İsim isim değerlendirme: CHP İzmir İl Başkanı kim olacak?

Adalet Yürüyüşü ve Adalet Kurultayı ile Kongre takvimi birkaç defa ertelenen CHP’de aday gündemi ise ertelenmiyor. İz Gazete anketinin ve kulislerin işaret ettikleriyle CHP İzmir İl Başkanlığı’na dair isim isim değerlendirme…

POLİTİKA 01.09.2017, 22:24 01.09.2017, 22:39
İsim isim değerlendirme: CHP İzmir İl Başkanı kim olacak?

İZ GAZETE - Geçtiğimiz hafta ilan edilen ‘CHP İzmir İl Başkanı kim olmalı?’ anketimiz, CHP’de gündemin öteki yüzünün adaylıklar olduğunu bir kez daha gösterdi.  Anket sonrasında gazetemize ulaşan onlarca mail ve yorum sonrasında, kolektif bir yazı kaleme almaya karar verdik.

Öncelikle tekrar etmekte fayda var ki, anket her şey demek değil ama hiç bir şey demek de değil. İnternet üzerinden yapılan anketlerin hiçbirinin toptan ve net bir fikir vermesi mümkün değil. Anketimizde tek IP adresinden tek oy kullanılıyor olması avantaj olsa da VPN ve benzeri uygulamalarla tek bilgisayardan fazlaca oy kullanıp manipülasyon yapmak mümkün. Ancak şişirilmiş oylar kendini hızlıca belli ediyor; anketleri seçeneklerin gerçek hayattaki karşılıklarıyla beraber okuduğunuzda anlamını buluyor.

Adayların gerçek karşılıklarını ilçe kongrelerinden sonra görmeye başlayacağız ancak mevcut durumda da çeşitli tahminler yapmak mümkün. İsimlere geçmeden altı çizilecek ilk sonuç; ‘Bitpazarına nur yağmaz’…  CHP’de yeni süreçler, eski isimlere prim vermiyor. Eski isimler, parti tabanını heyecanlandırmıyor, aksine kızdırdığını bile söyleyebiliriz. Oylara bakılınca mevcut yönetimden 3 ismin dikkate alındığı görülüyor. İl Başkanı Asuman Ali Güven ve İl Başkan Yardımcıları Okan Karlıdağ ile Utku Gümrükçü’nün mevcut görevlerini layıkıyla yerine getirdikleri, bunun da tabanda bir karşılık bulduğu belli.

İŞTE KISA KISA ADI GEÇENLER…

ASUMAN ALİ GÜVEN

Başkan, Kongre taktiğini ‘olabildiğince mevcut ilçe başkanları ile yürümek’ olarak belirlemiş durumda. Göreve başladığı günden itibaren, selefinin aksine, İlçe başkanlarının tamamına yakınıyla iyi bir diyalog kurmaya gayret gösteren başkan bu konuda ‘rakip’ ekiplerin de güvenini kazanmış. Her ne kadar ‘eşit’ yaklaşsa da, başkanın da hem ‘eski’ ekibi hem de kendisinin geliştirdiği ‘yeni’ ekibi mevcut. Asuman başkan, mevcut ilçe başkanlarından ‘problemsiz’ gördüğü isimlere destek verip, onlardan destek almak üzere bir ‘taktik’ belirlemişe benziyor. Partide ‘bölünme’, ‘kargaşa’ ‘kavga’ olmamasının genel merkez tarafından da özel olarak istendiği bu dönemde, Asuman Ali Güven’in ‘ilçelere ‘Güven’ veren’ taktiğinin konjonktürel avantajı var. Adalet Yürüyüşü’nün başlarında Kılıçdaroğlu’na ‘alternatif yürüyüş kolu’ şeklinde algılanan bir yürüyüşe öncülük etmiş olması ve referandumda Kılıçdaroğlu’nun Güzelbahçe İlçe Başkanı’na İzmir sonuçlarını olumlu bulmadığını dillendirmiş olması, başkanın genel merkez nezdindeki negatif notları. Ancak Asuman Başkan, Adalet Kurultayı’nda yaptığı atakla, durumu bir nebze toparlamışa benziyor. Keza başkan; kurultay hazırlıklarına ‘ekibi’yle bizzat katıldı ve kurultay sürecinde de genel merkez yöneticilerini ve Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Asuman Ali Güven’in “İzmir İl Başkanı’nı Genel Başkan seçer” sözü, beklentisinin ‘dışarıda’ olduğu şeklinde yorumlansa da, kimilerinin ‘pasif’ olarak nitelendirdiği başkan, ‘sessiz ama derinden’ bir ataklığa sahip… ‘Herkesle uyumlu’ ve ‘herkese güven veren’ başkan profili, ‘70’li yıllardan bu güne gelen örgüt tecrübesi ve ‘babacan’ tavırlarıyla, ‘doğru tercih benim’ mesajı veren Asuman Ali Güven, oturduğu koltuğu yeniden kazanabilir. Kavga ve polemiklerden uzak görüntü izleyen Güven, anketlerden ve adayların isimlerinin geçmeye başlamasından memnun değil. Süreç kontrolünden çıkmazsa, kazanacağına emin.

