Kani Beko'dan bilim kurulu sorusu! Ülke yönetilmiyor, savruluyor...'

CHP'li Milletvekili Kani Beko 20 yaş altı gençlere sokağa çıkma yasağı getirilmesinden sonra ek genelge ile kamu çalışanları ve özel sektörde çalışan gençlerin yasaktan muaf tutulmasına tepki gösterdi.

POLİTİKA 05.04.2020, 12:40 05.04.2020, 12:45
Kani Beko'dan bilim kurulu sorusu! Ülke yönetilmiyor, savruluyor...'

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko 20 yaş altı gençlere sokağa çıkma yasağı getirilmesinin ardından ek genelge ile özel sektör ve kamuda çalışan gençlerin ve çocukların yasadan muaf tutulmasına tepki gösterdi.

KANİ BEKO'NUN AÇIKLAMASI; 

'Bu ülkede yaşayan 82 milyon yurttaş olarak; Bilim Kurulunun aldığı karaları öğrenmek Anayasal hakkımızdır.

İki gün önce 20 yaş altı çocuk ve gençlere sokağa çıkma yasağı getirenler, bugün yayınladıkları bir genelgeyle, 18-20 yaş arası kamu çalışanları, inşaat, tekstil ve madencilik gibi emek yoğun sektörler başta olmak üzere özel sektör çalışanları ve mevsimlik tarım işçilerini sokağa çıkma yasağından muaf tutmuşlar.

20 yaş kararını kim, neye dayanarak aldı! Bilim Kurulu’nun tavsiyesi neydi, şimdi bu karardan dönülmesinin gerekçesi nedir?

Ülke yönetilmiyor savruluyor… Halk sağlığımız çok büyük bir tehdit altında. Saray ve hükümeti yurttaşlarımızı göz göre göre ölüme gönderiyorlar.

Tüm çalışanlara ücretli izin, işsizlik ödemesinin kapsam, sınır ve miktarının genişletilmesi talebimizi bir kez daha yineliyorum.

Çok yönlü ve çok boyutlu düşünmeye, müdahaleye ihtiyacımız var. Tabip odaları, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri derhal sürecin bir parçası kılınmalıdır.

Bilim Kurulu’nun tutanakları ve kararları kamuoyu ile şeffaf biçimde paylaşılmalı ve derhal hayata geçirilmelidir.

Bilimsel bilgiye, doğru bilgilendirilmeye, sosyal devlet ilkesinin hayata geçirilmesine, kamusal sağlık politikalarına daha fazla kaynak ayrılmasına, halkın ve emekçilerinin sağlıklarının ve yaşamlarının korunması için güçlü tedbirler alınmasına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var''. 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
20°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?