HDP'li Kemalbay TCDD sürgünlerini Bakan'a sordu: Görev değişikliğinin gerekçesi nedir?

TCDD’de sürgünlerle, baskılarla sendikasızlaştırma çabalarına dikkat çeken HDP’li Kemalbay, Bakan Karaismailoğlu’na, “Kamu zararına ve halkın mağduriyetine neden olan TCDD yöneticileri hakkında hukuki ve idari herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?

POLİTİKA 25.01.2021, 13:08 25.01.2021, 13:16
HDP'li Kemalbay TCDD sürgünlerini Bakan'a sordu: Görev değişikliğinin gerekçesi nedir?

KESK, BTS üyesi çalışanların, ulusal ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan sendikal haklarının ellerinden alınmasına yönelik uygulamaları meclis gündemine taşıyan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Sendikaların, TCDD’nin Covid-19 ile ilgili çıkan tüm karar ve genelgelerinde, mahkeme kararlarının hiçe sayıldığı, gerekçesiz rotasyona tabi tutuldukları, sendikalı çalışanların sürgün edilerek aileleriyle beraber ağır hak ihlallerine maruz bırakıldıkları basın açıklamalarını anımsattı.

SÜRGÜN ÖRNEKLERİ

Ciddi kronik hastalıkları bulunan, kanser tedavisi gören ve 13’ü BTS üyesi 29 demiryolu çalışanının ağır ve geri dönüşü olmayacak hak ihlalleri yaşadığını, öte yandan hükümete yakın sendika üyesi 53 çalışanın bir üst göreve atandığı bilgisini paylaşan Kemalbay, Nurhan Karadağ adında bir kadın çalışanın BTS üyesi eşinden dolayı sürgün edildiklerini,… kararın yargı tarafından iptal edilmesine rağmen Ünal Karadağ’ın Malatya’ya sürüldüğünü belirten Kemalbay, “BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir’in Ankara’dan Sivas’a sürüldüğü ve makinist olan BTS Genel Hukuk TİS ve İnsan Hakları Sekreteri Aziz Mustafa Şimşek’e de depo cezası verilmesinin basında yer aldığını anımsattı.

ANAYASAYA AYKIRI

Yapılanların Anayasaya, uluslararası sözleşmelere ve insan haklarına, örgütlenme özgürlüklerine aykırı olduğunu belirten HDP’li Kemalbay, sendikasızlaştırmaya yönelik baskılara tepki göstererek, “ Üstelik çalışanların isteği dışında başka illere yapılan görevlendirmeler sadece çalışanları değil, ağır bir salgının yaşandığı ve salgına karşı dayanışmanın, desteğin artması gerektiği böylesi bir dönemde emekçilerin aileleriyle beraber ağır hak ihlallerine maruz kalmaları anlamına gelmektedir” dedi.

GÖREV DEĞİŞİKLİĞİNİN GEREKÇESİ NEDİR?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, “TCDD Genel Müdürlüğü’nde yaklaşık 100 kişilik çalışanın pandemi sürecinin çok ağır yaşandığı bir dönemde rotasyon adı altında çalışanların rızaları olmadığı halde hiçbir gerekçe gösterilmeden görev ve iş yerlerinin değiştirilmesinin gerekçesi nedir?” diye soran Kemalbay, şu sorularına da yanıt istedi:

Görev yerleri değiştirilen çalışanlardan kaç kişi sendika üyesidir? Bu kişiler hangi sendikaya üyedir? İş yerinde örgütlü hangi sendikalar vardır?

TCDD Genel Müdürlüğü, KESK sendikası aleyhine, kendisine daha yakın gördüğü sendika lehine rotasyon mu düzenlemektedir?

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası üzerinde sendika üyelerini istifa ettirmek, ikna odalarına alarak korkutmak, sicilleri bozmak, sürgün etmek gibi sendikaya yönelik baskılardan Bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

TCDD’de rotasyon adı altında yapılan sürgünlerin gerekçesi nedir? Gerekçesiz yapılan naklen atama işlemlerinde kamu yararına, hizmet gereklerine ve hukuka uyarlık bulunmadığına ilişkin emsal İdare Mahkemesi kararlarına rağmen kamu personelleri neden halen hukuksuz sürgünlerle karşı karşıya kalmaktadır?

BTS İzmir Temsilcisi Ünal.Karadağ’ın mahkeme kararına rağmen hukuksuz bir şekilde tekrar sürgün edilmesi nasıl mümkün olabilmektedir?

Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil edecek şekilde BTS Şube Kadın Sekreteri Nurhan KARADAĞ’ın eşi Ünal Karadağ’ın Malatya’ya sürgün edilmesi nedeniyle ‘işyerinde huzursuzluk yaratacağı’ düşünülerek Malatya’ya sürgün edildiği bilgisine sahip misiniz? Bu hukuksuz, ayrımcı ve cinsiyetçi karar iptal edilecek midir?

110 makinistin çalıştığı Ankara Yolcu Müdürlüğü’nden sadece makinist olarak görev yapan BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir’in 3 aylığına Sivas’a görevlendirilmesinin nedeni nedir? Yıldırma politikası mı izlenmektedir?

BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir’in pekiyi olan sicilinin 59 olan zayıf dereceye düşürülmesinin nedeni nedir?

4688 sayılı Kanunda sendika yöneticilerinin işyerlerinin değiştirilemeyeceği açıkça belirtilmesine rağmen, neden üç BTS yönetici ve temsilcisi sürgün edilerek hukuksuz işlem yapılmaktadır?

4688 sayılı yasaya aykırı olan BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir’in bu görevlendirilmesinin iptaline yönelik herhangi bir işlem yapılacak mıdır?

Yetkin ve tecrübeli personellerin çalışması gereken bölgelerdeki sürgünler sonucu oluşabilecek iş kazası ve riskler Bakanlığınızca değerlendirilmiş midir?

Özellikle KESK üyesi, Kürt ve Alevi yurttaşlara yönelik olarak bu sürgünlerin yapıldığına ilişkin basında yer alan iddialar Bakanlığınızca araştırılmış mıdır?

TCDD yönetiminin işçileri sendikasızlaştırma ve hükümet yanlısı Memur-Sen Sendikasına yönlendirme yönünde baskı ve sürgün politikası izlediği iddialarına dair bir açıklamanız olacak mıdır?

Bakanlığınıza bağlı bu köklü kurumun çalışanlarının ve kamunun yararı göz önünde bulundurularak bu hukuksuz sürgün kararının iptali için girişimde bulunacak mısınız?

Kanser hastası olup kemoterapi tedavisi gören, eşi felçli olan, kronik hastalığı bulunan, çocuğu engelli olan çalışanların sürgün edilmesi sonucu ailelerinin sağlık durumlarının, ekonomik ve sosyal koşullarının bozulmasının yaratacağı mağduriyet ve sonuçların sorumluluğunu alacak mısınız?

Pandemiden dolayı şehirlerarası seyahat yasakları nedeni ile yolcu trenleri kaldırılmış, ancak bu yasaklar bitmesine rağmen uçaklar, İzban, otobüsler, dolmuşlar kalabalık bir şekilde fiziksel mesafe korunmadan çalışırken fiziksel mesafenin daha rahat korunabileceği, yolcular için daha ekonomik olan yolcu trenleri neden halen çalıştırılmamaktadır?

TCDD yönetiminin çalışanların terfi ve sürgün politikaları ile zapturapt altına almaya çalıştığı, Memur-Sen üyesi çalışanlar liyakata bakılmaksızın terfi ettirilirken, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası üyelerinin liyakatlarına rağmen terfilerinin yapılmaması, sürgün atamaları yapılması yoluyla yıldırma (mobing) politikası izlendiği konusundaki iddialar araştırılacak mıdır?

Konu ile ilgili olarak TCDD Genel Müdürlüğü, BTS ve sürgün edilen emekçilerin görüşmek ve sorunu çözmeye yönelik randevu taleplerine neden ısrarla cevap vermemektedir?

Sendika hakkının korunması pozitif yükümlülüğü devlete, üçüncü kişilerin ve özellikle işverenin, çalışanların sendikaya üye olma ve sendikal faaliyette bulunma haklarını kullanmayı engelleyici davranışlarından kaçınmasına yönelik ve sırf bu haklarından yararlandıkları gerekçesi ile işten çıkarılmaları, mobbing görmeleri, ayrımcılığa, tehdit ve baskıya maruz kalmalarını önlemeye yönelik Bakanlığınızca bir çalışma yürütülecek midir?

4 Aralık 2020 tarihindeki tören trenini toplamda 320 kilometre boş yere götürüp-getiren, Marmaray'dan 2 kez geçiren, 9 adet Marmaray treninin iptaline ve birçoğunun tehirine (rötar) sebep olan, pandemi koşullarında İstanbul halkının sağlığını tehlikeye atarak kamu zararına ve halkın mağduriyetine yol açan TCDD Taşımacılık A.Ş. yöneticileri hakkında hukuki ve idari herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?