Kutuplaştırıcı politikayı bırakın, halk kazansın!

CHP Kiraz İlçe Başkanı Yücel Çetinkaya, AKP’li Belediye Başkanı Saliha Özçınar’ın ‘kutuplaştırıcı’ politika izlediğini söyledi, iş birliği çağrısında bulunarak, “Kazanan halk olur” ifadelerini kullandı.

POLİTİKA 25.09.2021, 11:57
Kutuplaştırıcı politikayı bırakın, halk kazansın!

ŞERMİN ÇOLAK/ İZ GAZETE- CHP Kiraz İlçe Başkanı Yücel Çetinkaya, Gizem Taban ile Z Raporu programının konuğu oldu. Çetinkaya, parti olarak ilçede yaptıkları çalışmalardan yaşanan sorunlara, AKP’li Belediye Başkanı Saliha Özçınar’ın performansından su sorununa kadar birçok konuyu değerlendirdi. Özçınar’ın ‘kutuplaştırıcı’ politika izlediğini söyleyen Çetinkaya, iş birliği çağrısında bulundu, “Kazanan halk olur” dedi.

Pandemi döneminde Kiraz’da yaptıkları çalışmaları anlatarak sözlerine başlayan Çetinkaya, virisün yayıldığı ve sokağa çıkma yasaklarının başladığı ilk zamanlarda bir komisyon oluşturduklarını belirtti. Bu komisyonun içerisine yönetim kurulu, gençlik kolları ve kadın kollarından farklı kişileri dahil ettiklerini söyleyen Çetinkaya, “Bütün köylerdeki vatandaşlarımıza telefonla tek tek ulaştık, ihtiyaçlarını sorduk ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda hareket ettik. Kiraz’da sadece ilçe başkanlığı olarak 3 bin paket gıda paketi dağıttık. 10 bine yakın maske ve hijyen paketi dağıttık bu konuda Büyükşehir’den büyük destek aldık. Özel günlerimizi, bayramlarımızı sokakta kutlayamadığımız zamanlarda müzikli araçlar gezdirdik, çocuklarımıza kitaplar hediye ettik” dedi. Çetinkaya pandemi döneminde daha birçok faklı çalışmalar yaptıklarını anlattı ve bunların ayrıntılarını verdi. Ayrıca bu süreç içerisinde ilçede kaymakamların değiştiğini ancak kaymakamların tam bir devlet adamı şiarıyla kendilerine yardım ettiğini de sözlerine ekledi.

‘KÖPRÜ VAZİFESİ’

Kiraz’daki saha çalışmalarını da değerlendiren Çetinkaya, “Kiraz’da muhalefetteyiz ama bütünşehir yasası ile beraber Büyükşehir’de de iktidardayız. Doğal olarak da Büyükşehir Belediyesi ile Kiraz halkı arasında köprü vazifesi görüyoruz. Kiraz da ilçe başkanlığından daha çok bir belediye başkanı gibi insanların dertlerine sıkıntılarına yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Sorunların çözümleri için mücadele ediyoruz. Kiraz da en kolay ulaşılabilen en çok dert dinleyen ilçe başkanı benimdir. Bu konuda bir mütevazılık yapmayacağım. Yetişemediğimiz eksik kaldığımız yerler elbette var ama hepsini tamamlayacağız, o konuda da kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.

‘DESTEK MÜTHİŞ’

Büyükşehir Belediyesi’nin Kiraz’a desteğini ‘müthiş’ diye tanımlayan Başkan Çetinkaya, Kiraz’ın coğrafi olarak kolay hizmet götürülebilecek bir yer olmadığını ancak Büyükşehir’in tüm zorlukları aştığını kaydetti. Çetinkaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kiraz’da gerçekleştirdiği hizmetlerden bazılarını anlattı. Kiraz’ın yıllardır hak ettiği hizmeti alamadığını belirten Çetinkaya, en öncelik isteğin yol olduğunu ve bu gibi temel hizmetlerin siyasete alet edilmemesi gerektiğini söyledi. Çetinkaya ‘Kiraz’da en güvenilir kurum hangisi?’ anketi yapılsa açık ara farkla Büyükşehir denileceğini de kaydetti.

‘2022 DAHA İYİ OLACAK’

AKP’nin iktidarda olduğu ilçede AKP kanadından ‘Büyükşehir Kiraz’a destek olmuyor’ şeklinde gelen eleştirileri de yanıtlayan Yücel Çetinkaya, “Benim siyaseten bir tarzım vardır. Laf olsun diye eleştiri yapmam. O eleştiriyi yapan AKP yetkililer Kiraz’a gelsin, dolaşsın köyleri. ‘Büyükşehir ne yapıyor, vatandaş ne diyor, muhtarlar ne diyor’ bir sorsunlar, ondan sonra o söylemlerden vazgeçerler zaten. Sosyal medya başına geçip ‘o yapılmıyor, bu yapılmıyor’ demek kolaydır. Eleştirmek en kolay iştir. Önemli olan icraat yapmaktır. Büyükşehir Kiraz için çok güzel icraatlar yapıyor ve 2022 yılı daha da güzel bir yıl olacak” diye konuştu.