CEVAT DURAK

Karşıyaka Belediye Başkanlığı ile Karşıyaka’da ve İzmir’de iz bırakan tecrübeli politikacı, Aziz Kocaoğlu ‘karşıtı’ mahşerin 8 atlısının önde gelen şövalyelerindendi. 2012’deki İl Kongresi’nde de Aziz Kocaoğlu ekibinin karşısında koçbaşı oldu. Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır’ın yakın arkadaşı olan Cevat Durak, geçen yıl Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ile 30 ilçeyi turlayıp 3 kere de Kemal Kılıçdaroğlu ile İzmir’in ahvali üzerine görüşme gerçekleştirdi. ‘İl Başkan adayıyım’ demese de kulislerde adı sıklıkla geçiyor. Tartışmasız güçlü bir isim.

ELFİN TATAROĞLU

Çok izlenen televizyon kanallarında, prime time tartışma programlarının son yıllardaki daimi konuklarından eski Parti Meclisi üyesi Elfin Aslan Tataroğlu, birçok milletvekilinden daha fazla tanınırlığa sahip. Anket ilan edildikten sonra İl Başkanlığı adaylığına dair bir talebinin olmadığını ilan eden Tataroğlu, her geçen gün tanınırlığını arttırıyor. Aldığı yorumlar da gösteriyor ki ‘kadın başkan’ özlemi duyanların ilgisini kazanmış ve adaylığa yakıştırılıyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarılı bulduğu Tataroğlu, politik kariyerini milletvekili olarak sürdürmeyi tercih edecektir.

EZGİ DENİZ URUNGA

Eski televizyon programcısı Ezgi Deniz Urunga, medyadaki ilişkileriyle kendini gösterme konusunda en şanslı isimlerden biri. Ankete başladıktan kısa bir süre sonra sosyal medya üzerinden gelen taleplerle seçenekler arasına eklediğimiz Urunga’nın İzmir örgütünde tanınırlığı ise zayıf. Ankette aldığı ‘yüksek’ oylar, kendisini başkanlık koltuğuna taşıyacak güçte değil. Son seçimde milletvekili aday adayı da olan Urunga, hamle yapmaya devam edecektir. Aday mı değil mi, bir açıklaması olmadı ama belli ki, İl Başkanlığı hamlesi kendisi için doğru hamle değil. İzmir siyasetinde kadın isminin az olması, gelecekte aday olacağı görevler için en büyük avantajı. Genç eczacı bu avantajının üzerine oynayacaktır.

MUSTAFA MOROĞLU

Aziz Kocaoğlu’nun etkisiyle Parti Meclisi’ne girip, ekibin ‘has’ adamlarından olması sebebiyle ‘kucaklayıcılığı’ tartışma konusu olan Moroğlu, milletvekilliği ön seçiminde sevenlerine ‘hayal kırıklığı’ yaşatınca politik etki bakımından ‘gerileme’ dönemine girmişe benziyor. Yeni görevler alma konusunda arzulu görünen Moroğlu’nun buna karşın etkisi ve şansı kuvvetli değil. İl Başkanı olması zor görünüyor. Politik geleceği ise ‘ekibi’nin gücünü hangi yönde kullanacağına bağlı… Sosyal medya konusunda ‘farklı’ ve ısrarcı olan Moroğlu’nun ‘sanal’da olduğu gibi gerçek hayatta da yeni ve farklı ‘tasarımlara’ ihtiyacı var.

