Kemalbay’dan Bakan Soylu’ya: Kolluk güçlerinin şiddet ve darbını durduracak çalışmanız var mı?

İzmir Kadifekale’de Polis şiddeti yüzünden yaşamını yitiren Mehmet Şerif Coşkun’un ölümünü meclis gündemine taşıyan HDP’li Kemalbay, Bakan Soylu’ya, kolluk güçlerinin hukuka aykırı darp ve şiddetini durduracak çalışmanız var mı? diye sordu

POLİTİKA 30.11.2020, 16:17
Kemalbay’dan Bakan Soylu’ya: Kolluk güçlerinin şiddet ve darbını durduracak çalışmanız var mı?

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ‘nün Türkiye: Polis ve Bekçi İşkence ve Kötü Muamele Yapıyor” başlığı ile 2020 Temmuz ayında paylaşmış olduğu raporunda; Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni en çok ihlal eden Avrupa Konseyi üyesi devlet olma rekorunu koruduğu ve üst düzey yetkililerin, vakaları kınamaması ve iddiaları soruşturmak yerine örtbas etmeye hazır olmaları, güvenlik güçleri için yaygın bir cezasızlığa sebebiyet vermiş, mağdurlar adalete ulaşamamıştır” tespitini paylaşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, AİHM’in orantısız kolluk gücü kullanımı yüzünden bir çok kez ceza verdiği Türkiye’de son dönemlerde artan, görüntüleri basına ve sosyal medyaya yansıyan çok sayıda polis şiddeti ve hukuk dışı uygulamalar yaşandığını hatırlattı.

ŞİDDETE KARŞI ÇALIŞMANIZ VAR MI?

İzmir‘in Kadifekale semtinde 13 Kasım 2020 tarihinde 25 yaşındaki esnaf Mehmet Şerif Coşkun’un motosikletli 6 polis timi tarafından araçtan indirilerek darp edildiği ve yerde yatarken biber gazı sıkılarak tekmelendiğini, araya giren yurttaşlara da şiddet uygulandığı ve telefonuyla kameraya çeken bir vatandaşın elinden telefonunun alınarak görüntülerin silindiğini, darp sonucu Bozyaka Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Coşkun’un 27 11 2020 tarihinde yaşamını yitirmesini meclis gündemine taşıyan Kemalbay, İçişleri Bakanı Süleymen Soylu’ya, “Uygulanan cezasızlık politikalarından vaz geçerek kolluk kuvvetlerinin yurttaşlara pervasızca uyguladığı şiddete engel olmaya yönelik Bakanlığınızın herhangi bir çalışması bulunmakta mıdır?” diye sordu.

Kemalbay şu sorularına da yanıt istedi:

Kadifekale’de bakkal dükkanı işleten esnaf Mehmet Şerif Coşkun’a GBT yapılmak istenmesinin nedeni nedir?

Basında yer alan tanık ifadesinde de belirtildiği üzere, hukuka aykırı güç kullanarak esnaf Mehmet Şerif Coşkun’un şiddet ve şiddet sonucu yaşamını yitirmesine neden olan ve ailesi tarafından da suç duyurusunda bulunulan polis timi ekiplerine idari ve adli soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadı ise neden başlatılmamıştır?

Kolluk kuvvetlerinin yurttaşlara yönelik keyfi şiddet ve kötü muamele talimatı kim ve kimler tarafından verilmektedir?

Son dönemlerde hızla artan kolluk gücünün öldürücü güç kullanımına başvurduğu vakaların kapsamlı, bağımsız, tarafsız ve şeffaf bir şekilde soruşturulması ve sorumlu polis memurlarının ceza yargılamalarının yapılmasına yönelik Bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır?

Kolluk güçlerini eğitmek ve evrensel hukuka ve insan hakları normlarına her koşulda kayıtsız şartsız uymasını sağlama görevi ve yükümlülüğü kimin sorumluluğudur?

2015 – 2020 yılları arasında yıllar bazında darp, işkence, kötü muamele nedenleriyle hakkında şikâyette bulunulan kolluk kuvveti mensubu sayısı kaçtır?

2015 – 2020 yılları arasında darp, işkence, kötü muamele nedenleriyle hakkında soruşturma başlatılan kolluk kuvveti sayısı kaçtır?

2015 – 2020 yılları arasında darp, işkence, kötü muamele nedenleriyle görevlerinden alınan kolluk mensubu sayısı kaçtır?

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
15°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208