Konak'ta esnaf 'entübe', 'oksijen' CHP!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Başkanlığı esnafın sorunlarını dinlemeye ve CHP’nin esnafa yönelik 17 maddelik çözüm önerilerini anlatmaya devam ediyor. Kemeraltı bölgesindeki esnafı ziyaret eden CHP heyeti “bıçak kemiğe dayandı” mesajı alırken “yanınızdayız” mesajı verdi.

POLİTİKA 19.12.2020, 12:32
Konak'ta esnaf 'entübe', 'oksijen' CHP!

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, esnafı ziyaret etti. Ziyarete CHP İzmir İl Başkan Yardımcıları Pelda Tokan ve İrfan Yelis, İlçe Başkan Yardımcıları Tuna Tanyeri ve Erdinç Demirci, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Konak Mahallesi Muhtarı Tamer Yıldırım da katılım gösterdi.

“Hükümet bize sahip çıkmıyor, CHP’den umutluyuz!”

Salgın sürecinden itibaren daha büyük ekonomik sorunlarla boğuşan esnaf, CHP heyetine “Durum kötü, bıçak kemiğe dayandı. Kiramızı, elektriğimizi, çalışanlarımızın maaşlarını ödeyemiyoruz. Faizlenen borçlarımız birikti. Siftah bile yapmıyoruz. Hükümet bize sahip çıkmıyor. İktidarın esnafa sunduğu destek rakamları bizi üzdü. Kepenk kapatmak üzereyiz. Çoluğumuza, çocuğumuza harçlık bile veremiyoruz. Artık bu değişmeli. CHP’den umutluyuz.” mesajı verdi. Tarihi çarşıdaki sakinliği gözlemleyen CHP heyeti, uzun yıllardır böyle bir manzarayla karşılaşmadıklarını dile getirerek esnafı içinde bulunduğu darboğazdan çıkaracaklarını belirttiler.

‘Esnaf entübe, oksijen CHP’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin esnafa yönelik 17 maddelik çözüm önerilerini esnafa sunan CHP heyeti, esnaf koruma paketinin hükümet tarafından derhal hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek “Hükümet dinlemiyor, biz uygulamakta kararlıyız. Esnaf bakanlığı kurulmalıdır. Sicil affı mutlaka çıkarılmalıdır. En az 2500 TL olmak üzere esnafımıza aylık destek sağlanmalıdır. İşveren, çalışanlarına ödediği maaşın vergi yükünden kurtulmalıdır. Esnafımızın kullandığı krediler faizsiz olmalı ve ödemeleri ertelenmelidir. Kiralardaki stopaj muhakkak kaldırılmalıdır. İlk etapta yapılacak bu çalışmalar iktidarın esnafımıza ve çalışanlarına karşı sorumluluğudur. Deyimi yerindeyse entübe olmuş esnafa CHP oksijen desteği sağlayacaktır. Hükümet uygulamazsa ilk seçimlerde CHP kadroları bunu hayata geçirecektir.” ifadelerini kullandı.

Gruşçu: Ülkemizin kaynaklarını 83 milyon insanımıza dağıtacağız

Esnafla sohbet ederek dertlerini dinleyen CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, esnafın üzerindeki vergi yükünün alınması, stopajın kaldırılması, kira desteğinin verilmesi gerektiğine dikkat çekerek “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu her zaman dile getiriyor. Ancak mevcut iktidar dinlemiyor. İki milyon esnafım mağdur. Esnafım kepenk kapatıyor. Kredi alıyoruz ama borcu borçla kapatıyoruz, diyorsunuz. Geldiğimiz nokta iyi değil ama biz bunu düzelteceğiz. Bu ülke, güçlü bir ülke. Bu devlet, güçlü bir devlet. Biz ülkemizin tüm kaynaklarını yandaşa değil 83 milyon vatandaşımıza dağıtmayı vadediyoruz. İlk seçimlerde iktidara geldiğimizde demokrasiyi ve adaleti getireceğiz.” dedi.

Batur: “İşgaliye almıyoruz, almaya niyetimiz de yok”

Tarihi çarşıda esnafla dertleşen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise zor durumda olan esnafa ciddi bir destek verilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Biz yerel yönetim olarak esnafımızın yanındayız. Geçen mart ayından beri esnafımızdan işgaliyeleri almıyoruz. Ayrıca belediye mülklerinde kiracılarımız var, onlardan da geçtiğimiz mart ayından beri kira almıyoruz. Alma niyetimiz de yok. Esnafımızı işyerlerinin dezenfekte edilmesi konusunda destekliyoruz, gıda kolileri dağıtıyoruz. Esnafımızı desteklemek için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye’de hareket esnaftan başlar. Esnafı harekete geçirmemiz gerekir. Ekonominin çarkları esnafla döner” diye konuştu. Batur, Kemeraltı bölgesinin kalkındırılması için ne gerekiyorsa yapılacağını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
26°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?