İzmir Barosu'ndan YSK'nın kararına tepki! 'Demokrasi Nöbeti' başlatıldı

İzmir Barosu, YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesine yönelik kararını protesto etmek için Demokrasi Nöbeti başlattı.

POLİTİKA 07.05.2019, 09:14 13.05.2019, 15:49

İZ GAZETE - İzmir Barosu, YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesine yönelik kararını protesto etmek için Demokrasi Nöbeti başlattı. YSK’nın kararının duyulmasının ardından olağanüstü olarak toplanan İzmir Barosu Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları hukuka küsmemelidirler. İzmir Barosu halkımızdaki umudun da savunmanı olarak görev başındadır” denildi. Baro yaptığı açıklama ile tüm yurttaşları ve demokratik kitle örgütlerini yenilenecek seçimlere kadar her akşam 20 ile 21 saatleri arasında İzmir Barosu önünde demokrasi nöbeti tutmaya davet etti.

'YARGININ SİYASİ İKTİDAR TARAFINDAN BİR ENSTURMAN OLARAK KULLANILDIĞI TESCİL EDİLMİŞTİR'

Konuya ilişkin konuşan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, yaptığı açıklamada kararın demokrasinin tamamen ortadan kaldırılması anlamına geldiğini hatırlatarak  "Alınan karar tarih önünde hükümsüzdür. Yüksek Seçim Kurulu üyeleri aldıkları karar ile Yüksek Seçim Kurulu Kanunu'nun kendilerine verdiği yetkiyi kötüye kullanmışlardır. Bu karar ülkemizde yargı bağımsızlığının ortadan kalktığını ve yargının siyasi iktidar tarafından bir enstrüman olarak kullanıldığını tescil etmiştir." ifadelerini kullandı.

İzmir Barosu olarak süreç içerisinde yurttaşları soğukkanlı olmaya davet ettiklerini belirten Yücel, "Demokrasinin son kırıntılarının da ortadan kaldırıldığı bugün itibari ile tüm yurttaşlarımızı ve demokratik kitle örgütlerini yenilenecek seçimlere kadar her akşam 20 ile 21 saatleri arasında baromuz önünde demokrasi nöbeti tutmaya çağırıyoruz." şeklinde konuştu.

Yücel, "Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları hukuka küsmemelidirler. İzmir Barosu halkımızdaki umudun da savunmanı olarak görev başındadır. Türkiye bugüne dek yetiştirdiği bağımsız ve özgür hukukçuları ile bu girdaptan kurtulacaktır." dedi.

Yücel, İzmir Barosu'nun aldığı kararları ise şu şekilde sıraladı:

 1. Alınan karar tarih önünde hükümsüzdür. Yüksek Seçim Kurulu üyeleri aldıkları karar ile Yüksek Seçim Kurulu Kanunu'nun kendilerine verdiği yetkiyi kötüye kullanmışlardır. Bu karar ülkemizde yargı bağımsızlığının ortadan kalktığını ve yargının siyasi iktidar tarafından bir enstrüman olarak kullanıldığını tescil etmiştir.

2. Yurttaşlarımızı önümüzdeki süreçte itidalli davranmaya davet ediyoruz. Bu dönemde barışçıl gösteri haklarını kullanmak isteyebilecek yurttaşlara yönelmesi muhtemel her türlü hukuksuz müdahalede halkımızın yanında olacağız.

3. İzmir Barosu üyeleri yenilenecek seçimlerde İstanbul'da da görev almaya taliptir. Cumhuriyetin ve demokrasinin kalesi İzmir bu süreçte İstanbul halkını yalnız bırakmayacaktır.

4. Baromuz, bu kararı verenlerle ilgili olarak her türlü hukuki başvuruyu yapacaktır. Tüm barolarımızı ve Türkiye Barolar Birliği'ni bu süreçte demokrasinin yanında olmaya davet ediyoruz.

5. Demokrasinin son kırıntılarının da ortadan kaldırıldığı bugün itibari ile tüm yurttaşlarımızı ve demokratik kitle örgütlerini yenilenecek seçimlere kadar her akşam 20 ile 21 saatleri arasında baromuz önünde demokrasi nöbeti tutmaya çağırıyoruz.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
18°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?