'Kriz yoksa niye 1 yılda 330 bin kişi daha işini kaybetti?'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, rakamlarla Türkiye ekonomisinin geçtiği dar boğazı açıkladı.

POLİTİKA 17.12.2018, 12:58
'Kriz yoksa niye 1 yılda 330 bin kişi daha işini kaybetti?'

İZ GAZETE - CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, sosyal medya hesabından önemli veriler paylaştı. İktiradın ekonomik kriz yok açıklamalarına verilerle bir tepki niteliği taşıyan değerlendirmede, yaklaşan yerel seçimler ve sosyal devlet anlayışı vurgulandı.

Böke, değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı; "Kriz mriz yok diyor iktidar. Oysa işsizlikten sanayi üretimine, konkordatolardan enflasyona tüm veriler ağır bir ekonomik krize işaret ediyor. Kriz mriz yok diyenlere sormak gerek: Kriz yoksa niye 1 yılda 330 bin kişi daha işini kaybetti? Neden işsizlik son 1,5 yılın zirvesinde %11,4? Neden insanlar iş arayamayacak kadar umutsuz, eksik çalışmaya razı da gerçek işsizlik %18? Madem kriz yok ve düzen ötekileştirmiyor, neden kadınlar, gençler daha işsiz? Kriz yoksa niye sanayi üretimi bir yılda %6’ya yakın küçüldü? Niye 3. Çeyrek büyüme %1,6’ya düştü? Niye tek adam rejimi kurulmaya başlandığından beri fakirleşiyoruz? Niye 2013’te 12 bin 480 dolar olan ortalama kişi başı gelirimiz 2018’de 10 bin dolardan dahi düşük olacak? Maalesef kriz var! Üstelik de tüm veriler yarın krizin daha da ağırlaşacağına işaret ediyor. Bugün ekonomik durgunluktan yarın ekonomik küçülmeye gidiyoruz. Bugün umutsuzluktan yarın daha da yüksek işsizliğe gidiyoruz. Bugün konkordatolar yarın iflaslara gidiyoruz. Bu kriz iktidarın bilerek ve isteyerek kurduğu düzenin krizi. Bu kriz üretimden yana değil ranttan yana, hukuktan yana değil keyfilikten yana, demokrasiden yana değil tek adamlıktan yana tercih kullanan iktidarın ve ortaklarının çıkarttığı bir kriz. CHP yerelden kuracağı yeni iktidarlarla bu krizi çıkartan düzeni değiştirecek! Halkın üretime katılacağı, işsizliğin azalacağı, gelirlerin artacağı, sosyal devletin hak temelli koruyacağı aydınlık ve güvenli yarınları yerelden hep birlikte kuracağız!"

Yorumlar (0)
banner96
banner178
27°
açık
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
İZ DERGİ
Günün Karikatürü Tümü