Kılıçdaroğlu'ndan sandık mesajı: Yaşam tarzı üzerinden siyaset yapanlara prim vermeyin

İzmir programı kapsamında gerçekleşen Hemşeri Buluşması’nda Konyalılar ile bir araya gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Sandığa giderken evlatlarınızı düşünün, ülkemizi, bayrağınızı, Türkiye’nin itibarını, demokrasiyi, özgür medyayı düşünün. Daha güzel bir Türkiye’de hepimizin yaşamaya hakkı var. Yaşam tarzları üzerinden siyaset yapanlara prim vermeyin” dedi. 

POLİTİKA 17.06.2022, 20:36 17.06.2022, 20:53
Kılıçdaroğlu'ndan sandık mesajı: Yaşam tarzı üzerinden siyaset yapanlara prim vermeyin

Gizem TABAN/İZ GAZETE- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’deki ikinci gününde, Hemşeri Buluşması programında Konyalılar ile bir araya geldi. Konyalılar Dernekleri Birliği Konfederasyonu (KONFED) ev sahipliğinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşen etkinlikte Kılıçdaroğlu sandık mesajları verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İl Başkanı Deniz Yücel, KONFED Genel Başkanı Mehmet Aydoğan’ın da konuşma yaptığı programda semazen gösterisi de gerçekleşti. Etkinlikte; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, KONFED Genel Başkanı Mehmet Aydoğan, CHP’nin genel başkan yardımcıları, parti meclisi üyeleri, milletvekilleri, belediye başkanları, ilçe başkanları, il ve ilçe yöneticileri ile çeşitli siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer aldı. 
Programda konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

‘ONUR DUYUYORUM’

Kökenlerim, Horosan’dan Anadolu’ya geliyor. Konya Akşehir’e yerleşiyorlar. Akşehir’de uzun süre kalıyorlar. Dedemin türbesi de oradadır. Daha sonra Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail arasındaki kavgadan sonra önce Adıyaman’a daha sonra da o gün Dersim bugün Tunceli denilen bölgeye gelip yerleşiyorlar. Dolayısıyla sizler İzmir’e geldiniz, yerleştiniz. Konya’dan Karaman’dan Balkanlar’a gidildi, yerleşildi. Bizim aile de o dönem Dersim’e yerleşiyor. Dolayısıyla hemşerilerimle beraber olmaktan onur duyuyorum.

‘DEĞERLİ BİR ŞAHSİYET’

Orta Anadolu’nun özelliği vardır; Mevlana, hepimizin manevi dünyasını zenginleştiren değerli bir insandır, bir tasavvuf ehlidir. Sadece kendi ülkemizde değil bütün dünyanın ilgiyle kitaplarını okuduğu değerli bir şahsiyettir. Hazreti Mevlana’ya o nedenle biz değil, bütün dünya saygı duyar. Saygı duyulan böyle bir değerin Orta Anadolu’da, Konya’da yetişmiş olması, kendi felsefesini, dünya görüşünü o coğrafyadan dünyaya duyurması elbette ki hepimiz için onur duyulacak bir şeydir. Dolayısıyla  Orta Anadolu’nun bizim tarihimiz ve kültürümüzde önemli bir yeri vardır. İzmir’e geldiniz, yerleştiniz. Kendi kültürünüzü getirdiniz, İzmir’in kültürünü zenginleştirdiniz. Bugün İzmir’in dağlarında çamlarımız, meşelerimiz varsa Konyalılar’ın da bunda büyük emekleri var.

‘GİDİŞTEN MEMNUN DEĞİLİZ’

Sıcak siyasetten söz etmeyeceğim sadece şunu ifade edeceğim, gidişten hiçbirimiz memnun değiliz. Mutfaklarda yangın olduğunu ben de biliyorum sizler de biliyorsunuz. Bütün mesele demokratik yollarla Türkiye’nin büyümesini sağlamak. Demokratik yollarla Türkiye’nin önünde bulunduğu sorunları aşmak. Yarın sandığa gidecek ve oyumuzu kullanacağız. Sandığa giderken evlatlarınızı düşünün, ülkemizi, bayrağınızı, Türkiye’nin itibarını, demokrasiyi, özgür medyayı düşünün. Daha güzel bir Türkiye’de hepimizin yaşamaya hakkı var. Yaşam tarzları üzerinden siyaset yapanlara prim vermeyin. Benim anne ve babamı seçme özgürlüğüm var mı ki ben etnik kimlik üzerinden siyaset yapacağım? Benim doğduğum aile ve o değerleri neden siyaset ürünü yapacağız? Siyasetin konusu Türkiye’nin büyümesidir. 

‘DAHA GÜZEL BİR TÜRKİYE’

Daha güzel bir Türkiye’de beraber, özgürce yaşayabilir evlatlarımızı yetiştirebiliriz. Daha güzel bir Türkiye’nin kalkınmasına ve büyümesine katkı koyabiliriz. Her birimiz ailelerimizle huzur içinde yaşayabiliriz. Her anne evladını güzel bir şekilde yatağa yatırdığında o da Türkiye’nin güzelliğini kalbinde hissedecektir. Biz hepimiz bu güzel ülkeyi büyütmek zorundayız. Yüzyıllar bizi ayırsa bile gönlümüz her zaman Konya’da Akşehir’de. Ne Konya’yı unuturuz, ne Akşehir’i unuturuz, ne Türkiye’yi ne bayrağımızı ne de vatanımızı unuturuz. Hep beraber Türkiye’yi büyütecek ve geliştireceğiz” diye konuştu.

