İYİ Partili Kırkpınar'dan Menemen yorumu: Mahkemenin verdiği kararda bir şey dikkatimi çekti...

İYİ Parti İl Başkanı Kırkpınar, Menemen Belediyesi’nde mahkemenin iptal ettiği seçime ilişkin, ''Mahkemenin verdiği kararda bir şey dikkatimi çekti; Uygulamanın nasıl olması gerektiği ifade edilmiş ama kendi verdiği gerekçeli kararda ilgili yönetmelikte var diyor ancak yönetmeliğin maddesini söylemiyor. Bizim arkadaşlarımız da baktılar o yönetmeliğe, ulaşamadılar. Orada görülmeyen ama yönetmelikte olması gereken diye ifade var. Bu ilginç geldi. Tabi artık bu meselenin hukuki bir boyutu var, CHP itiraz eder, bir üst mahkeme kararı verir” dedi.

POLİTİKA 17.12.2020, 17:42 17.12.2020, 18:06
İYİ Partili Kırkpınar'dan Menemen yorumu: Mahkemenin verdiği kararda bir şey dikkatimi çekti...

Gizem TABAN/İZGAZETE- Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un yolsuzluk iddiaları üzerine tutuklanması ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmasının ardından Menemen Belediye Meclisi’nde gerçekleşen başkanvekili seçiminde Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Deniz Karakurt ile AKP’li Aydın Pehlivan’ın yarışmış ve 4 tur şeklinde gerçekleşen seçimde eşitlik yaşanması sonrasında kura çekilmişti. Cam kavanoz içinde yapılan kura sonucunda CHP’li Karakurt başkanvekili seçilmişti. Seçim sonrası AKP tarafından Bölge İdare Mahkemesine yapılan itirazda kararda mahkeme itirazı haklı bularak çekiminin yeniden yapılmasına karar verdi. 

Seçimde Millet İttifakı kapsamında CHP’li Karakurt’a destek veren İYİ Parti’den açıklama geldi. Mahkeme kararına ilişkin İz Gazete’ye değerlendirmede bulunan İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, “Bu yöntem hem AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ve AKP İzmir Milletvekili Necip Nasır hem de CHP İl Başkanı ve yöneticileri tarafından ortak mutabakatla kararlaştırılmıştı. Hamza Bey aynı zamanda hukukçu, bu meselelerden de haberdardır diye düşünüyorum. Teklif zaten onlardan geldi. Seçim sosyal medyada canlı yayınlandı. Kimseden itiraz gelmedi. Mahkemenin verdiği kararda da bir şey dikkatimi çekti; Uygulamanın nasıl olması gerektiği ifade edilmiş ama kendi verdiği gerekçeli kararda ilgili yönetmelikte var diyor ancak yönetmeliğin maddesini söylemiyor. Bizim arkadaşlarımız da baktılar o yönetmeliğe, ulaşamadılar. Orada görülmeyen ama yönetmelikte olması gereken diye ifade var. Bu ilginç geldi. Tabi artık bu meselenin hukuki bir boyutu var, CHP itiraz eder, bir üst mahkeme kararı verir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
36°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?