'İşçinin hakkını araması suç mudur?'

HDP’li vekil Kemalbay, İçişleri Bakanı Soylu’ya “Maden işçilerinin anayasal haklarını kullanmaları, gasp edilen haklarını araması, bakanlığınızca suç olarak mı görülüyor?” diye sordu.

POLİTİKA 09.10.2019, 19:08 09.10.2019, 19:10
'İşçinin hakkını araması suç mudur?'

Manisa Soma’da yaşanan ve 301 madencinin vefat ettiği maden faciası sonrasında çalıştıkları işyerinden çıkarılan Bağımsız Maden-İş Sendikası’na üye 60 işçi mahkeme kararlarına rağmen tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle Ankara’ya doğru ‘301’ kilometrelik bir yürüyüş başlatmıştı. Ancak işçilerin yürüyüşleri iktidar tarafından engellenmeye çalışılmıştı. HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Anayasa'nın 34. Maddesindeki ‘Herkes önceden, izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı, gösteri ve yürüyüş yapma hakkına sahiptir’ hükmünü hatırlatan Kemalbay, “Her gün, Anayasayla güvence altına alınmış haklar çiğnenerek hukuksuzluk baş tacı edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti fiiliyatta Anayasasız ve hukuksuz keyfi bir parti devletine dönüşmüştür.” dedi.

HDP’li Kemalbay, Bakan Soylu’ya, “Maden işçilerinin anayasal haklarını kullanmaları, yasal, meşru yol ve yöntemlerle haklarını istemeleri kimin güvenliğini tehlikeye atıyor? Bakanlığınız ve valilik yüzlerce maden işçisinin göz göre göre ölmesine sebep olan ve geride kalanların kazanılmış haklarını gasp eden patronların çıkarlarını mı koruyor? İşçilerin gasp edilen haklarını araması, suç olarak mı görülüyor?” sorularını sordu.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
10°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?