İnfaz Yasası oylamasına CHP İzmir’den sadece bir vekil katıldı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylanan Yeni İnfaz Paketi oylamasına Cumhur İttifakı’nın temsilcileri büyük oranda katılım gösterirken, Millet İttifakı’nın ve Halkların Demokratik Partisi’nin katılım göstermemesi dikkat çekti.

POLİTİKA 14.04.2020, 19:05 01.12.2020, 00:08
İnfaz Yasası oylamasına CHP İzmir’den sadece bir vekil katıldı!

TUGAY CAN / İZ GAZETE - Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylanan Yeni İnfaz Yasası’na ilişkin oylamaya katılıma dair ilginç bir detay ortaya çıktı. Oylamada 28 İzmir Milletvekili’nde sadece 11’i oy kullandı. Oylamaya Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP’de yüksek katılım gösterirken; Cumhuriyet Halk Partisi grubunun katılımının düşük olması dikkat çekti. İzmir’den 14 Milletvekili bulunan Cumhuriyet Halk Partisi’nde sadece bir Milletvekili oylamaya katıldı.

8 Milletvekili bulunan AKP’de sadece Binali Yıldırım ve Necip Nasır oy kullanma işlemine katılmazken, Cumhur İttifakı’nın bir diğer grubu olan MHP’de ise hem Taner Osmanağaoğlu hem de Hasan Kolyoncu oylamaya katılarak “kabul” oyu verdi.

İZMİR’DEN 3 RED OYU

Oylamada Cumhuriyet Halk Partisi’nde yaşanan katılımın düşük olması ise dikkat çekti. Cumhuriyet Halk Partili 14 İzmir Milletvekili’nden sadece Murat Bakan oylamaya katılarak “red” yönünde oy verirken; Millet İttifakı’nın TBMM’de bulunan bir diğer partisi İyi Parti’de Müsavat Dervişoğlu oylamaya katıldı ve “red” oyu kullandı.

İzmir’de iki Milletvekili bulunan Halkların Demokratik Partisi’nde ise oylamaya katılan tek isim Murat Çepni oldu. Bu rakamlar ile birlikte İzmir’den Yeni İnfaz Yasası oylamasında sadece üç tane red oyu çıkmış oldu.

KAMUOYUNDA TEPKİ İLE KARŞILANMIŞTI

330 oyun kullandığı oylamada teklif 279 kabul, 51 red oyuyla kabul edilerek yasalaştı.AKP ve MHP'nin oyları ile yasalaşan teklif; muhalefet partileri, insan hakkı örgütleri ve demokrasi güçleri tarafından ayrımcı olmakla eleştirilmiş; tekliften pek çok mahpus yararlanacakken tutuklu siyasetçilerin, muhaliflerin kapsam dışı tutulduğu belirtilmişti.

GÜNCELLEME: MURAT BAKAN'DAN AÇIKLAMA...

Gündeme taşıdığımız haberin ardından gazetemize ulaşan Cumhuriyet Halk Partili Murat Bakan yazılı bir açıklama yaptı. Bakan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Sitenizde çıkan haber içeriğinde Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun oylamasına İzmir CHP milletvekillerinden sadece şahsımın katıldığı ve red oyu verdiğim belirtilmiştir. Yanlış bir anlamaya sebep olmaması bakımından söz konusu görüşmelere İzmir milletvekilimiz Mahir Polat'ın da katıldığını ayrıca Grup Yönetim Kurulu üyesi ve nöbetçi olmam yanı sıra hukukçu milletvekili olmam sebebi ile meclis çalışmalarında tüm İzmir milletvekillerini temsilen bulunduğumu grubumuzun diğer siyasi parti grupları ile görüşerek mecliste sosyal mesafenin korunması ve ayrıca koronanın yayılmasının engellenmesi bakımından Ankara milletvekilleri ile komisyon üyesi milletvekillerinin görüşmelere katılmasının uygun olacağını belirtmesi sebebi ile tüm CHP İzmir Milletvekillerini de ben ve Mahir Polat'ın temsil ettiğini belirtmek isterim."

Yorumlar (1)
CEMİL ESEN 1 yıl önce
TBMM MİLLETİN VERDİĞİ YETKİ VE GÖREVLE MV. LERİNİN HERTÜR ÖNERİLERDE GÖRÜŞ DÜŞÜNCE VE ÖNERİLERİNİ AÇIKLAMAK YERİDİR.AKP.Lİ MHP.Lİ OYLAMAYA KATILACAK NE VİRÜS NEDE SALGIN SORUN OLMUYOR AMA SİZDE SORUN OLUYOR İNANDIRICI DEGİL.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
27°
parçalı az bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?