İŞKUR meclis gündeminde: Alımlar AKP ilçe başkanları üzerinden mi yapılıyor?

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, İŞKUR’un istihdam politikasını AKP’li ilçe başkanları kanalıyla yürüttüğü iddiasını meclis gündemine taşıdı.

POLİTİKA 05.10.2020, 14:06 05.10.2020, 14:13
İŞKUR meclis gündeminde: Alımlar AKP ilçe başkanları üzerinden mi yapılıyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, İŞKUR’un istihdam politikasını AKP ilçe başkanları kanalıyla yürüttüğü iddiasını meclis gündemine taşıdı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanmak üzere soru önergesi veren CHP’li Polat, “Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri işsizlik iken, istihdam sayısını yükseltmek için kurulan İŞKUR’un, AKP’nin işçi alım kurumu olarak kullanılması kabul edilemez” dedi.

ALIMLAR AKP İLÇE BAŞKANLARI ÜZERİNDEN GEÇİYOR

İktidarı kaybetme korkusunun AKP’yi sardığını vurgulayan Polat, “Ülke yönetilmiyor, savruluyor. Her fırsatta bunu dile getiriyoruz. Üye kampanyası yapıp insanların haberi olmadan partiye üye yapıyorlar. Bir çürüme var ve bu çürüme AKP’nin yanı sıra kamu kurumlarına da sirayet etmiş durumda. Bu kurumlardan biri İŞKUR. Çeşitli illerimizde de sürekli gündeme geliyor. Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan istihdamın korunması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olmak üzere kurulan İŞKUR, AKP’nin işçi alım kurumu haline gelmiş. Bu kabul edilemez. Roman yurttaşlarımızın istihdamı için İŞKUR Konak’a yönlendirme yapan İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Cıstır’a alımların ‘AKP’li ilçe başkanları üzerinden geçiyor’ cevabı veriliyor. Bize her gün istihdam ile ilgili sosyal medyadan yüzlerce mesaj geliyor. O mesajları okurken içerisinde bulunduğumuz durumdan utanıyoruz. Ama ekonominin sorumlusu olan ve bu ülkenin kaynaklarını savuran AKP ve onun güdümündeki resmi kurumlar, bir işçi alırken bile ilk olarak siyasi partisine bakıyor. Ülkemizin çeşitli yerlerinde bu sorunlar sesli bir şekilde dile getirilirken yetkili kimse çıkıp açıklama yapmıyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
DEU Hast Emekçisi 4 hafta önce
Aynen öyle. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi personeli olarak bizzat şahidim ki, alımlar AKP Narlıdere İlçe Başkanlığı istişaresi ile yapılıyor. Sonra hastane içindeki gece temizlik şefi Hasan Ç. gibiler bu gücü(!) kullanarak, kadın temizlik çalılanlarını taciz ediyor!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
16°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?