NEVZAT KAVALAR

Son Kurultayda az oyla İl Başkanlığı’nı Alaattin Yüksel’e kaptıran Bornova İlçe Başkanı Nevzat Kavalar, İl Başkanlığı’na yeniden aday olmayacağını ve milletvekilliğine hazırlandığını açıkladı. Başkan Kavalar, aday olsa kazanacağına inanıyor. Siyasetteki tecrübesi ve uzun yıllardır biriktirdiği ilişkiler en büyük avantajları. Aziz Kocaoğlu ‘bir oyu’nu ona verir mi bilinmez ama anketin de söylediğine göre, CHP tabanı bu kez sandığa eskisi gibi gitmeyebilir. Zaten Kavalar da, Bornova seçimlerinden ‘zafer’le çıkmaya ve Bornova’da yapacağı işlerle TBMM’nin kapısına dayanmaya motive olmuş durumda.

OKAN KARLIDAĞ

Eski İl Gençlik Kolları Başkanı olan Okan Karlıdağ’ın en büyük avantajı, örgütten geliyor olması. 2011’de Bornova İlçe Başkanlığı’nı az oyla kaybetti. Örgütten Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini aktif yerine getirmesi öne çıkmasını sağladı. Ankette en fazla oy alan ikinci isim olan Karlıdağ her ne kadar gazetemize yaptığı açıklamada mevcut başkan Asuman Ali Güven’in aday olması durumunda ‘asla’ aday olmayacağını söylese de, eğer gerek görürse, politik tecrübesiyle yeni koşullara göre yeniden konumlanmayı başaracaktır. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’ndeki terli gömleklerinden birini imzalı olarak alması ile gündeme gelen Karlıdağ, genel merkezle bağlarını güçlendirme gayretini gizlemiyor. Bir dönem Hüseyin Mutlu Akpınar’ın danışmanlığını da yapan Karlıdağ’ın Hüseyin Mutlu Akpınar’a çok yakın görünmesi ise kendisi için dezavantaj. Dönem dönem, ikili ilişkilerinde ‘gergin’ çıkışlarıyla hatırlanan Karlıdağ’ın İzmir milletvekillerinin ciddi bir kısmıyla arasının iyi olmaması da dezavantajlarından sayılabilir. Kongre sürecinde Hüseyin Mutlu Akpınar – Tekin Bingöl ilişkisi belirleyici olursa, şansı çok yüksek... Kongreden ne çıkarsa çıksın, etkinliğini arttırmaya devam edeceği şimdiden belli.

RIFAT NALBANTOĞLU

60’ına yaklaşan Rıfat Nalbantoğlu’nun ankette çok az oy almış olmasının, gerçeğini yansıtmadığı kesin. Mali Müşavirler Odası Genel Başkan Yardımcılığı ve CHP İl Başkanlığı da yapmış olan Nalbantoğlu, İsmail Cem’in kurduğu Yeni Türkiye Partisi’nin ülke çapında örgütlerini teşkilatlandıran isim. Ulusal çapta örgütçülüğü her bakımdan sınanmış olan Nalbantoğlu, CHP’de 2009 seçimlerini yönetti. Baykal’In müdahalesi ile İl Başkan adayı olmayan Nalbantoğlu’nun dezavantajlarından biri ‘partiyi borçlu bırakan başkan’ olarak hatırlanıyor olması. Yakın arkadaşı Hüseyin Mutlu Akpınar destek verir mi bilinmez ama Kılıçdaroğlu ile eskiden bozuk olan arası düzelirse, koltuğu yeniden devralabilir.

SEVDA ERDAN KILIÇ

‘CHP İzmir İl Başkanı kadın olmalı’ çıkışlarının artması sonrasında dikkatlerin yoğunlaştığı Parti Meclisi üyesi Sevda Erdan Kılıç, birçok kesim tarafından İl Başkanlığı görevini layıkıyla yapabileceğine inanılan isimlerden biri. Kadın ve genç olması, ‘dobra’ bilinmesi, hem genel merkez, hem ‘sıradan vatandaş’ tarafından ‘sevilmesi’ avantajları… Aday olmadığını ifade etmesi ve kendi talebi üzerine anketin ilk gününde listeden çıkardığımız Kılıç, listede çok az süre yer almasına rağmen fazlaca oy almıştı. Son seçimde milletvekili aday adayı olan ve sınırlı imkânlarıyla ön seçimde başarılı denilebilecek bir sırayı kapan Kılıç, yeniden aday olacaktır. Ama adaylığı İl Başkanlığı’na değil…

TÜRKAN MİÇOOĞULLARI

‘Devlet gibi kadın’… Kişisel özellikleriyle örgüte hâkim olabilecek güçte olduğu kesin. Ancak; Deniz Baykal döneminden kalmış olması, ‘köprünün altından çok sular geçti’ği gerçeğini hatırlatıyor. Kadın olması, tecrübesi ve ağırlığı artıları; siyasetten uzun süre uzak kalıp, Baykal’a yakın olması dezavantajları… İsmi başkanlık için geçiyor, günümüzün dinamiklerine ne derece cevap verebileceği ise belirsiz.

