'Hedefimiz İzmir’de işsizliği tek rakamlı seviyelere çekmek'

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Alaattin Yüksel, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğin İzmir’de en aza indirilmesi için bir “istihdam seferberliği” başlatılması gerektiğini söyledi.

POLİTİKA 28.12.2018, 13:15
'Hedefimiz İzmir’de işsizliği tek rakamlı seviyelere çekmek'

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Alaattin Yüksel, yaşanan ekonomik krizin Türkiye’de istihdam sorununu giderek artırdığını bildirerek “İzmir’de ekonomik durgunluğu yenmek, kazancı artırmak, lokmaları büyütmek için sanayicisinden işçisine, esnafından çiftçisine kadar herkesin el ele vererek topyekûn bir mücadele içine girmesi gerekir” dedi.

ÖNCELİK MEVCUTLARI KORUMAKTA

Kent ekonomisinin ülke ekonomisi şartlarından ayrı tutulamayacağını, borca ve sıcak paraya dayalı politikalar yerine üretim ve istihdam odaklı politikaların ivedilikle yaşama geçirilmesi gerektiğini belirten Alaattin Yüksel; “Önemli olan kentimizde bu zor günleri daha az zararla atlatacağımız önlemleri almak. Kentimizde de yapacaklarımız var. İş yerlerimizi koruyacağız. Kentimizin ürettiği markaları koruyacağız. Hem işverenlerimiz hem de çalışanlarımız belirli fedakârlıkları yapmak zorunda. Fabrikalarımız, işyerlerimiz zarar etmeden çalışmak zorunda” dedi.

TARIM VE TURİZM DURMAYACAK

Türkiye’de tarım ve tarıma dayalı sanayinin başkenti olma vizyonu bulunan İzmir’in bu konumunu koruması ve geliştirmesi için “İzmir Modeli”ndeki teşviklerin geliştirilerek sürdürülmesinin şart olduğunu bildiren Alaattin Yüksel; “Tarımda kooperatif yapısını çeşitlendirerek yaygınlaştırmak için çiftçimizi teşvik edeceğiz. İzmir’de yerelden kalkınma politikalarımızla Türkiye ortalamasının 2,5 katı büyüme başarısı gösteren tarım sektörümüzde, yüzde 35 olan kooperatifleşme seviyesini daha da geliştirerek yüzde 50 seviyesinin üstüne taşımayı hedefliyoruz. Üretime alım garantilerinin yanı sıra ihracat olanaklarını da sağlamak için çalışacağız. Köylerimizde genç girişimcilere çalışıp üretmeleri için teşvik projelerini devreye sokacağız. Turizm de kentimize kazandırmaya devam edecek. Fuarlarımızı, festivalleri destekleyeceğiz. Yenilerini düzenleyeceğiz. Turizm bu kentin binlerce gencine iş kapısı olacak” şeklinde konuştu.

TASARIM KENTİ İZMİR

İzmir’de genç işsizliğin önlenmesi için genç beyinlerin tasarım ürünlerine yönelmesi programının geliştirilerek sürdürülmesi gerektiğine de değinen Alaattin Yüksel, “Kentimizin bir diğer hedefi olan tasarım kenti olma yolundaki adımlar hızlandırılarak atılacak. Yüksek katma değerli üretim gerçekleştirilecek. Her alanda tasarım üretimi için gençlerimizin kuracağı tasarım ofisleri teşvik edilecek” dedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ MERKEZİ İZMİR

Ege Bölgesi ve İzmir’in başta güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Alaattin Yüksel; “Özellikle güneş ve rüzgar enerjisinde tasarım, panel ve türbin bileşenlerinin üretim, kurulum, işletme ve bakıma yönelik yatırımları teşvik ederek gerçekleştirirsek, bu sektör kent ekonomimizin yükselmesine ve yine binlerce gencimizin istihdam olanaklarına kavuşmasına neden olacaktır” diyerek, diğer yenilenebilir enerji yatırımlarının ise tarım ve turizm hedeflerini baltalamayacak, çevreye ve doğaya duyarlı şekilde konumlandırılması gerektiğini söyledi.

SAĞLIK TURİZMİNDE ATAK

Ege Bölgesi’nin yüksek nitelikli termal kaynaklarından sağlık turizmi alanında faydalanmasının bir türlü yeterli düzeyde gerçekleşmediğine de değinen Alaattin Yüksel, “Kentimizde istihdam sorunun aşılmasında bir diğer fırsat sağlık sektöründe yatıyor. Bir yandan bölgenin termal kaynaklarını sağlık turizminde değerlendirirken öte yandan kentimizi Biyomedikal üretim üssüne dönüştürebiliriz. Biyomedikal teknoloji ile tıpta teşhis ve tedavi amacıyla kullanılabilecek tüm madde, malzeme, aparat ve cihazların üretimi teşvik edilebilir. Bu yatırımlarla gençlerimiz için çok geniş bir alanda iş olanakları yaratılabilir” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
10°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?