Kocaoğlu'ndan Genel Merkez'e sert eleştiri: 'Kurultaydan korkmayacaksın'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir'in İl Danışma Kurulu toplantısında gündeme damga vuracak açıklamalar yaptı.

POLİTİKA 16.08.2018, 16:58
Kocaoğlu'ndan Genel Merkez'e sert eleştiri: 'Kurultaydan korkmayacaksın'

TUGAY CAN / İZ GAZETE - 24 Haziran seçimlerinin ardından, Cumhuriyet Halk Partisi'nde yaşanan Olağanüstü Kurultay tartışmaları sırasında, CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde ki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye desteği ile ön plana çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir'in İl Danışma Kurulu toplantısında Genel Merkez'e çok sert eleştiriler getirdi.

Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde yapılan İl Danışma Kurulu Toplantısı'na CHP İl Başkanı Deniz Yücel, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Kani Beko, Tacettin Bayır, Murat Bakan, Bedri Serter, Özcan Purçu, PM üyeleri, belediye başkanları, ilçe başkanları, il yöneticileri, kadın ve gençlik kolları il başkanları, Büyükşehir meclis üyeleri, milletvekili adayları ve il eski başkanları katıldı.

Oturumda önce konuşma yapmama kararı alan ardından Divan'dan söz isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu toplantıda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“ABD’YE KARŞI ERDOĞAN’IN YANINDA DURMALIYDIK”

Sözlerine "Parti iktidar olmak istiyorsa, hedefi varsa, mutfağı olmalı' çıkışıyla başlayan Kocaoğlu'nun, "CHP olarak dış politikada bir yol haritası belirleyip Türkiye’ye sunduk mu? Bizim bir dış politikamız var mı? Amerika Birleşik Devletleri yaptırım uygulamaya kalkınca, kim olursa olsun Cumhurbaşkanı'nın, devletin yanında olmamız gerek doğru ama biz uçurumdan aşağı giderken bizim siyaset mutfağımız alternatif dış politika üretmedi. 'Bunların yanlış olduğunu size defalarca söyledik' demeliydi. Yanlışlarınıza rağmen sizin yanınızdayız dememiz gerekiyordu" diye konuştu.

Kocaoğlu, "Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ‘Aynı gemideyiz krizi birlikte aşmamız lazım’ dedi. Biz ekonomide ne dedik, ne ürettik? Genel Merkez ne üretti kardeşim bana bunu söyleyin! Onu siz değerlendirirsiniz" dedi.

KİMSE TABU DEĞİL!

Parti için yaşanan süreçle ilgili 'eleştiri' üzerinden mesajlar veren Kocaoğlu, "Herkes eleştirilebilir, herkes değişebilir. Kimse tabu değil! Eleştiriden de korkmamak gerekir. Kimsenin kimseyi CHP’li makam mevki ne olursa olsun kulağından tutup kapı önüne koyarım deme hakkı yoktur. Herkes kendini bilecek" dediği öğrenildi.

Bir önceki yerel seçim sürecini de anlatan Kocaoğlu'nun şu ifadeleri kullandı:

"2014 yerel seçimlerinde aday belirleme sürecini eline yüzüne bulaştıran Genel Merkez’in 'İzmir başarısız' deme hakkı da yoktur! Herkes eğri oturup doğru konuşacak. 'Kılıçdaroğlu gitsin, Muharrem gelsin, o gitsin, bu gelsin'le bu parti düzelemez. Aklı ve bilimi rehber almıyoruz!

GENEL MERKEZ'E AYAKLARIM GİTMİYOR!

Kocaoğlu toplantıda İzmir'e yönelik bir rapor hazırladığını da ifade ederken bu konuda Genel Merkez'in ilgisizliğine sitem etti. Büyükşehir Belediye Başkanı'nın "İzmir'e yönelik bir bilimsel rapor hazırladım. Bir tek MHP’li Oktay Vural ‘İyi çalışma yapmışsın başkan’ dedi. Genel Başkan Yardımcılarına gittim. Raporu göndermiştim. Okumamışlar bile! Uzun süredir Genel Merkez’e gitmek istemiyorum. Ayaklarım gitmiyor. Nedeni moralim bozuluyor. Çalışma şevkimi kaybediyorum" ifadelerini kullandı.

MUHARREM İNCE’YE OY VERMEDİM

Kılıçdaroğlu’nun kendisine ise genel başkan olduğu süreçten bu yana kendisine destek verdiğini belirten Kocaoğlu, Muharrem İnce'ye aday olduğu iki kongrede de oy vermediği ve destek olmadığını söyledi. Kocaoğlu, "Kurultaydan korkmayacaksın. Adamcı siyaset yapmadım. Adamcı olmadım. Olmayacağım da!" dedi.

MYK'DAN 3-5 KİŞİ TİYATRO OYNADI!

Kocaoğlu CHP yönetimini 24 Haziran seçimleri gecesi üzerinden de sert sözlerle eleştirdi ve "24 Haziran akşamı Genel Başkan Genel Merkez’de olmazsa bu iş olmaz! MYK'dan 3-5 kişi tiyatro oynadı! TV’de izledik. MYK üyesi birinin kritik bir seçimde tiyatro oynamaya hakkı yoktur. Partinin önünden geçmemiş partiye organik bağı olmamış adamları 'koalisyon yapıyorum' diye vekil yapabilirsiniz, bakan yapabilirsiniz ama MYK’ya ve PM’ye alamazsınız. Bu böyle olmaz. Önce siyaseti örgütü bileceksiniz" şeklinde konuştu.

ALT KİMLİKLER ETKİLİ OLUYOR,

Olağanüstü Kurultay tartışmalarına da değinen Kocaoğlu, "İyi Parti kurultay yaptı, çıktı. Bu hafta sonu AKP yapıyor. Bu yerel seçim bize geliyor da onlara gelmiyor mu? Bu bahane olur mu? Kurultay için verilen imzaları geri çektirebilirsin ama bunu ilan edemezsin. Bunun nasıl olduğunu herkes bilmiyor mu? Millet kör mü sağır mı?" şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı son olarak ön seçim konusunda da çarpıcı mesajlar verdi. Kocaoğlu'nun şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi gündemde ön seçim var. Hayatım boyunca destekledim, karşı çıkmadım. Nasıl yapacağız? Ön seçim ve kurultay delegesini beğenmiyoruz. Bu üyeyle ön seçim yapılmaz. Üye partiyi bilmiyor. Alt kimlik etkili oluyor. Adaletli olmuyor. Kongre delegeleriyle ön seçim yapılmalı!"

MYK'YA ALAMAZSINIZ

Genel Merkez'in Parti Meclisi ve MYK seçimlerini de sert bir dille eleştiren Kocaoğlu, "Partiyle uzaktan yakından bağı olmamış adamları koalisyon yapıyorum diye milletvekili yapabilirsiniz, iktidar olursanız Bakan da yapabilirsiniz ama Parti Meclisi’ne alamazsınız MYK’ya alamazsınız. Bu böyle olmaz." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?