İzmir siyaseti, Erdoğan'ın ilan ettiği 'Milli Dayanışma Kampanyası'na ne tepki verdi?

Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında Koronavirüs ile mücadele için bağış kampanyası başlattığını duyurdu. İzmirli siyasetçiler ise kampanyaya ilişkin sert eleştirilerde bulundu.

POLİTİKA 31.03.2020, 14:35 31.03.2020, 14:41
İzmir siyaseti, Erdoğan'ın ilan ettiği 'Milli Dayanışma Kampanyası'na ne tepki verdi?

İZGAZETE -  Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizde hızla yayılan Koronavirüs salgını nedeniyle gerçekleşen ve 4 saat süren Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarla İzmirli siyasetçiler tarafından sert eleştirildi. Erdoğan yaptığı açıklamada virüse karşı yeni kararlar alındığını belirterek, “Devletin öncülük etmesi gerektiğini gördüğümüz için milli dayanışma kampanyası başlatıyoruz. ‘Biz Bize yeteriz Türkiyem’ diyerek başlattığımız bu kampanya için, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından, bir yardım hesabı açıldı. Kısa mesaj numaraları üzerinden de bağış yapılabilecek.” açıklamasında bulundu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca kendisinin de 7 aylık maaşını bağışladığını söyledi. Açıklama sonrasında İzmirli siyasetçilerden başlatılan bağış kampanyasına karşı sert eleştirilerde bulundu.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Diğer ülkeler vatandaşına destek olmak için para verirken, bizimkiler vatandaşından para istiyor... Bizi virüs değil bu düzen öldürür.” açıklamasında bulundu.

CHP Parti Meclisi Üyesi İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, “Halka para vermesini beklediğimiz devlet, halktan para istiyor!” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, vatandaşın ihtiyacı olduğu zamanda para istiyor diyerek, “Sosyal devlet yönetim şeklinden kabile devleti yönetimine geçen; toplanan vergileri, fonlarda biriken paraları yandaşa aktarırken ‘Aziz millet’ düşünmeyen AKP hükümeti,vatandaşın en ihtiyacı olan zamanda vatandaşın vicdanına seslenerek SMS ile para istiyor! Pes artık!” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, milleti zor zamanda yine yalnız bıraktılar diyerek, “Milletin parasıyla itibar peşinde koştular, yediler, içtiler, gezdiler. Milleti zor zamanında yine baş başa bıraktılar. Biz bize yeteriz de sizin yandaş şirketlerinizi, sapık vakıflarınızı paraya doyuramıyoruz ki!” tepki gösterdi.

İzmir Milletvekili Murat Çepni, “Erdoğan’ın “Milli dayanışma kampanyası” son hamlesidir. Halktan çalınanlar şirketlere hortumlanıyor, halka ise “zekat” lütfediliyor! “Dayanışma ezilenlerin inceliğidir” siz onu bilmezsiniz.Halk sizden lütuf değil hakkını istiyor. ” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (1)
nasıl yaparım 6 ay önce
ölen annemin vasiyeti evin parasını bagışla dedi ama 65 yaşındayım çıkamıyorum
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?