'İktidar şiddet uygulayan polis ve bekçilere, ‘arkandayız mesajı’ veriyor!'

Son günlerde tırmanan polis ve bekçi şiddetinin tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çeken HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun polis tarafından şiddete uğramasına tepki gösterdi. Kemalbay, mağduriyetlerin araştırılmasını istedi.

POLİTİKA 27.05.2020, 16:41 27.05.2020, 16:43
'İktidar şiddet uygulayan polis ve bekçilere, ‘arkandayız mesajı’ veriyor!'

Cengiz Aldemir/ANKARA - Kolluk kuvvetleri tarafından Türkiye genelinde yurttaşlara yönelik olarak uygulanan darp, kötü muamele, orantısız güç kullanma, her türlü şiddet ve hukuksuzluk had safhaya ulaştığını belirten HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, pandemi sürecini fırsata çevirmeyi amaçlayan iktidarın Türkiye’nin taraf olduğu ve bir çok kez mahkûm edildiği Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. Maddesini hatırlattı.

MAĞDURİYETLER ARIŞTIRILSIN

“İşkence ve Kötü Muamele” yasağına aykırı bir şekilde hareket edilmesinin, insan hakları ve hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu vurgulayan Kemalbay, İnsan haklarının çiğnenmesi, yetkililerin ihlali ve cezasızlık politikalarının son bulmasını, ulusal ve uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve yeni mağduriyetlerin yaşanmaması için konunun araştırılmasını istedi.

POLİS VE BEKÇİ ŞİDDETİ

Son bir ayda Ankara Etimesgut, Tekirdağ Çorlu, İstanbul Kadıköy, Sultanbeyli, Eyüpsultan, Zeytinburnu, Adana, Şırnak Cizre’de , Mardin Nusaybin’de yaşanan polis ve bekçi şiddetinin tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çeken Kemalbay, “Salgın sürecinde kolluğun meydana getirdiği hak ihlalleri ve yaşam hakkına saldırılar, anayasa ve yasaya uygunluğu tartışmalı olan sokağa çıkma yasakları da bahane edilerek topluma uygulanan kolluk şiddeti olağan hale dönüştürülmeye çalışılmaktadır. İçişleri Bakanlığı polis şiddetini münfertit vaka olarak sunmakta, soruna ‘polisimiz ve Emniyet Teşkilatımız, toplum nezdinde yıpratılmaya çalışılmaktadır’ şeklinde yaklaşarak polis-bekçi şiddetini normalleştirilmeye çalışılmaktadır ve kolluğa ‘ arkandayız mesajı’ vererek ileride olabilecek insan hakları ihlallerine de yol vermektedir” sözleriyle tepki gösterdi.

MİLLETVEKİLİNE ŞİDDET

Ağır hak ihlalleri ile ilgili son bir buçuk ayda yaşanan olaylardan bazılarını da paylaşan Kemalbay şöyle dedi:

24 Nisan 2020 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde sivil bir polis memuru havaya ateş açarak sokakta oynayan çocukları kovalamış, 8 yaşındaki bir çocuğu gözaltına almaya çalışmıştır.

27 Nisan’da Adana’nın Seyhan ilçesinde uygulama noktasında ‘dur’ ikazına uymadığı iddiası ile Ali El Hemdan isimli Suriyeli genç polis tarafından vurularak yaşamını yitirmiştir.

17 Mayıs tarihinde Ankara’nın Etimesgut ilçesinde çöp dökmek için inen bir genç bekçiler tarafından öldüresiye dövülmüş, astım hastası babanın göğsüne ayaklar ile basılmış, olaya müdahale etmek isteyen aileye biber gazı sıkılarak polis ve bekçi takviyesi ile 20 kişilik bir ekip tarafından ters kelepçe ile aile karakola götürülmüştür. 21 Mayıs tarihinde Kocaeli Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun HDP Genel Merkezi önünde basına demeç vermesi engellenirken, polisler tarafından şiddete uğramıştır.

Hükümet cezasızlık politikaları ile ve kolluğa suç işlediğinde arka çıkarak “her koşulda” emniyet teşkilatını insan haklarının, yaşam hakkının üzerinde tutmaya devam ettiğini göstermektedir. Bu da Türkiye’nin geçmişteki hatalarına devam etmekle kalmayıp, 12 Eylül darbe sürecinde olduğu gibi baskı toplumu kurmak için demokrasi ve hukuk devleti kriterlerinden bilinçli olarak uzak durduğu anlamına gelmektedir ki, bu kabul edilemez.”

Yorumlar (1)
hakan seval 2 ay önce
yakma canımı,yakarım canını anne ve babalar bekçiler sizin çocuklarınız alet olmasın siyasilere,harcanırlar yoksa
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
28°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?