banner146

"İYİ Parti yüzünü CHP'ye dönerse baraj partisi olur"

CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, kuruluşunu tamamlayarak Türk siyasi yaşamındaki yerini alan İYİ Parti’nin CHP’den değil, AKP ve MHP seçmeninden oy almayı hedeflemesi gerektiğini belirterek, “İYİ Parti yüzünü CHP’ye dönerse baraj partisi olur. CHP’nin oylarını hedefleyen, ana oyunu CHP’den alan bir partinin sonu hüsrandır.” değerlendirmesini yaptı.

"İYİ Parti yüzünü CHP'ye dönerse baraj partisi olur"

CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, kuruluşunu tamamlayarak Türk siyasi yaşamındaki yerini alan İYİ Parti’nin CHP’den değil, AKP ve MHP seçmeninden oy almayı hedeflemesi gerektiğini belirterek, “İYİ Parti yüzünü CHP’ye dönerse baraj partisi olur. CHP’nin oylarını hedefleyen, ana oyunu CHP’den alan bir partinin sonu hüsrandır.” değerlendirmesini yaptı.

31 Aralık 2017 Pazar 14:59
"İYİ Parti yüzünü CHP'ye dönerse baraj partisi olur"

Gazeteci Müslüm Karaaslan’ın Egetürk TV’de hazırlayıp sunduğu Kamuoyu programına konuk olan Asuman Ali Güven, İzmir İl Kongresi’nden aday olup olmayacağına kadar pek çok konuda birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti’nin Türkiye’de kurulmasının kendisine göre olumlu bir şey olduğunu belirten CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, partinin yüzünü muhafazakar, milliyetçi seçmene çevirmesi gerektiğini söyledi. Son günlerde yapılan anketlerde İYİ Parti’nin oylarının en büyük bölümünü CHP’den aldığının ortaya çıkması konusunda yöneltilen bir soruya Güven, “İYİ Parti’nin Türkiye’de kurulması bana göre olumlu bir şeydi. Yani Türkiye’nin ihtiyacı olan Merkez Sağ’daki boşluğu dolduracak partinin oluşması gerekiyordu. Bu partinin de çizgisinin milliyetçi ve muhafazakar bir çizgide olması gerekiyordu. Misyonu da bana göre önce AKP tabanında, seçmeninde mutsuzları, umutsuzları kopanları, kopacak olanları toparlayacak ciddi bir seçmen kaymasını sağlaması gerekiyordu. Misyonunun ilki buydu. İkincisi de MHP’nin oylarının büyük bir kesimine talip olması gerekiyordu. Bunları yapabilen bir partinin büyümek, Türkiye’yi yönetmek iddiası olur. İYİ Parti yüzünü CHP’ye dönerse baraj partisi olur. Yani Türkiye’de barajı geçmeye çalışan bir parti olur. Türkiye’nin buna ihtiyacı yok. Türkiye’nin iktidar olmaya aday bir partiye ihtiyacı var. Yani sağdaki seçmen bloğunun ciddi oyunu alabilecek, onu hedeflemiş bir partiye ihtiyaç var. CHP’nin oylarını hedefleyen, ana oyunu CHP’den alan bir partinin sonu hüsrandır.”dedi.

"İYİ PARTİ CHP İÇİN CİDDİ SORUN OLUŞTURMAZ"

