HDP'li Kemalbay, emekçinin alın teri ve yaşam hakkı için araştırma önergesi verdi

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, işçi cinayetlerinin ve meslek hastalıklarının gerçek boyutlarının ortaya çıkarılması, çalışanların yaşam hakkını gasp edenlere yönelik cezasızlık politikasının son verilmesi ve hak ihlallerinin kesin çözümünün tespiti için Meclis Araştırma Önergesi verdi.

POLİTİKA 13.06.2019, 11:06 13.06.2019, 11:13
HDP'li Kemalbay, emekçinin alın teri ve yaşam hakkı için araştırma önergesi verdi

HDP’li Kemalbay, çalışma yaşamını insana yakışır koşullara kavuşturmak, emekçinin alın terine ve yaşam hakkına saygı duymak, “İnşaattan düşen adamı incelemek bizim işimiz mi? Böyle basit işlerle mi uğraşacağız” gibi açıklama yapanları iş cinayetlerinin objektif faili yapan gayri insani zihniyetten sıyrılmak, iş cinayetlerinin, iş kazalarının, meslek hastalıklarının istatistiklerinin tutulması, kamuoyu ile paylaşılması, iş cinayetleri ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırılması ve önlenmesine yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdiğini açıkladı.

DEVLET ÖNLEMLERİ DENETLEMEK ZORUNDADIR

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre işverenlerin her türlü önlemi almak, iş kazalarını ve iş cinayetlerini önlemekle, devletin de bu önlemlerin alınıp alınmadığını denetlemekle yükümlü olduğunu belirten Kemalbay, “2012 yılında yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası iş kazalarını önlemek üzere getirilen bir yasa olarak sunulsa da son 7 yılda iş cinayetleri azalmamış, aksine artmıştır. Soma, Ermenek, Şirvan, 3.havalimanı, tarım işçileri örneklerinde olduğu gibi işçi cinayetleri kabul edilemez boyutlara ulaşmıştır. İSİG Meclisi’ne göre AKP’li yıllarda 20 bini aşkın işçi, iş cinayeti sonucu yaşamını yitirmiştir. 2018 yılında en az 1923 işçi güvenlik önlemi alınmadığı için çalışırken ölmüştür. Yılda 12 ila 20 bini aşkın işçinin çalışırken hastalanı öldüğünü, buna karşılık devletin ise bu tabloyu seyretmekle kalmayıp, istatistikleri tutmayarak iş cinayetlerini ve meslek hastalıklarını sistematik olarak gizlediğini işaret etmektedir.”ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
11°
açık
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
İZ DERGİ
Günün Karikatürü Tümü