HDP’li Buldan İzmir’deki saldırı sonrası Erdoğan’a seslendi: ‘Bu katliamı biliyordunuz’

İzmir’de HDP il binasına yapılan saldırıda Deniz Poyraz isimli genç kadının hayatını kaybetmesinin ardından yapılan basın açıklamasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Cumhurbaşkanı bu daha iyi günleriniz derken, bugünleri mi kastediyordunuz? Bu katliamı biliyor muydunuz? Elbette biliyordunuz. Bu ülkede uçan kuştan bile haberiniz var. Bu olayın sorumluları elbette bu ülkeyi yönetenlerdir. AKP ve küçük ortağı MHP'dir” dedi.

POLİTİKA 17.06.2021, 19:51
HDP’li Buldan İzmir’deki saldırı sonrası Erdoğan’a seslendi: ‘Bu katliamı biliyordunuz’

Gizem TABAN/İZ GAZETE- Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Başkanlığı’na Onur Gencer adlı şahıs tarafından silahlı saldırıda bulunuldu. Çankaya’da bulunan il binasında gerçekleşen olayda Deniz Poyraz adındaki parti çalışanı, Onur Gencer adlı saldırgan tarafından öldürüldü. Saldırgan gözaltına alınırken olayla ilgili soruşturma sürüyor. Saldırı, HDP İl Binası önünde protesto edildi. Olay sonrası İzmir’e gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan saldırıya ilişkin il binası önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, HDP İzmir Milletvekilleri Serpil Kemalbay ile Murat Çepni, HDP İzmir İl Eş Başkanları Kadir Baydur ile Besriye Tekgür  HDP Milletvekilleri, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcileri, Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve partililer katıldı. 

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Saldırıya ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Acımız büyük. Deniz yoldaşımızın bugün şehadetiyle birlikte yüreğimizin yandığını ama başımızın dik olduğunu herkesin bilmesini isteriz”, “Bu cinayetler ilk değil. Biz bu hikayeleri çok gördük, seyrettik. Bizim önümüzde diz çökeceksiniz diyenlere karşı asla boyun eğmedik, bundan sonra da eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘KATLİAM İÇİN KATİL YOLLANDI’

Buldan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bugün buraya büyük bir katliamı gerçekleştirmek üzere katil yollandı. Şans eseri içeride sadece Deniz vardı. O katil 30 dakika sonra gelmiş olsaydı, bu kentte büyük bir katliam gerçekleşecekti. Elinde silahla bir kişinin binaya girmesi öyle basit bir mesele değil. Çok organize ve planlı olduğunu biliyoruz. Bu katilin eline silah verenin de kim olduğunu biliyoruz. Yıllardır haykırıyoruz. Bu ülkede işlenen tüm cinayetler planlıdır. Bugün bunlara bir tanesi daha eklendi.”

‘SORUMLUSU AKP VE MHP’DİR’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen Buldan, “Cumhurbaşkanı bu daha iyi günleriniz derken, bugünleri mi kastediyordunuz? Bu katliamı biliyor muydunuz? Elbette biliyordunuz. Bu ülkede uçan kuştan bile haberiniz var. Bu olayın sorumluları elbette bu ülkeyi yönetenlerdir. AKP ve küçük ortağı MHP'dir. Her gün HDP'ye hakaret edip hedef gösterenler bu işin birebir sorumlularıdır. Bu cinayetin arkasında kim varsa acilen açığa çıkarılmalı. Hiç kimse bize bu yakalanan katilin akli dengesi yerinde değildi zırvalamasını yapmasın. Kabul etmiyoruz. Bu yalanlara karnımız tok” dedi. 

‘ÇADIRLAR KALKSIN’

Buldan ayrıca, “Sizlerin planlarıyla, katliamlarıyla bu ülke huzura ulaşmıyor. Biz barış dedikçe siz öldürüyorsunuz. Demokrasi dedikçe tutukluyorsunuz. Yeter artık. Deniz'in bize bıraktığı miras asla yere düşmeyecek. Deniz'in gülen yüzü her zaman bizimle olacak. Adalet önünde mutlaka ama mutlaka katiller hesap verecek. Tam 1,5 yıldır il binamızın önünde çadır kurulmuş. Arkadaşlarımız her gün başvuru yapmalarına, önlem alınsın demelerine rağmen bu çadır kaldırılmamış. Bütün il örgütlerimizin önündeki çadırlar acilen kaldırılmalı. Bir Deniz daha kaybetmeye tahammülümüz yok. Her toprağın altına düşen canın arkasında milyonlar var. Bir an önce bütün sorumlular açığa çıkarılmalı, cezalandırılmalı. Deniz'e sıkılan kurşun sadece Deniz'e değil, HDP'ye yönelik değil, bu ülkede demokrasiyi, barışı savunanlara sıkılan kurşundur. Bugün bir araya gelme, yan yana gelme zamanıdır” diye konuştu.

‘HDP’NİN YANINDAYIZ, SARAY İKTİDARINI YIKACAĞIZ’

TİP Genel Başkanı Erkan Baş da şunları söyledi: “Herkes bilsin ve duysun ki Deniz’in uğruna mücadele ettiği, hayalini kurduğu ülkeyi mutlaka kuracağız. Barıştan, eşitlikten, özgürlükten bir adım geri durmayacağız. Bugün İzmir’de bir cinayet işlemiştir. Tetiği çeken bir alçak vardır evet ama hiç kimse bize bu katili bu alçağı besleyen düzeni unutturmamalıdır. Biz o alçak, katil hak ettiği cezayı alsın diye elimizden geleni yapacağız. Onu yaratan, beseleyen, büyütenler bilsin ki bu halkın iki eli onların da yakasında olacak, onlardan da hesap soracağız. HDP’yi susturmak istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar HDP susmadı, susmayacak. HDP’yi yalnızlaştırmak istiyorlar. Duysunlar bilsinler işte buradayız HDP’nin yanındayız. Gücünüz yetiyorsa biz de buradayız. İstedikleri şey bu halkı sindirmek ve korkutmaktır. Siz korkun katliamcılar korksun biz dimdik durmaya devam edeceğiz. Bu mücadeleyi son nefesimize kadar vereceğimize söz veriyorum. HDP ve Kürt Halkı asla yalnız kalmayacak. Hep birlikte bu saray iktidarını başlarına yıkacağız. Demokrasiyi hakim hale getireceğiz.”

Yapılan açıklamalar sonrasında katledilen Deniz Poyraz’ın cenazesi hakkında bilgi verildi. Poyraz’ın cenazesinin yarın ikindi namazı sonrasında Kadifekale Camisinden kaldırılacağı duyuruldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
29°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?