İzmirli siyasetçilerden 'Dünya Basın Özgürlüğü Günü' mesajları

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde, İzmirli siyasetçilerin sosyal medya hesaplarında günün anlamına yönelik yaptıkları paylaşımları derledik. Siyasilerin ortak beklentileri, basın çalışanlarına yönelik baskı ve tehdidin ortadan kalkması ve demokrasinin en önemli koşullarından olan ifade özgürlüğünün yaşama geçmesi yönünde oldu.

POLİTİKA 03.05.2019, 17:01 03.05.2019, 17:25
İzmirli siyasetçilerden 'Dünya Basın Özgürlüğü Günü' mesajları

İZ GAZETE / 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1993 yılında aldığı bir karar ile tüm dünyada kutlanmaya başladı.

Basının demokrasiyi korumaktaki rolünü vurgulamak, etik gazeteciliği ön plana çıkarmak ve dünyada basının aşırı sansür edildiği ülkelere bir mesaj göndermek amacıyla kutlanmasının yanı sıra, çeşitli organizasyonlar ile görevini yaparken öldürülen gazetecileri anmak ve yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak.

Son yıllarda bazı endekslerde 'özgür olmayan' kategoride yer alan Türkiye, kısa süre öncesine kadar 'kısmen özgür' ülkeler arasındaydı. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'ne (RSF) göre şu an 180 ülke arasında 157. sırada bulunan Türkiye 2018'deki durumunu ve sıralamasını aynen devam ettiriyor. 2017'deki değerlendirmeye göre 2018'de 4 basamak gerilemiş olan Türkiye aynı zamanda dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke olarak kayda geçiyor.

İşte İzmir ilçe belediye başkanlarının ve İzmir Milletvekillerinin yaptıkları paylaşımlar:

Yorumlar (0)
banner96
banner178
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?