İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden, yandaş SETA'ya kınama mesajı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Siyasi, Ekonomik ve Toplumsal Araştırma Vakfı’nın (SETA) ‘yeni medya andıcı’ olarak nitelendirilen ve tepki çeken ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ raporunu kınadı.

POLİTİKA 07.07.2019, 14:45 07.07.2019, 14:49
İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden, yandaş SETA'ya kınama mesajı

İZ GAZETE- SETA,  ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ başlığıyla yayımladığı raporda gazetecileri fişleme niteliği taşıyan izleme paylaşımlarını bir araya getirerek yayımladı. Raporda, BBC Türkçe, DW Türkçe, Amerika’nın Sesi, Sputnik Türkiye, Euronews Türkçe, Independent Türkiye ve CRI Türk (Çin Uluslararası Radyosu) çalışanlarının özgeçmişleri ve daha önce çalıştıkları kurumlar listelenirken, gazeteciler ‘mesleki kriterlerle’ ilgisi olmayan ölçütlerle yargılandı, ‘basın/ifade özgürlüğüne’ vurgu yapan sosyal medya paylaşımları üzerinde bile kuşku yaratmaya yönelik ifadeler kullanıldı. Pek çok gazeteci ve siyasetçi rapora tepki gösterirken ‘internet andıcı’ benzetmesi yaptı.

Bir kınama mesajı da İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden geldi. İGC, yaptığı açıklamada SETA’nın hazırladığı raporun açık bir fişleme ve hedef gösterme olduğunu vurguladı.

‘TEHDİT BELGESİDİR’

SETA’nın bir andıç yayınladığını dile getiren İGC, “Bu andıç, bağımsız bir kuruluş olduğunu iddia eden vakfın siyasi işlevinin açık itirafıdır. Fişleme belgesinin adı rapor olarak tanımlanmıştır. Bu belge ifade ve basın özgürlüğüne karşı demokrasiye karşı bir tehdit belgesidir. Bu belge ile amaçlanan, yabancı medya çalışanlarının, gazetecilerin birer birer raporlanarak, Twitter hesapları ortaya dökülerek iktidar karşıtı oldukları tanımlamasıyla yaratılmaya çalışılan olumsuz algıyla açıkça hedef gösterilmesidir.” dedi.

‘MESLEĞİMİZİN ONURUNA SALDIRIDIR’

Raporun, gazetecilik mesleğinin onuruna saldırı niteliğinde olduğunu belirten İGC, “Raporu hazırlayanlar, altında imzası olanlar adı geçen meslektaşlarımızın karşılaşacağı her türlü saldırıdan sorumlu olacaklardır. Demokrasiye, basın ve ifade özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına inanan bizler bir utanç belgesi olan sözüm ona raporda adı geçen tüm meslektaşlarımızın ve rapora tepki gösteren tüm meslek örgütlerimizin yanındayız.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
12°
az bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?