UMUT TEKİN

‘Kulisler’, Umut Tekin için; ‘genç, dinamik, aklı başında’ diyor. Sadece ilçe başkanlığını yaptığı Gaziemir’de değil, tüm örgütte etkisinin olduğu ve o etkinin giderek arttığı belli. Bugün için olmasa da gelecekte dikkate alınacak isimlerin başında geliyor. Politik yaşamında bir basamak yukarısı için yapacağı hamlenin zamanlaması, varacağı yeri belirleyecektir. Hakkında yapılan eleştirilerin başında ‘sabırsız’ olduğu geliyor. Umut Tekin ise İlçe Başkanlığı’nın 6. yılını doldururken, yeni görevleri hak ettiği kanaatinde…

UTKU GÜMRÜKÇÜ

Ankette en çok oy ve yorum alan isim Utku Gümrükçü. Yorumların büyük çoğunluğu ise ‘gençlerin adayı’ olduğu şeklinde olsa da Gümrükçü 18 yıllık CHP üyesi, 4 dönem İl Yöneticiliği yaptı; yani ‘görmüş geçirmişliği’ var. Politik yetkinliği, çevre ilçelerle iyi ilişkiler kurması, ekibine ‘güven’ vermesi, uzun soluklu yol arkadaşlıklarını tercih etmesi avantajları. Son kongrede Çiğli İlçe Başkanlığı’nı Zeynel Mertoğlu’na kaybetmesine rağmen, İl Kongresi’nde listeyi delerek İl Başkan Yardımcılığı’nı kapmasıyla dikkatleri üzerine çeken Gümrükçü’nün en büyük dezavantajı ise isminin ‘Tuncay Özkan’ ile ‘yapışık’ hatırlanması. Neredeyse tüm milletvekilleriyle nitelikli bir ilişki kurduğu gözlenen Gümrükçü’nün ‘rakipleri’, ona en çok Tuncay Özkan’a yakın olduğuna dair algıyı büyüterek zarar vermeye çalışıyor. Hem delegelerle hem de genel merkezle ilişkilerinde kuvvetli görüntü vermesi Utku Başkan’a ilgiyi sürekli arttırıyor. Çiğli seçimlerine fazla konsantre olan Gümrükçü, rotayı şimdilik ilçeye çevirse de aklından İl Başkanlığı’nın geçtiği parti çevresinde herkesin bildiği bir ‘sır’… ‘Çiğli’de kaybederse İl Başkanı olamaz’ yorumlarına ise son kongrede elde ettiği ‘başarı’ ile kulaklarını tıkamışa benziyor.

YÜKSEL ÇAKMUR

 75 yaşındaki ‘en büyük aday’ Yüksel Çakmur, eski bakan ve eski Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatlarıyla da bir hayli ‘büyük’ bir isim… Bir süre ilçeleri gezerek nabız yoklayan Çakmur’un adaylığına ilgi ise kişisel tarihi kadar büyük değil. Beklediği ilgiyi göremediği için ilçe turlarını sona erdiren Çakmur’un genç isimler karşısında hiç şansı yok. Belli ki bu da son aday adaylığı oldu.

KESİNLİKLE ŞANSLARI YOK

Anketin, ama daha çok kulislerin söylediğine göre; adı geçen isimlerden Ednan Arslan, Mustafa Moroğlu, Necati İmam, Salih Özçiftçi, Seniye Nazik Işık, Sinan Karamustafaoğlu, Yüksel Çakmur ve Ezgi Deniz Urunga’nın kesinlikle şansı yok. İzmir İl Başkanlığı’na dair arzuları varsa, bunun için şanslarını sonraki dönemlerde denemeleri daha doğru…

GENEL MERKEZ SEYRETMEZ

Türkiye’nin kurucu partisi CHP’de, kuşkusuz hiçbir gelişme sürpriz olmayacaktır. Kaldı ki, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hala net bir hamle yapmadı. Altan İnanç, Ceyhan Kayhan ya da Uğur Yıldırım İl Başkanı olursa bu mevcut durumda sürpriz olur. Bir diğer sürpriz ise, CHP Genel Merkezi’nin İzmir Kongre sürecini ‘uzaktan’ seyretmesi olur. Kılıçdaroğlu ve kurmayları bu kez süreci ‘oluruna’ bırakmayacaktır.

