HDP'li Kemalbay'dan Newroz için kanun teklifi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 21 Mart Newroz Bayramı'nın tatil ilan edilmesi için bir kanun teklifi verdi.

POLİTİKA 21.03.2019, 09:55 21.03.2019, 10:13
HDP'li Kemalbay'dan Newroz için kanun teklifi

İZ GAZETE - HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 21 Mart Newroz Bayramı'nın resmi tatil olması için kanun teklifi verdi.

Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 17. Maddesine atıfta bulunan Kemalbay, kültürel yaşamın bir parçası olan Newroz'un korunmasının devletin görevi olduğunu ifade etti. Kemalbay konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Halklarımız Newroz Bayramını beyinlerinin, yüreklerinin ve hücrelerinin derinliklerine işlemiştir. Büyük acılarını, büyük sevinçlerini Newrozlarda yaşamışlardır. Demirci Kawa efsanesinde acıyla sevincin bir arada olması gerçeği vardır. Acılarını ve sevinçlerini derinden hisseden ve yaşayan toplumlar en güçlü toplumlardır." değerlendirmesinde bulundu.

"BARIŞI GÜÇLENDİRECEKTİR"

Newroz’un ortak bir değer ve bayram ilan edilmesinin kültürel soykırımı engelleyeceğini, ortak ve eşit yaşamı güçlendireceğini ifade eden Kemalbay, son olarak Newroz Bayramını ortak ve temel bir değer olarak kabul etmenin halkları için özgürlük, demokrasi ve barışı daha da güçlendireceğini belirtti

Yorumlar (1)
Yıldırım 2 yıl önce
Nevruz (Bahar bayramı) bu ülkede yıllardır kutlanıyor mevcut bayramı tekrar bayram ve tatil ilan etmekten ziyade Sırtınızı kandile dayamaktan vazgeçip demokrasi içinde mücadenizi sürdürün sizin yüzünüzden yıllardır acı çekiyoruz
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
13°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?