Kani Beko: ‘Saray, el koyduğu arazileri derhal iade etsin!’

Kırk yıl önce 12 Eylül faşist cuntasının DİSK ve Genel-İş sendikalarını kapatıp mallarına el koyduğunu hatırlatan CHP’li Beko, aynı Sendikalara ve halka ait olan, İzmir Urla Zeytineli köyündeki taşınmazların, Saray tarafından gasp edildiğini ileri sürdü.

POLİTİKA 30.01.2020, 16:01 30.01.2020, 16:20
Kani Beko: ‘Saray, el koyduğu arazileri derhal iade etsin!’

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - TBMM genel kurulunda konuşan eski DİSK Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Kani Beko DİSK ve Genel-İş Sendikalarının yanı sıra halka ait taşınmazlara el konulduğunu ileri sürerek tepki gösterdi. Beko, “DİSK ve GENEL-İŞ Sendikasının unutulmaz Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve arkadaşları tarafından işçilerin kullanımı için 1975 yılında DİSK/GENEL-İŞ Sendikasına kazandırılan İzmir Urla Zeytineli köyü, Böğürtlen mevkisindeki taşınmazlara saray tarafından hukuk dışı bir biçimde el konulmuştur. Sendikanın yanı sıra, birçok köylüye ait taşınmaz da aynı akıbete uğramıştır” dedi.

HAKSIZ VE HUKUKSUZ!

12 Eylül faşist cuntasının 40 yıl önce aynı şeyi yaptığını hatırlatan CHP’li Beko, iktidarın hukuksuz karardan bir an önce dönülmesini istedi. Beko tepkisini şu sözlerle ortaya koydu: ”12 Eylül faşist cuntası DİSK/GENEL-İŞ Sendikasını kapattıktan sonra mal varlıklarına el koymuştur. Yıllarca Anayasa Mahkemesi olarak kullanılmış olan Çankaya'daki bina DİSK/GENEL-İŞ Sendikasının kendi mülkiyetidir. Kırk yıl sonra, aynı anlayışla, Urla Belediye Başkanımız görevden alındıktan sonra DİSK/GENEL-İŞ ve halkın arazileri, 12 Eylül faşist cuntasının yaptığı gibi, gasp edilmiştir. Alınan bu haksız ve hukuksuz karardan derhâl vazgeçilmesini, işçilerin ve köylülerin haklarının iade edilmesi konusunda adımların atılmasını bekliyoruz.” 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?