‘BENİM BELEDİYE BAŞKANIM’

Kiraz’ı 7,5 yıldır yöneten AKP’li Saliha Özçınar’ın çalışmalarını da değerlendiren Çetinkaya, Kiraz’a hizmet yapabilmek için elde ekip ve ekipman olması gerektiğini ancak ortada böyle bir ekipmanın olmadığını söyledi. Öncelik olarak bu eksiklerin giderilmesi gerektiğini kaydeden Çetinkaya, Özçınar’ın Büyükşehir ile ilgili yaptığı eleştirileri gündeme getirdi ve ilk önce tüm Kiraz halkının belediye başkanı olduğunu hatırlaması gerektiğini kaydetti.

Çetinkaya, “Saliha Hanım ben oy versem de vermesem de benim de belediye başkanım. Bunu benimsemesi lazım, insanları ötekileştirmeden benimsemesi lazım. Bizim hizmetlerimizi yarıştırmamız lazım. Burada kazanan halk olur. Takdiri de halka bırakırız, halk karar verir. Saliha Hanım zıt siyaset yapmaya çalışıyor, benimseyici değil, kutuplaştırıcı” diye konuştu.

‘BİRLİKTE HAREKET ETMELİ’

“Büyükşehir’in yapması gereken bir iş olmamış olabilir, atlanmış veya gözden kaçmış olabilir. Bunu dile getirmek Saliha Hanımın görevi. Ancak bunu dile getirirken üslup önemlidir” diyen Çetinkaya, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, her şeyin çözüm yolu için Meclis’i işaret ediyor. Bizim de Büyükşehir Belediye Meclisi’miz var. Yerelde de Meclis var ancak Özçınar Meclis’e dahi katılmıyor. Bununla ilgili eleştirilere daha önce ‘bizi temsil edenler var’ diye cevapladı. Ancak bu bir belediye başkanı için doğru bir tutum değil” açıklamasında bulundu.

“Köyde hala sütünü sırtında taşıyan büyüklerimiz var bizim hep beraber bu sorunları gidermemiz lazım” diyen Çetinkaya, “İBB Başkanı Tunç Soyer, Kiraz’da muhtarlarla toplantı yaptığı zaman ‘Kiraz Belediye başkanıyla beraber olmamız lazım, beraber Kiraz’a hizmet edelim’ dedi.  Benim Kiraz’da gidebileceğim bir sinema salonum yok, misafirim geldiğinde götürebileceğim bir otelim, bir restoran yok. 44 bin nüfuslu büyük bir ilçeden bahsediyoruz. Kiraz Belediyesini eleştirmek istedikten sonra ben de onlarca şey yazarım sosyal medyadan. Ancak yapıcı muhalefet yapmak lazım. Seçim geçti 2 yıl oldu, bir tane parke taşı koymadı. Bir hafta önce Valilik kararıyla gelen parke taşı var. Büyükşehir ile iş birliği içerisinde Kiraz’ın bütün sorunlarını hallederiz. Halledilmeyecek hiçbir sorun yok. Bu tek taraflı olmaz” dedi.

Saliha Özçınar’ın Kiraz’a üniversite kazandırılması konusunda rol oynadığını bu bakımdan kendisine teşekkür ettiğini kaydeden Çetinkaya, “Onun haricinde takdir edebileceğim bir konu yok” çıkışına bulundu.

PAZAR YERİ VE HASTANE

Son dönemlerde gündeme gelen ‘pazar yeri’ ve ‘devlet hastanesi’ konularını da anlatan Çetinkaya, “Ülke olarak ekonomik kriz içerisindeyiz ama Kiraz Belediyesi’nde hoyratça bir harcama var. Benim bu eleştirilerimi olumlu olarak algılasınlar. İleride işçilerin ücretini ödeyemeyecek duruma gelebilir. Pazar yeri yapıldı, Kiraz’ın buna ihtiyacı da vardı. Biz olsaydık başka yere yapardık, buna bir muhalefetim yok. Ancak pazar yerinin yapılış şekliyle daha modern bir pazar yeri yapılabilirdi. Şu andaki pazar yerinde park sorunu var. Özellikle gelen pazarcıların araçlarını koyabilecekleri bir alan yok. Zaten Kiraz’ın genelinde bir park sorunu var. Artı pazar yeri açık alan. Ciddi bir soğuk alıyor. Öyle bir düzensizlik var ama bunlar giderilebilecek şeyler, inşallah giderirler” şeklinde konuştu.