Egetürk TV’de Gazeteci Müslüm Karaaslan’ın sorularını yanıtlayan CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, İYİ Parti’nin CHP için yerelde ve genelde ciddi bir sorun oluşturacağı yönünde endişelerinin olup olmadığının sorulması üzerine de, “İYİ Parti yeni kurulmuş bir partidir. Dolayısıyla ilk anket değerlendirmelerini dikkate almamak gerekir. Bunlar ilk çıkan sonuçlardır. Bunlar kalıcı hale nasıl dönüşecek? Bu geçici bir olaydır. İyi Parti Türkiyeyi yönetme iddiasında olan, sağ kulvarda merkez sağın büyük partisi, AKP’nin alternatifi olma sevdasıyla kurulmuştur. İYİ Parti’nin yüzü milliyetçi muhafazakar seçmene yönelmek zorundadır. En büyük seçmen kitlesini de AKP’den ve MHP’den toparlayacaktır diye düşünüyorum. CHP’den bir iki puan alması çok ciddi bir sorun yaratmaz bence. Çünkü bizim de oyumuz artıyor. Buradan bir iki puan kaybedersiniz, diğer taraftan daha fazlasını alırsınız. Biz de 80 milyona hitap eden bir siyaset anlayışı içerisindeyiz. Oylarımızı daha yükseklere çıkarmaya çalışan partiyiz. Benim İYİ Parti’ye tavsiyem ihtiyacı, beklentileri karşılayacak, boş olan alanı doldurmasıdır; o da sağ kulvardadır, yüzünü sağa dönmesi gerekir.” Diye konuştu.

"2018 İZMİR'DE CHP'Lİ BELEDİYELERİN ALTIN YILI OLACAK"

Başkan Güven, İzmir’de CHP’li belediyelerin çok iyi performans gösterdiğini, projelerinin Türkiye’ye örnek olduğunu belirterek yerel seçimlerde 30 belediyeyi kazanmayı hedeflediklerini, 2018 yılının İzmirli CHP’li belediyelerin altın yılı olacağını vurguladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun gecesine gündüzüne katarak çalıştığını, örnek bir sorumluluk anlayışıyla çok şeyi başardığını da ifade eden Güven, yeni yılda da Kocaoğlu’nun güçlü performansıyla, mücadele azmiyle yine önemli projeleri hayata geçirmeye devam edeceğini söyledi.

"NEFER DE OLURUM KOMUTAN DA"

7 Ocak’ta yapılacak İzmir İl Kongresi’ne ilişkin yaşanan sürecin hatırlatılması, Başkan Kocaoğlu’nun tek aday, uzlaşı aday üzerindeki çabaları ve kendisinin yeniden aday olup olmayacağının sorulması üzerine de Başkan Güven şunları söyledi. “Tüzük gereği 65 imzayı bulan her arkadaşım aday olabilir. Herhangi bir sıkıntı yok ancak burada yapılmaya çalışılan farklı bir birliktelik, güçbirliği yaratma anlayışı. Herkesin değer vereceği, saygı duyacağı, önem vereceği bir anlayışı, birlikteliği sağlayabilir miyiz arayışı. Yoksa özgürlükleri kısıtlamak, adaylıkları kısıtlamak mantığı yok. Kimsenin dışlamadığı bir yapıyı herkesin elbirliği gerçekleştirme çabası bu. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar belki de bu sürecin gündeme gelmesine neden oldu. Dönemin hassasiyetine ilişkin çabalar bunlar. Kongre için bireysel bir beklentim yok, il başkanı olmak istiyorum diye özel bir çabam yok. Sorumluluk alırım, gerekeni yaparım. Partinin bana ihtiyacı varsa görev alırım. Nefer de olurum, komutan da. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir İl Kongresi’ne katılması olasılığı çok yüksek.”

"KEMERALTI ESNAFI 600 BİN ÇİNLİ TURİSTE GÖZ DİKTİ"

