İzmir'de yakalanan IŞİD'liler kayıtlı AKP üyesi çıktı

Nisan başında İzmir merkezli gerçekleştirilen operasyonda yakalanan 15 IŞİD militanından 4'ünün resmi kayıtlı AKP üyesi olduğu ortaya çıktı.

POLİTİKA 12.04.2016, 12:51 12.04.2016, 13:10
İzmir'de yakalanan IŞİD'liler kayıtlı AKP üyesi çıktı

Nisan başında İzmir merkezli operasyonda yakalanan 15 IŞİD militanından 4'nün de AKP'nin kayıtlı resmi üyesi olduğu anlaşıldı.

Geçen yıl temmuz'da gerçekleşen operasyondan sonra tutuklanan 2 kişinin de AKP Menemen İlçe Teşkilatı üyesi olduklarının ortaya çıkmıştı.

İzmir'de yayımlanan 9 Eylül gazetesinden Serdar Öztürk'ün haberine göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri nisan ayı başında IŞİD'e yönelik bir operasyon düzenlediler. Sabah erken saatlerde önceden belirlenen adreslere düzenlenen operasyon kapsamında 15 kişi gözaltına alınırken, yapılan aramalarda 4 adet av tüfeği, IŞİD'e ait dokümanlar ve malzemeler ele geçirildi.

HDP'YE SALDIRAN SAVAŞ YILDIZ'I DA EĞİTMİŞLER

Ayrıca gözaltına alınan şüphelilerin IŞİD adına çatışma bölgelerine eleman yetiştirdikleri, çatışma bölgelerine giderek bizzat oradaki çatışmalara katıldıkları ve 2015 yılında Adana ve Mersin HDP il binalarına yönelik bombalı eylem yapan Savaş Yıldız'ı eğiten kişiler olduğu da açıklandı.

2008'DEN BERİ AKP'Lİ

İzmir polisinin düzenlediği operasyonda gözaltına alınan İ. T., S. Y., H. C., M. K., H. A., M. C., A. C., M. B., A. S.,Y. K., R. O., E. G., B. A., ve O. A. polis ve savcılık sorgularının ardından mahkemeye sevk edilirken; M. B., H.A., B. A., M. C., Y. K., R. O., A. K. ile H. K. tutuklandı, diğer şahıslar ise serbest bırakıldı.

Büyük bir gizlilik içinde yürütülen soruşmanın perde arkasında ilginç bir gerçek ortaya çıktı. Geçen yıl Temmuz'daki operasyonda olduğu gibi, bu yılın Nisan ayında yapılan operasyonda da tutuklanan B. A., H. A., R, O. ve serbest bırakılan S. Y.'nin AKP üyesi oldukları ortaya çıktı.

B.A. isimli tutuklunun 2008 yılı Konak AKP, R.O.'nun 2008 yılı Buca AKP, H.A.'nın 2009 yılı Konak AKP ve S.Y'nin de 2012 yılı Buca AKP teşkilatlarına kayıtları olduğu anlaşıldı.

""GEÇEN YIL TEMMUZ'DA DA 2 IŞİD MİLİTANI AKP ÜYESİ ÇIKMIŞTI

İzmir polisi Temmuz 2015'de IŞİD üyesi bazı kişilerin Suriye'den Türkiye'ye geçerek İzmir'e geldikleri yolundaki bilgilerden sonra belirlediği adreslerle İzmir merkezli olarak Isparta ve Erzurum'da 22 ayrı adresi eş zamanlı olarak operasyon düzenlemişti.

IŞİD'e üye oldukları iddia edilen 7 kişiyi İzmir Menemen'de gözaltına alınan şüpheliler, Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanmış, daha sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İzmir Menemen'deki operasyonda yakalanarak tutuklanan F.Ş. ile E.Ç'nin verdikleri ifadede terör örgütü üyesi olduklarını reddederken, her iki ismin de iktidar partisi AK Parti'nin İzmir Menemen üyesi oldukları ortaya çıkmıştı.

TÜP PATLAMASI SANILMIŞTI

2014 yılı Kasım ayında Menemen'de bir evde meydana gelen patlama, ilk önce tüp patlaması olarak kayıtlara geçmiş, yapılan araştırma sonucunda, evde bulunan Ö.U.'nun IŞİD militanı olduğu ve Suriye'de çatışmalara katıldığı tespit edilmişti. Ö.U.'nun, Suriye'den dönüşünde ise hücre yapılanması için çalışma başlattığı ve sahil bölgesindeki hücre yapılanmalarının koordinasyonu konusunda görevlendirildiği belirlenmişti. Uzun süre Suriye'de kaldığı belirlenen Ö.U.'nun, Irak ve Suriye'de bulunan kamplarda bomba ve suikast eğitimi aldığı, bu konuda malzeme temin ettiği de anlaşılmıştı.

 

Sputniknews - 9 Eylül

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
10°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208