‘BİZİM ÜÇ KIRMIZI ÇİZGİMİZ VAR’

“Konya denildiğinde benim aklıma inançlı, maneviyatı yüksek, dürüş, namuslu, hoşgörülü, vatanına ve milletine bağlı insanlar geliyor” sözleriyle açıklamalarda bulunan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Konyalılar, kul hakkı yemez, kul hakkı yiyenlerden haz etmez. Konyalılar vatanına ve milletine canlarıyla, kanlarıyla bağlıdır. ‘Vatanın namusu’ dediğimiz sınırlarımızı yol geçen hanına çevirenlere geçit vermez. Zor günlerden geçiyoruz, bu zorlukları aşacak gücümüz var; yeter ki birlik olalım, bütünleşelim, kucaklaşalım. İyi insanlar, doğru ve dürüst insanlar birbirini bulduklarında bırakmamalı. Her türlü zorluğu aşacak gücümüz var, yeter ki konuşalım, tartışalım, uzlaşalım, istişare edelim. Bizim üç tane kırmızı çizgimiz var: Biri şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış al bayrağımız, diğeri vatanımızı düşman işgalinden kurtaran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet değerleri, üçüncüsü de ülkemizin bölünmez bütünlüğü. Bunların dışındaki her görüşe saygılıyız. Bunların dışındaki her görüş ve fikir bizim zenginliğimizdir” dedi.

‘EMRİNİZDEYİM’

Her daim Konyalıların hizmetinde olduklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Seçilmeden önce çok ses çok renk çok nefes diyerek bir kampanya yürütmüştük. Konyalılarla bu akşam beraber olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Her daim emrinizde olduğumu bilmenizi istiyorum” dedi. 

‘BİRLİK OLALIM’

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise, “Konya deyince benim aklıma inançlı, maneviyatı yüksek, dürüst, namuslu, vatanına ve milletine bağlı insanlar geliyor. Konyalılar kul hakkı yemez, kul hakkı yiyenden hazzetmez. Vatanına ve milletine bağlıdır. Zor günlerden geçiyoruz. Bu zorlukları aşacak gücümüz var, yeter ki birlik olalım, kucaklaşalım. İyi insanlar, doğru insanlar, dürüst insanlar birbirini bulduğunda bırakmamalı… Her şeyi aşacak gücümüz var, yeter ki konuşalım, tartışalım, uzlaşalım. Bizim üç kırmızı çizgimiz var; Birincisi, şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış al bayrağımız. İkincisi, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet değerleri… Üçüncüsü Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesiyle, devletiyle, milletiyle bölünmez bütünlüğü…” diye konuştu. 

‘HİZMETİ ŞİAR EDİNDİK’

KONFED Genel Başkanı Mehmet Aydoğan da “İzmir’deki gerçek nüfusumuz 500 binin üzerinde…  Biz çok uzun süre önce İzmir’e gelmiş İzmirli olmuş Konyalılarız. Sayın Kılıçdaroğlu da bizim hemşerimizdir. Biz İzmir’deki Konyalılar, derneklerimizi, vakıflarımızı ve federasyonumuzu 2 temel amaç üzerine kurduk; orada doğup buraya gelen insanlarımıza atalarımızın, örf ve adetlerini unutturmamak, gelecek kuşaklara aktarmak… Ve üzerinde yaşadığımız, ekmeğini yediğimiz, havasını teneffüs ettiğimiz güzel İzmir’e hizmet etmeyi kendimize şiar edindik” açıklamalarında bulundu. Ardından ise hayata geçirdikleri çalışmalardan söz etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Alanyaspor 2 4
4. Beşiktaş 2 4
5. Gaziantep FK 2 4
6. Başakşehir 1 3
7. Giresunspor 2 3
8. Antalyaspor 2 3
9. Galatasaray 2 3
10. Kayserispor 2 3
11. Fenerbahçe 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Keçiörengücü 1 1
9. Rizespor 1 1
10. Adanaspor 0 0
11. Bandırmaspor 0 0
12. Erzurumspor 0 0
13. Pendikspor 0 0
14. Tuzlaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Fulham 2 2
13. Liverpool 1 1
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Southampton 2 1
17. Everton 2 0
18. Crystal Palace 1 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Villarreal 1 3
2. Osasuna 1 3
3. Real Madrid 1 3
4. Real Sociedad 1 3
5. Valencia 1 3
6. Celta Vigo 1 1
7. Espanyol 1 1
8. Barcelona 1 1
9. Rayo Vallecano 1 1
10. Athletic Bilbao 0 0
11. Atletico Madrid 0 0
12. Elche 0 0
13. Getafe 0 0
14. Mallorca 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Almeria 1 0
17. Sevilla 1 0
18. Cadiz 1 0
19. Girona 1 0
20. Real Valladolid 1 0
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?