Kılıç: 'İktidar baro değil ticarethane istiyor!'

CHP’li Kılıç, Avukat cübbelerinden korkan iktidarın teklifinin hukuki olan her şeye aykırı olduğunun vurgulayarak, “Avukatlık mesleğini tahsilli tacirlere; baroları da ticarethanelere çeviriyorsunuz” dedi.

POLİTİKA 09.07.2020, 23:25 09.07.2020, 23:53
Kılıç: 'İktidar baro değil ticarethane istiyor!'

CENGİZ ALDEMİR/ ANKARA- Meclis genel kurulunda konuşan CHP İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç AKP iktidarının baro teklifinin üzerinde ilk söz sahibi olması gereken baro başkanlarını meclis ve komisyona aldırmadığını, TBMM kapısının önünde banklara bile izin vermeden sabahlattığını hatırlattı.

Bugün Kuğulu Park'ta baro başkanlarına ve avukatlara aynı zulmü devam ettirdiklerini belirterek,“ Şimdi de Komisyonda bütün itirazlarımıza rağmen virgülünü dahi değiştirmediğiniz ki az önce küçük bir değişiklik oldu, Anayasa'ya ve evrensel hukuk ilkesine aykırı olan bu kanun teklifini Genel Kurulda görüşüyoruz” dedi.

KORKUYORSUNUZ

Yargının kurucu unsurlarından olan ve bağımsız savunmanın önemine değinen Kılıç, Savunmanın, yargının vazgeçilmez ögesi ve adaletli bir yargılamanın avukatların etkin katılımıyla sağlanacağının altını çizdi. İktidar sıralarına seslenen Kılıç, “Sizler, bırakın avukatların etkin katılımını, bu değişiklikle avukatlık mesleği ve baroları ayaklar altına almaktasınız. Güçlü savunma, güçlü avukatlarla, güçlü barolarla olur. Sizin hedefiniz barolardan öteye savunmayı yok etmektir. Savunmadan, beyaz önlük giyenlerden, köyüne sahip çıkan şalvarlılardan, sarı yeleklilerden, avukat cübbelerinden korkuyorsunuz. Ama arkadaşlar, korkunun ecele faydası yok, ilk seçimde iktidarınız ve yarattığınız bu korku imparatorluğunu bizler hep beraber sona erdireceğiz” sözleriyle tepki gösterdi.

BARO DEĞİL TİCARETHANE

Savunmanın etkisizleştirilmesiyle, çocuk istismarları, kadın cinayetleri, doğa katliamları, işkence ve kötü muamele mağdurları yalnızlaştırılarak, önü alınamaz toplumsal bir felakete yol açacağı uyarısında bulunan CHP’li Kılıç, avukatlık hizmetinin hiçbir unvan altında marka ve tescile konu olamayacağını vurgulayarak, ”Avukatlar reklam yapamaz, avukatların bürosu dahi mesleğe yakışır şekilde olur, avukatların astıkları tabelaların bile ölçüleri belirlenmiştir. Avukatlar reklam dahi yapamazken bize getirmiş olduğunuz tekliften sonra barolar avukat kazanmak için reklam yapacaklar, hatta, belki de promosyon dağıtma işine bile girişeceklerdir. Komisyonda da söyledim, avukatlık mesleğini bu teklifle tahsilli tacirlere; baroları da ticarethanelere çeviriyorsunuz” diye konuştu.

İktidarın barolara ilişkin "Siyaset yapıyor." eleştirilerinin samimiyetsiz olduğunun altını çizen Kılıç, Çoklu baro uygulamasından sonra siyasi görüş, etnik kimlik, farklı inançlar gibi bölünmelerin yanı sıra mahkemeler ve adaletin de bölüneceği uyarısında bulundu.

HUKUKİ OLAN HER ŞEYE AYKIRI

Çoklu baro teklifinin yargı birliği, bağımsızlığı, hâkim tarafsızlığı, temsilde adalet ilkesine, demokratik hukuk devleti ve en önemlisi eşitlik ilkesine aykırı olduğunun altını çizen Kılıç, şöyle konuştu “ Geçenlerde bir televizyon kanalında bir aşık atışması izledim; şimdi televizyonu söylemeyeceğim, yarın onu da kapatmaya kalkarsınız, o yüzden televizyon kanalının ismini vermeyeceğim. Şu dörtlüklerle bitirmek istiyorum: "Klarneti çalana bak gördüm serhatte / Hâkimler dizilmiş hepsi kıyamda / Cübbesi yakışmaz kambur sırtında /Adaletle hükmeden hâkim kalmadı / Fetva verir hoca korur hırsızı / Yılışıp gülenler çağın arsızı / Bırak gitsin gayrı sevme kansızı / Adaletle hüküm, yargı kalmadı." Bu dörtlüklerin haklı çıkmaması için, gelin, bu teklifi hep beraber reddedelim diyorum.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
26°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?