Çin'de 2018 yılının "Türkiye Turizm Yılı" olarak belirlenmesinin ardından 1.4 milyar insanın yaşadığı bu ülkeden Türkiye'ye 1 milyon turistin getirilebilmesi hedeflenirken, İzmir Kemeraltı esnafı da 600 bin Çinli turisti tarihi çarşıya çekebilmek için seferber oldu. Gazeteci Müslüm Karaaslan’ın Egetürk TV’de hazırlayıp sunduğu Kamuoyu programına konuk olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Tarihi Çarşılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Kaya, kentin bütün dinamiklerinin harekete geçtiğini, Kemeraltı için tanıtım çalışmalarının hızlandırıldığını ve 600 bin Çinli turisti 2018 yılında Kemeraltı’na getirmeyi hedeflediklerini söyledi.Kaya, “Tanıtım için ciddi çalışmalar yürütülüyor. Çinlilerin gelmesi hayal değil.” Dedi.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafının sorunlarının yanı sıra önümüzdeki süreçte Kemeraltı’nda yapılması gereken çalışmalarının masaya yatırıldığı programda, derneğin esnaf üyeleri de Egetürk mikrofonları aracılığıyla Başkan’a sorular yönelttiler ve değerlendirmelerde bulundular. Programda ayrıca İzmirli gazeteciler de sorularıyla programa katkıda bulundular.

"ÇİNLİ TURİSTLERİ ÇOK ÖENMSİYORUZ"

Dernek olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarla Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın sorunlarının giderek azaldığını, kentin tüm dinamiklerinin bu konuda kendilerine önemli katkılarda bulunduğunu belirten Başkan Kaya, önümüzdeki süreçte Kemeraltı’nı daha da hareketlendirmek için güçbirliği içerisinde çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Gazeteci Müslüm Karaaslan’ın sorularını yanıtlayan Kaya, Çin’de 2018 yılının “Türkiye Turizm Yılı” ilan edilmesinin ardından Kemeraltı esnafı olarak Çinli turistleri oldukça önemsediklerini ve onları Kemeraltı’na çekebilmek için önemli adımlar atıldığını ifade etti.

"ÇİNLİLERİN GELMESİ HAYAL DEĞİL"

Kaya, “Çin'de 2018 yılının "Türkiye Turizm Yılı" olarak belirlenmesi Türkiye açısından oldukça önemli. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Ülke olarak 1 milyon turist beklentimiz var. Biz de Kemeraltı esnafı olarak bu sayının en az 600 binine göz diktik. Kentin dinamikleri bir araya gelmeye başladı. Yıllar önce belki de bu birliktelik daha güçlü değildi. Şimdi İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ve Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği olarak güçbirliği içerisinde çalışıyoruz. Bu birliktelikle beraber önemli çalışmalara imza atıldı. Kemeraltı’nın tanıtım filmi hazırlanıyor, enfarmasyon bürosu kuruldu. Alt yapı çalışmaları, restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bunun gibi Kemeraltı’nı ayağa kaldıracak, daha da ileriye götürecek projeler üzerinde çalışılıyor. Bunlar tamamlandığında 600 bin Çinli turistin güzel İzmirimize, Kemeraltı’na gelmesi hayal değil.” Dedi.

"TARİHİ ÇARŞILARIN ÖZERKLİĞİNİ İSTİYORUZ"

Türkiye Tarihi Çarşılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı da olan Ümit Kaya, Kamuoyu programında federasyonun çalışmalarına da yer verdi. “Tarihi çarşıların özerkliğini istiyoruz” diyen Kaya, Türkiye’deki 7 ilin bir araya gelerek federasyonu oluşturduğunu belirterek “Şu an 61 tarihi çarşıya ulaştık ve 750 bin esnafın temsilcisiyiz. Bu rakam her geçen gün artıyor. Tarihi Çarşılar Yasa Tasarısı taslağı hazırladık. Geçtiğimiz ay Ankara’da Başbakan Yardımcılarıyla görüştük. Amacımız tarihi çarşıların özerkliği, özerk yapıya kavuşması. Ayrıca tarihi çarşıları, geçmişten gelen dokusunu koruyarak esnafı ile beraber tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz.” dedi.Başkan Kaya programda ayrıca tarihi çarşıya konulan MOBESE kameraları ve alınan güvenlik önlemleri sayesinde çarşıyı ziyaret eden bayan ziyaretçilerin sayısında da önemli artışlar olduğunu vurguladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner32

banner1