BAŞKAN BU İSİMLERDEN BİRİ

Anketler ve kulisler her zaman doğruyu söylemese de bu yazımızın iddiası şu ki, CHP İzmir İl Başkanı bu isimlerden biri olacak: Asuman Ali Güven, Cevat Durak, Okan Karlıdağ, Rıfat Nalbantoğlu, Umut Tekin, Utku Gümrükçü…

TABAN NE İSTİYOR?

Adalet Yürüyüşü sonrasında CHP’de liderlik tartışması, uzun süre açılmayacak şekilde kapandı. CHP tabanı, Genel Başkanları etrafında kenetlenmiş durumda, hem de son yıllarda hiç olmadığı kadar… CHP tabanının Kılıçdaroğlu’na geçmişte ya da bugün, öyle ya da böyle muhalefet etmiş bir isme İzmir İl Başkanlığı konusunda tahammülü yok. Taban; Adalet Yürüyüşü, Adalet Mitingi ve Adalet Kurultayı sonrasında, parti içi kavgalara karşı da tahammülsüz... Özellikle, CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun basın önünde ‘iç çekişmeler’ ve kavgalarla anılmaması için özel bir dikkat söz konusu. Sadece delegeler bakımından değil, CHP’ye oy veren ‘pasif’ üyeler bakımından da arzulanan İl Başkanı profilinin ilk özelliği 2019’a motive olmuş olması… Parti tabanı, tüm enerjisi ve motivasyonu ile CHP’yi iktidara taşımak için çalışacak bir İl Başkanı ve bu İl Başkanı’nın da ‘kavgasız’ ‘gürültüsüz’ şekilde seçilmesini istiyor. 

Yorumlar (14)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Hülya Demirtaş 4 yıl önce
Seçim yükünü hep kadınlar çektiği için kadın başkan istiyorum.Fakat ismi geçen kadın yoldaşlarımı tanımıyorum.Sadece gönlümden geçen budur.
Mustafa koca 4 yıl önce
İzmirde CHP yi en iyi temsil edecek kişi birikimi siyasi ve sosyal birikimi ile UtkuGÜMRÜKÇÜ bu koltuğa yakışır ve adam gibi hakkını verir.Saygılarımla
Yüksel danışman 4 yıl önce
Kesinlikle genç dinamik bilgili birikimli donanımlı herkese eşit mesafede olan biri olmalı tabii ki de genel merkezlen il ve ilçelerle iyi ilişkile içerisinde olan biri olmalı bu kıriterlere uyan tek bir aday var selim utku gümrükçü yolu açık olsun
Fadıl 4 yıl önce
Utku Gümrükçü varken alternatif aramaya gerek yok gerek donanımsal gerek örgütsel olarak koltuğu fazlası ile dolduracak adam gibi adam.
Ali Ozbalik 4 yıl önce
Mevcut il yönetimi bence başarısız bir dönem geçirdi hiçbir olumsuzluğa neşter vuramadı partiyi yönetimde bulunan bir kaç kişinin insiyatifine bıraktı.Bu kişiler ise partinin başarılı olması yeri.ne kendi istiklallerini düşünerek görev yaptılar yeni dönemde gençlerin ağırlıkta olduğu dinamik bir yönetim oluşması gerekir il başkanı olacak en uygun kişi de mevcut aday adayları içinde Selim Utku Gümrükçü gözüküyor.Benim favorim de o.
ali mülayim 4 yıl önce
İl baskanlıgına Utku Gümrükcü digerlerinr göre daha layık çünkü bilgi beceri var.Tabanla iyi diyolok kuran emege saygılı vr yülsek becerisi olan genç birisi
düriye 4 yıl önce
Elfin hanım milletvekili değilki vekil olarak devam edicek demişsiniz, il başkanı donanımlı örgütün mutfağından gelen hiçbir kimseye biat etmeyen sol değerli olan bir arkadaş olmalıdır. belediye başkanları kesinlikle kongrelere müdahale etmemeli. Bu listedeki adayları çok iyi tanıyorum. Cevat Durak isabetli bir başkan olur.
Gurbetçi44 4 yıl önce
Cevat Durak büyükşehir belediye başkanı olmalı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?