KHK'lı öğretmenler 100. kez toplandı

İzmir’de KHK ile ihraç edilen kamu çalışanlarının yaklaşık 2 yıl önce başlattıkları oturma eylemi 100’üncü haftasını geride bıraktı.

POLİTİKA 11.04.2019, 18:05 11.04.2019, 18:35
KHK'lı öğretmenler 100. kez toplandı

KESK İzmir Şubeler Platformu’nu tarafından KHK ihraçlarına karşı düzenlenen oturma eylemi her hafta Çarşamba günü Karşıyaka İskele önünde yapılıyor. Dün 100’üncü kez bir araya gelen KESK üyelerinin eylemine, İzmir Emek ve Demokrasi Platformu ile siyasi parti, sendika, dernek ve oda temsilcilerinin yanı sıra Manisa, Aydın ve Balıkesir illerinden gelen kamu çalışanları ve sendikacılar da destek verdi. Yoğun yağmur altında gerçekleşen eyleme KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, SES Genel Sekreteri Pınar İçel ve Eğitim-Sen Merkez Kadın Sekreteri Derya Yolcu’da katıldı.

İZMİR’DE 147 İHRAÇ

İzmir’de KHK’lar ile ihraç edilen 147 kamu çalışanı bulunuyor. “Terör örgütleri ile iltisaklı” oldukları gerekçesi ile ihraç edildikleri belirtilen kamu çalışanlarından sadece 4’ü yine KHK ile işlerine dönebildi. Eğitim-Sen, Haber-Sen, BES, SES, Yapı Yol-Sen ve Tüm Bel-Sen üyesi kamu çalışanları OHAL İnceleme Komisyonu’ndan işe dönüş kararı bekliyor.

"OHAL İNCELEME KOMİSYONU OYALIYOR"

KESK İzmir Şubeler Platformu adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, KHK ile ihraç edilen kamu çalışanlarının işlerine geri dönme taleplerinin OHAL İnceleme Komisyonu tarafından oyalandığını ve bilinçli şekilde uzatıldığını belirterek, şunları söyledi: "15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek siyasal iktidar gibi düşünmeyen, 150 binden fazla kamu emekçisi hiç bir soruşturması olmadan, hiç bir hukuksal süreç işletilmeden on yıllarını vererek emekle elde ettikleri işlerinden ihraç edilmelerinin üzerinden 960 gün geçti, hala işlerine geri dönemediler. 960 gündür pasaport yasağı konan, mesleğini ve emeğini başka bir kurumda sürdürmesi engellenen aileleri, çocukları ve yakınları ile birlikte bir milyon insanımıza bedel ödetilmektedir. Sosyal devlet olma ilkesinden tamamen uzaklaşılmış, vatandaşından adeta öç alınmaktadır.” dedi.

"BURAYA YÜREĞİMİZİ ALIP GELDİK"

KHK ile ihraç edilen kamu çalışanlarından Sibel Çelik’de, Akhisar’da çalışırken ihraç edildiğini ifade ederek, “Ben itaat etmediğim için ihraç edildim. Kadın düşmanı politikalara karşı çıktığımız için, kadın cinayetlerini karşı durduğumuz için ihraç edildik. Bu ülkede barış olsun istedik, bunun için ihraç edildik. Bu ülkede eşit yaşayalım dediğimiz için ihraç edildik. Biz hiç bir zaman onlara itaat etmedik, etmeyeceğiz de. Bu yağmurda buraya hepimiz yüreğimizi alıp gelmişiz. Kazanmayacaklar, başaramayacaklar. Sonunda biz kazanacağız.Sokakları da, alanları da terk etmeyeceğiz. Kadın mücadelesi yürütmekten asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

"YILMADIK, BIKMADIK, USANMADIK"

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik’de yaptığı konuşmada, “KESK’li kamu emekçileri, yağmura, çamura faşizmin, otoriterleşmenin tüm baskılarına rağmen nasıl ki İzmir’de arkadaşlarımız 100 haftadır direniyorlarsa, bundan sonra da tüm ihraç arkadaşlarımız işlerine dönene kadar örgütümüzün, kamu emekçilerinin, demokrasi güçlerinin yürütmüş olduğu mücadele artarak devam edecek.” dedi.

Eğitim-Sen Merkez Kadın Sekreteri Derya Yolcu ise emek, barış ve demokrasi mücadelesi verirken ihraç edildiklerini anlatarak, “Emek, demokrasi ve barış kazanana kadar da mücadelemiz devam edecek. Yılmadık, bıkmadık, usanmadık. Bizi yıldıramazlar.” dedi.

"ARKADAŞLARIMIZ SU GİBİ BERRAK"

SES Genel Sekreteri Pınar İçel’de, BirGün’e yaptığı açıklamada, ihraçlara karşı yürüttükleri mücadelenin aynı zamanda kamusal hizmetlerin tarafsız sunulmasının, özelleştirmeye karşı kamulaştırmanın ve iş güvencesinin mücadelesi olduğunu belirterek şunları söyledi: Siyasi iktidarın gerçekleştirmek istediği iki dönüşüm; kamunun, iş güvencesinin tamamen tasfiyesi ve yine kamuda partili olmayan kimsenin çalışmaması, parti devleti fikri doğrultusunda bir kamu yaratma yolunda dönüşümdür. Bu istek doğrultusunda kamuda kendi fikrine denk düşmeyen, laikliği, bir arada yaşamı, eşit-ücretsiz-nitelikli kamu hizmetleri fikrini savunanları ihraç etmiş, yine mülakat ve güvenlik soruşturmaları uygulamalarıyla bu fikriyatta olan bireylerin kamuda işe başlamamasını garanti altına almıştır. Giderek tırpanladığı, KHK’lar aracılığıyla bir gecede sorgusuz sualsiz binlerce kişiyi işinden ederek hayata geçirdiği bu sistemde iş güvencesinin mevcut kırıntılarını da ortadan kaldırmak için şimdi önünde yeni reform paketleri durmaktadır. Su gibi berrak arkadaşlarımızın bu açıkça hukuksuz ihraçlarına karşı yürüttüğümüz mücadele aynı zamanda kamusal hizmetlerin tarafsız sunulmasının, özelleştirmeye karşı kamulaştırmanın ve iş güvencesinin mücadelesidir.”

BİRGÜN

Yorumlar (0)
banner96
banner177
18°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
Günün Karikatürü Tümü