HDP'li Çepni İzmir'in çernobilini Meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili ve Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni, Gaziemir’de eski bir akü fabrikasının bahçesinde gömülü olduğu tespit edilen ve 12 yıldır temizlenmeyen nükleer atıkları Meclis Genel Kurul’unda gündeme getirdi.

POLİTİKA 14.02.2019, 12:21 Asya

HDP İzmir Milletvekili ve Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni, İzmir'in çernobili olarak adlandırılan Gaziemir'deki çevre sorununu Meclis Genel Kurulu'nda ele aldı. 

Çepni 12 yıldır temizlenmeyen eski bir akü fabrikasının bahçesinde gömülü nükleer atıklara dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yaptı: 'İzmir'in Gaziemir ilçesindeki eski akü fabrikasında 2007 yılında nükleer atık tespit edildi. Atıklar hâlâ kaldırılmış değil. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu burada 200 ton radyoaktif atık tespit etti. Atıklar sadece, Türkiye'de bulunmayan nükleer santrallerdeki çubuklardan bulaşıyor. Fabrika sahipleri 2010 yılında alanı terk etti, sahiplere 5,7 milyon lira ceza verildi, ödemediler. HDK Ekoloji ve Yaşam Meclisi harabe hâlindeki ve yağmur sularının doldurduğu çukurları gözlemlediler. Biriken zehirli sular yer altı sularına, oradan da körfeze ulaşmaktadır. Alan, hızlıca, usulüne uygun olarak temizlenmelidir ve halk sağlığı korunmalıdır."

Yorumlar (0)
banner96
24°
açık
Günün Anketi Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
Günün Karikatürü Tümü