Kemalbay’dan Fuat Oktay’a: 'İlaç tedarikinin karşılanmaması riski var mı?'

Hükümetin ticarileştirdiği sosyal güvenlik politikaları yüzünden ABD ve diğer ülkelere olan ilaç borçlarını ödeyemez hale geldiğine dikkat çeken HDP’li Kemalbay, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a, “ pandemi sürecinde ilaç tedarikinin karşılanmaması riski var mıdır?” diye sordu.

POLİTİKA 29.09.2020, 18:33
Kemalbay’dan Fuat Oktay’a: 'İlaç tedarikinin karşılanmaması riski var mı?'

İZ GAZETE- Covid-19 sürecinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen konferansta ABD Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield’ın “Türkiye’deki devlet hastanelerinin ABD ve diğer ülkelerdeki yabancı ilaç ve tıbbi malzeme şirketlerine olan borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2.3 milyar dolara çıktığını ve bunun da Türkiye’nin çıkarına olmayacağı sözlerini hatırlatan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay,  yine ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un, bir yıl önce Türkiye Cumhurbaşkanı ve Hazine ve Maliye Bakanı ile görüştüğünü, ödemelerin zamanında yapılacağına dair verilen sözlere rağmen, bir yıl sonunda Türkiye’nin ABD’li şirketlere borçlarını ödeme zorluğuna girdiğini ve şirketlerin piyasadan ayrılmayı düşündükleri açıklamalara dikkat çekti. 

PARAN YOKSA SAĞLIK DA YOK

Eczacılar Birliği Başkanının, ilaca erişimde sıkıntı yaratacak her adımın, halk sağlığında onarımı mümkün olmayan yaralar açacağını ve büyükelçinin açıklamalarının bir ilaç ambargo endişesi yarattığı uyarılarına dikkat çeken Kemalbay, “Sağlıkta Dönüşüm Programı başladığından beri finansman sıkıntısı yaşandıkça birçok ilacın ödeme kapsamından çıkarılması bu ilaç krizinin başka bir boyutudur.  Aralarında öksürük şurupları, grip ilaçları, ağrı kesiciler, eklem içi sıvı azaldığında yapılan iğnelerin de olduğu pek çok ilacın artık kurum tarafından ödenmemesi ‘paran kadar sağlığa erişebilirsin, paran yoksa sağlık da yok’ anlamına gelmektedir” dedi.

Sağlık hakkının devletin sorumluluğunda olan bir temel insan hakkı olduğunun altını çizen Kemalbay, ilaç ve her türlü tedavi ihtiyacının devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyledi. Hükümetin ticarileşen sosyal güvenlik anlayışı yüzünde, ilaç borçlarındaki fahiş artış ve sağlık alanında izlenen yanlış politikaların Türkiye’yi ilaç krizini eşiğine getirdiğini, sağlık ve yaşam hakkını riske attığı uyarısında bulundu. 

Konuyu meclis gündemine taşıyan Kemalbay, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “Türkiye’ye ‘modern ilaç ambargosu’ anlamına gelebilecek bir ilaç tedarikinin karşılanmaması riski var mıdır?” diye sordu.  

Kemalbay şu sorularının da yanıtlanmasını istedi:

Devlet hastanelerinin yabancı şirketlere olan ilaç borç miktarı toplamda ne kadardır?
Son bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2.3 milyar dolara çıkan ilaç borcundaki fahiş artışın nedeni nedir?
Son 10 yılda Sağlıkta Dönüşüm Programı adı altında kaç ilaç ödeme listesinden çıkarılmıştır?  Bu ilaçlar hangileridir?
Finansman sıkıntısı nedeniyle hayati öneme sahip çok sayıda ilacı ödeme kapsamından çıkaracağınız doğru mudur?  
ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un bir yıl önce konu ile ilgili olarak Türkiye Cumhurbaşkanı ve Hazine ve Maliye Bakanı ile görüştüğü ve ödemelerin zamanında yapılmasına ilişkin düzenlemelerin gerçekleştirileceğine dair kendisine güvence verilmesine rağmen ödemenin yapılmayarak borç indirimi talebinde bulunulduğu iddiaları doğru mudur?
Amerika Birleşik Devletleri ve diğer şirketler tarafından ilaç satışı durdurulursa bu durumdan olumsuz etkilenecek olan hastalık grupları hangileridir?
Pandemi sürecinde şirketlerin Türkiye piyasasından ayrılması durumunda özellikle kanserle mücadele vb. ağır hastaların ilaçsız ve tıbbi malzemesiz kalma riskine karşı ne gibi önlemlerin alınması düşünülmektedir? 
Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamada “ Özellikle sayın büyükelçinin yaptığı açıklamayı talihsiz buluyorum. Maliye Bakanlığımız dahil olmak üzere üniversite hastanemizin ilaç ve tıbbı malzemeyle ilgili eskiden gelen borç sorunu çözmek için bir yaklaşımı oldu” açıklamalarındaki yaklaşım nedir? Nasıl sonuçlanmıştır?
Sağlık hakkının öncelikle devlete sorumluluklar yükleyen temel bir insan hakkı olduğu düşünüldüğünde Türkiye ilaç borçlarını ödeyerek temel insan hakkını öncelemek yerine neden hiç kullanmadığı S400’e, F35’e ve sermayeye milyarlarca dolar para aktarmıştır? 
Son 1ayda döviz kurlarındaki rekor artışın ilaç fiyatlarındaki artışına etkisi ne kadar olmuştur?


 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
18°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?