ‘Biraz daha bekleseydi CHP’ye geri alacaktık’ sözlerini eleştirdi.

POLİTİKA 16.06.2021, 15:37 16.06.2021, 15:45

Özgür Coşkun ile Politik’İz programının konuğu Memleket Partisi İzmir İl Başkanı Cüneyt Oğuz oldu. Partisinin kuruluş aşamasından yaptıkları çalışmalara kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Oğuz, “Memleket Partisi Türkiye’deki muhalefet partisidir. Altını çok net çiziyorum. Bunun altında farklı şeyler aratmak vatana ihanet etmektik. CHP’nin alternatifi değiliz. Türkiye’nin alternatifiyiz. Amacımız CHP ile uğraşmak, altını oymak değildir” açıklamasında bulundu.

‘İZMİR’DE İDDİALIYIZ’

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin İzmir ziyareti hakkında konuşan Oğuz, “19 Mayıs’ta parti kurduk. Sonraki süreçte İzmir’de il binamızı hazırladık. Genel Başkanımız İzmir’e çok önem veriyor. Bütün siyasi akımların başladığı yerdir İzmir. Bir partinin başarılı olup olmayacağın test edebileceğiniz önemli bir şehirdir. Burası Türkiye’nin mozağidir. İzmir yeniliklere, değişime açıktır. Yeni bir sayfa açmak istiyoruz. Türkiye’yi hak edildiği şekilde yönetmeye talibiz. O yüzden İzmir bizim için önemlidir. 5 Haziran’da genel başkanımızın ziyareti de son derece güzel ve hareketliydi. Bu heyecanı en son 2018 cumhurbaşkanlığı sürecinde görmüştüm. Memleket Hareketi 4 Eylül’de Sivas’tan başladı. 10-15 arkadaş habersiz şekilde birçok ili gezdik. İnsanların nabzını tuttuk. Bunlar önemli anketler oldu bizim için. Oradan gelen teşvikler sonrası parti kurma gereği duyduk. İzmir’de de moral bulduk. İzmir’de iddialıyız. Birinci parti olacağız. Görmüş olduğumuz ilgi alaka bizi motive ediyor” dedi.

‘BİZ BİR KİTLE PARTİSİYİZ’

Türkiye’de siyasetin yeniden yapılandığını ifade eden Oğuz, “Gerçekleri görmek lazım. Memleket Partisi Türkiye’deki muhalefet partisidir. Altını çok net çiziyorum. Bunun altında farklı şeyler aratmak vatana ihanet etmektik. İktidarın değirmenine su taşımaktır. Mevcut iktidarı alaşağı edip iktidar olup Türkiye’yi yönetmektir. CHP’nin alternatifi değiliz. Türkiye’nin alternatifiyiz. Amacımız CHP ile uğraşmak, altını oymak değildir. Biz bir kitle partisiyiz. Partimizin içinde Atatürk ile sorunu olan kişilerle yol yürümüyoruz. Siyaseti rant kapası olarak görmeyenleri, dil, din, ırk ayrımı yapmayanları, terörün her türlüsünü lanetleyenleri partimize davet ediyoruz. Biz herkesi kucaklamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘SONU BU OLMAMALIYDI’

Menemen’in eski belediye başkanı Tahir Şahin’in partilerine transferi konusunda değerlendirmelerde bulunan Oğuz, “İzmir siyaseti için önemli bir isimdir. Menemen gibi muhafazakâr seçmen kitlesinin olduğu bir ilçede 20 yıl başkanlık yapmıştır. Parti içi demokrasi arayışında bulunanlara destek verdiği için ihraç edilmiştir. Sonu bu olmamalıydı. CHP İzmir İl Başkanının Tahir Şahin için ‘Biraz daha bekleseydi CHP’ye geri alacaktık’ söylemlerini de anlamış değilim. Tahir Başkan zaten CHP’liydi. Açıklamayı da doğru bulmadım. Hiçbir siyasi arkadaşımıza gelin bize katılın diye teklifte bulunmadık. Çok doğru bulmuyoruz. Ama bizimle görüşen, katılan arkadaşlarımız var. Farklı partilerden, görüşlerden katılım da olacaktır. Siyasete çok girmemiş yeni yüzler de var. Burada bir harmanlama yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

‘SAHADA DA VARIZ’

İzmir’de sahaya indilerini ifade eden Oğuz, “Bir taraftan örgütlenme çalışmalarımız sürüyor. Çünkü kurultay tarihimiz açıklandı. Onun hazırlıklarını da yapıyoruz. Bunu yaparken İzmir’deki siyasetten de uzak kalmamız gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Kemalpaşa’da hasat sonu kiraz vardı. Oradaki sorunları, çalışmaları dinledik. Bu tür çabalarımız da devam ediyor. Sahada da varız. Tam olarak sahaya inebilmemiz için örgütlenme sürecini tamamlamamız gerekir” açıklamasında bulundu.

‘BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR RENK’

Parti logosunun mavi renkli olmasına yönelik gelen eleştirilere yanıt veren Oğuz, “Spiral 7 bölgeyi ve insanını temsil ediyor. Bir eşitlik, dayanışma var. Özgürlük ve kardeşlik de var. Bir de nazar boncuğumuz var. Logo insanlara yavaş yavaş kazınıyor. Siyasetten uzak insanlar bile logoyu görünce Memleket Partisi’ni anımsıyorsa doğru yoldayız demektir. Mavi bizim için önemli bir renk. İki mavi göze olan tutkuyla başladı dedik. Gökyüzünü, ilerlemeyi gösterir. Sloganımız da mavi. Kimseye diş bilemiyoruz. Yapacak çok iş var. Bize şans vermeleri lazım” dedi.

‘İZMİRLİ YENİLİKLERE AÇIK’

Yereldeki hedefleri için önlerinde uzun bir süreç olduğunu da söyleyen Oğuz, “Öncelikle genel siyasetin derlenip toparlanması lazım. Ekonomiden sağlığa, eğitime kadar sıkıntılar hat safhada. Eğitim özelleştirildi. Büyük bir sorundur. Adalette yaşana sıkıntılar yüzünden insanlar huzursuzluk yaşıyor. Bu da güveni azalttığı için ülkeye yatırım gelmiyor. İstihdam da daralıyor. Bunlar birbirini tamamlayan bir döngü. Bunların telafi edilmesi gerekiyor. Yerelle ilgili ise İzmir’de birinci parti olacak. Çünkü İzmir seçmeni yeniliklere açıktır. Yeni şeyleri cesurca dener. İzmirlilerin bize olan yaklaşımını da görüyorum. Sıcak baktıklarını ve alternatif çözüm olarak gördüklerini düşünüyorum. Memleket Partisi Türkiye’de var, İzmir’de zaten var” şeklinde konuştu.

200 BİN ÖN BAŞVURU

Son olarak üyelik çalışmaları hakkında konuşan Oğuz, “Yeni kurulan parti olduğumuz için İzmir’de üye kaydı yapamıyoruz. Ankara’da yapılıyor. Genel sekreterlik yaptığı kayıtları bağlı oldukları ilçelere yönlendiriyor. Şu an online sistem üzerinden 200 binin üzerinde ön başvuru oldu. Sistem şu an Yargıtay ile entegre olmadığı için işlem yapılamıyor. Önümüzdeki süreçte bunları da halledeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?