İlçede hastaneye ihtiyaç olduğunu kaydeden Çetinkaya, “Şu anki mevcut hastanemizde doktor bakımından ciddi bir açık var. Hastane yapılınca da içine doktor lazım. Şu anda somut bir şey yok hastane konusunda. Daha önce de ‘Büyükşehir hastane yapımına engel oldu’ gibi söylemler çıkarıldı. 2017’de hastane projesi Meclis’te onaylandı ancak daha sonra projede değişikliklere gidildi. Hastane yapımında en büyük rol oynayacak kurum Bakanlık’tan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. Meclis’te bu anlatılabilir. Ancak Büyükşehir’in haberi bile olmadan proje değiştiriliyor. Büyükşehir haklı olarak ‘Benim onayladığım proje bu değil’ deyip yargıya başvuruyor ve yürütmeyi durdurma kararı veriliyor. Büyükşehir Belediyesi hastaneyi niye engellesin?” diyerek süreci anlattı ve bir kez daha ‘iletişimsizlik’ vurgusu yaptı.

‘DAHA ÇABUK OLUR’

Önceki dönemde yani Kiraz CHP’deyken Kiraz’a Çok Amaçlı Salon kazandırıldığını o salon sayesinde ilçeye üniversite geldiğini anlatan Çetinkaya, şu an yurt sorunu ile karşı karşıya olduklarını kaydetti. Çetinkaya, Özçınar’ın ‘Bakanlığın yurt yapacağı’ açıklamasında bulunduğunu ancak Büyükşehir ile koordine olursa yurdun daha çok yapılabileceğini belirtti. 

‘BAŞKA BİR TARIM MÜMKÜN’

Sık sık gündeme gelen ‘su sorunu’ meselesini de değerlendiren Çetinkaya, “Kiraz’da özellikle kırsal alanlarda su sorunu olan bölgelerimiz var. Su sorununu gidermek için sondaj kuyuları açılıyor. Kiraz’ı herhangi besleyen bir baraj gölet yok. Susuzluğun kaynağı sondajın kuruması. Tarım Bakanlığı’nın küresel krizlere el atması lazım. Bu sadece belediyeler ile çözülecek iş değil. Sondajdan su çıkmıyor. Bu siyasete alet edilecek bir konu değil. Bu konuda acilen devlet politikası geliştirilmesi lazım” dedi. Çeitnkaya bu sorunun sadece Kiraz’ın değil, bölgenin sorunu olduğunu kaydetti. İBB Başkanı Tunç Soyer’in ‘Başka bir tarım mümkün’ politikasını hatırlatan Çetinkaya, mevcut politika ile su sorunun çözülemeyeceğini söyledi.

Millet İttifakı ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in, “Salim kardeşimiz adayımız olmuş olsaydı Kiraz’da da bayrağımızı gururla dalgalandırırdık. Maalesef bugün aramızda kendisi yok” sözleri ile ilgili ise Çetinkaya, “Kiraz’da ittifak ile hiçbir sorunumuz yok. İYİ Partili arkadaşlarımız sürekli görüştüğümüz kişiler. Zaten genel olarak da beraber iktidara yürüyoruz. Bütün sorunları dertleri çözeceğiz. Beydağ’daki olayda Mehmet Eriş bir konuşma yaptı. Kirazlıdır kendisi. Bir yanlış anlaşılma oldu. Sonra tatlıya bağlandı. Mehmet Başkan da gerekli açıklamayı yaptı” yorumunda bulundu.

‘2024’TE CHP YÖNETECEK’

Erken seçim söylemleri ile ilgili de Çetinkaya, “Erken seçim, hemen seçim. Çok acil olarak ekonominin, ülkenin rahatlaması için çok acil erken seçime ihtiyaç var. Bunu kimse laf olsun diye söylemiyor. Bunu iktidar mensuplarının da gördüğüne inanıyorum. Şu anda AK Parti’nin yaptığı ‘ülkeyi nasıl yönetiriz’ değil, ‘nasıl iktidarda kalırız’ Yapılacak olan ilk erken seçimde CHP’nin sadece kendi oyu Kiraz’da yüzde 46.5, bunu da bir yere not edin” açıklamasında bulundu. Yerel seçimin de çok önemli olduğunu kaydeden Çetinkaya, “2024’te Kiraz Belediyesi’ni Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanı yönetecek” diye konuştu. Çetinkaya, Kiraz’da nasıl bir aday profili olması gerektiğini de anlattı.

BAKANA SESLENDİ: POLİTİKA GELİŞTİRİN

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenen Çetinkaya, yem fiyatlarının pahalılığını hatırlatıp, “Vatandaşımız şu anda sadece günü kurtarıyor. Bunu önlememiz lazım. Tarım ve hayvancılık bitme noktasında buna acil çözüm bulunması lazım” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 9 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 9 11
12. Gaziantep FK 9 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 9 9
15. Manisa FK 9 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Arsenal 8 11
13. Aston Villa 8 10
14. Crystal Palace 8 8
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?