'İktidarın rantçı, ayrıştırıcı anlayışına karşı panzehir sol çözümdür!'

İktidarın rantçı, ayrıştırıcı, siyasi islam dayatmasına karşı, cesaret, öz güven ve ilkelere dayalı yeni bir siyasi anlayışa ihtiyaç olduğunu vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, bunu yapacak gücün sol ilkelerde yattığını söyledi. Böke HES konusunda da uyarıda bulundu.

POLİTİKA 24.05.2020, 14:22
'İktidarın rantçı, ayrıştırıcı anlayışına karşı panzehir sol çözümdür!'

CENGİZ ALDEMİR /ANKARA - Hükümetin Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile kod alınarak güvenli seyahat edilebilmesi konusunda uyarıda bulunan CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, uygulamanın bireylerin devlet tarafından sürekli izlenmesine yol açmayacak bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Böke, “AKPM raportörü olarak, Avrupa’nın da gündeminde olan bu konu son derece önemlidir. Sağlık ve mahremiyet arasında tercih yapmak zorunda değiliz” dedi.

İktidarın siyasal İslamcı, rantçı ve ayrıştırıcı anlayışının halk nezdinde bir karşılığının kalmadığını ve ilk seçimlerde halk tarafından sandıkta cezalandırılacağını ifade eden CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke İz gazeteye yaptığı değerlendirmesinde, “Rantçı düzenin karşısına, halkçı bir düzen, siyaseti dahi özelleştirmiş zihniyetin karşısına, kamucu bir zihniyet, siyasal islamla halkı sömüren düzenin karşısına, laiklik, tek adam rejiminin karşısına, parlamenter demokratik ortak akıl, etnik kimlik, inanç, cinsiyetçilik ayrımı yapan anlayışın karşısına, bütün bu kimliklerin özgürce yaşayacağı özgür bir düzen konur” ifadelerine yer verdi.

SİYASETİ ÖZELLEŞTİREN AKP

AKP ve sağ siyasetin dayatması üzerinden politika yapmaktan vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayan Böke, öz güvene ihtiyaç olduğunun altını çizdi. AKP’nin siyaseti de özelleştirdiğini belirten Böke, “ İktidar anket yapıyor ve anketler üzerinden ölçümlerle taktiksel adımları genel stratejisinin içine yerleştiriyor. Siyaset böyle yapılırmış gibi bir algı yaratıyor. Anket yaparsın toplumun duymak istediği budur dersin. Halkın ihtiyaçlarını görürsün, o ihtiyaçlar gidermek için çözüm üretirsin, özgürce tartışacağı ortamı yaratırsın, kimi zaman öncülük edersin…bu durumlar siyaset yapmamız açısından kritik bir öneme sahip” diye konuştu.

ÖNCE LAİKLİK

Emeğin, eğitimin, ekonominin ve demokrasinin önceliğini kurabilmek için laikliğe ihtiyaç olduğunun altını çizen CHP’li Böke, “ Demokrasi yoksa zaten ekmek mücadelesi verilemiyor. O zaman sömürü düzeni oluyor. O sömürü düzeni içerisinde kararlar nasıl veriliyor? Devleti özelleştirirken, ne yaptılar? aile şirketi kurdular ve piyasa içerisinde temel görevleri kar elde etmek olan şirket yöneticilerini bakan yaptılar. Sağlık, Milli Eğitim ve Turizm Bakanlıklarında olduğu gibi” hatırlatmasında bulundu.

YENİ SİYASET ANLAYIŞI

Cesaret, özgüven ve ilkelere dayanan yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç olduğunu ifade eden Böke, “Uzun vadede hayalini kurduğumuz, ortak yaşayacağımız Türkiye’nin nasıl bir ülke olmasını istiyorsak, bugünden onun üzerinden çalışmalarımızı yapmamız gerekiyor. Mücadele bütüncül gerçeğinden hareket etmeliyiz. Ekonomi teknik alandır, siyaset üstüdür, laiklik şimdi tartışılmaz toplum muhafazakardır, savaş politikaları a milliği onlar tarif ettiler onların yanında nizam alalım dediğiniz anda AKP’nin oyun alanı içerisine girmiş olursunuz” uyarısında bulundu.

ÇÖZÜM SOL’DA

Çözümün bütüncül bir programla, rantçılığın karşısına halkçılığın, yandaşçılığın karşısına kamuculuğu, tek adam rejiminin karşısına parlamenter demokrasiyi, kimlik siyasetin karşısına toplumsal barışı kurmanın mümkün olduğunu söyleyen Böke, bunu yapacak olun gücün de sol ilkelerde yattığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (7)
ayşegül 2 ay önce
soldan şaştınmı etrafında hemen anasını genel eve satabilecek onursuz,şerefsiz yalancı riyakar kişiler gittikçe çogalır,sol görüşlü kişilerde hayal yoktur gerçekler zorluklar vardır menfaat,çi kişi bulmak zordur.babam ölsünde mirasını yiyeyim diyen sagcıdır,onun yerine çalışayım anneme,babama getireyim ihtiyacını bakayım diyen solcudur.
soytarı 2 ay önce
egitimli köpek olduk,akrabalarınızda,mahallenizde,köyünüzde koronadan ölen olmadıgını siz biliyorsunuz ama korku ile sizi egitiyorlar itaat etmeyene 3150 tl gibi astronomik bir rakam ile ceza kesince her komutu dinliyorsunuz,65 yaşında 20 yaşındakiler sokaga bile çıkartmıyoruz ama biz 72 yaşındakiler sizleri yönetiyoruz.salakları yönetmek hiç zor olmuyor .
Anonim 2 ay önce
Pokunuz Erdoğan’ın Ağzına Erdoğana Darbe Edin Atın Zibiliye Erdoğanın Kendi Fetö Kahbesidi 15 Temuzuda Kendi Yapdı Ağzına Pokuz
Anonim 2 ay önce
Erdoğan’ın Oğlu Bilal Kuldur Mübariz Mansumovu İblis Babası Erdoğanla Birleşip Habs Edipler Ölülerin Kafasına Pokuz Kahbeler Ölünüzün Ağzına Pok Olsun
Anonim 2 ay önce
Erdoğan Ağzına Köpekin Poku Kızların Kahbe Eşin Matışka
Anonim 2 ay önce
Erdoğan Fetöçu Erdoğan Fetönu Koruyur Onu Kendi Eliyle Koruyur Erdoğan Fetönun Parasın Kendi Ölkesine Kulanır Fetö İle Anlaşıp 15 Temuz Oyunun Oynadılar Fetönu Şu Kötü Duruma Erdoğan Sokdu Erdoğan Kahbedi Aliyev Gibi Erdoğan Şerdoğan İblis Kahbe Matışka
anonim 2 ay önce
Erdoğanın Ağzına Köpekin Poku Aliyevin Ağzına Köpekin Şeyi Erdoğan Aliyev Erkek Deyil Arvadı Vatanı Milleti Süründüren İblisler
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
28°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?